Sony'den yeni "kaset" teknolojisi!

DVD'nin ölüp yerini Blu-ray'e bıraktığı günümüzde Sony, yıllar öncesinin kasetlerini geri getiriyor!

  • Ercan Uğurlu
Sony'den yeni "kaset" teknolojisi!

Görünüşe göre Sony bir kez daha kaset teknolojisi üzerinde çalışıyor. Blu-ray'den sonraki depolama teknolojisi olarak da adlandırılabilecek olan bu yeni kasetlerle Sony, özellikle kurumsal alanda yeni tür depolama sistemlerine geçiş yaşatmayı hedefliyor.

Sony'nin üzerinde çalıştığı yeni kaset teknolojisi ile birlikte 185 TB veri depolayabilmek mümkün hale gelecek. Böylece Blu-ray'lerden katbekat daha fazla veriyi aynı anda depolayabilecek olan bu kaset teknolojisi, inç başına 148 GB'lık veri depolayabilmeyi hedefliyor. Gizmodo'nun haberine göre Sony, kullandığı bir çeşit vakum şekillendirme tekniği ile manyetik katmanlara daha fazla veriyi depolayabiliyor.

Sony, bu teknolojiyi ana tüketim için değil, daha çok kurumsal alanları gözeterek geliştiriyor. Böylece yüksek veri depolama ihtiyacı duyan endüstriyel ölçekli işletmeler, uzun süreli ve kapasiteli dosya yedekleme konusunda yeni bir çözüme kavuşacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Oha :-D :-P

Bence Son kullanıcı içinde üretilsin güzel rakamlar

yüzde bir ölçeğinde yapsa 2 tb ye denk gelir. bu muazzam bir sıçrama.cep telefonlarında yakında tb lık kapasiteler görmemiz şaşırtıcı olmaz.

Çocukluğumun efsane markasından yeniden böyle keşifler duymak hoşuma gitti doğrusu :)

Dvd bıraktı ama yerini şuna buna değil hiçbir şeye :D Optik cihaz olayı neredeyse bitti. Herkesin cebinde usb var. Artık çoğu bilgisayarda optik sürücü yok

bunu arabanın teyibine takcan off bee

Bu devirde ortolama 60 veya 90 yıl yaşayan bir insan için bu veri depolma kapisetesi anca yeter ilerde her şeyin videoların Fotoların şimdikinden boyutlkarının 10 veya 20 aratacağını düşünürsek hee işte anca yeter diye düşünüyorum.

Bu kadar yuksek olmasada normal tuketiciler icinde kullanilabilir

Sen de yorum yaz