Sony Ericsson X1, raflardan önce burada!

CHIP Online, Sony Ericsson'un merakla beklenen akıllı telefonu Xperia X1'i mercek altına aldı.

  • İlker Düzgören
Hızlı Bir Giriş
Sony Ericsson X1: Tam donanımlı, kızaklı, akıllı.

Sony Ericsson'u Windows tabanlı telefonu Xperia X1, Ekim'de piyasada olacak. Bu modeli beklemeye değip değmeyeceğini merak edenler için, Xperia X1'i enine boyuna inceledik. Sonuç: Kesinlikle beklemeye değer!

Sony Ericsson'un son tanıtım toplantısında ağırlığın Walkman serisi telefonlarda olması bekleniyordu. Resmi tanıtımdan sonra ise bizleri bir sürpriz bekliyordu: Sony Ericsson çalışanları, şimdiye kadar yalnızca kapalı standlarda görülebilen Xperia X1'i, bizlere tanıtmaya hazırdı.

İlk gerçek 'inceleme' için uygun koşullar artık mevcut. Xperia'nın ilk örneğini detaylıca gözden geçirdik: Telefonun taşınırken verdiği his, işçilik kalitesi, donanım, Windows Mobile 6.1 ve dokunmatik ekran, tüm bunların cevabını ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz.

Donanım: Taşınabilir Ofis

İnternet: X1, WLAN veya HSDPA ile internete bağlanıyor.

Windows Mobile 6.1, WLAN ve HSDPA ile hızlı internet, navigasyon ve geniş multimedya özellikleri ile Xperia X1, en üst seviye kullanıcıları dahi şaşırtacak bir donanımla geliyor.


Telefon Özellikleri

Bir 'business class' telefondan beklendiği üzere X1, dört bant desteğine sahip. Böylece dünyanın büyük bir kısmındaki iş gezilerinizde telefonunuz sizi yarı yolda bırakmayacak. X1'in rehber ve SMS kapasitesi, telefondaki kullanılabilir boş alanla sınırlı.

Telefonun dahili hafızası 400 MB civarında, ancak 8 GB'a kadar artırma olanağı var. Alarm, yapılacaklar listesi, ajanda, takvim özellikleri, tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi X1'de de mevcut. Kişisel profil yaratma seçeneği ise, Windows Mobile 6.1'in böyle bir özelliği desteklememesi sebebiyle Xperia X1'de yok.

Push-Mail desteği ve PowerPoint, Word gibi mobil ofis uygulamaları ile çalışma ortamınız sürekli yanınızda olacak. X1'in A-GPS yongası ve navigasyon desteği ile şöförünüzün de işi bir hayli kolaylaşacak. Telefonda kullanılacak navigasyon yazılımı ise henüz belli değil. Üreticinin, büyük olasılıkla bu alanda uzman olan Wayfinder firması ile işbirliğine gireceğini düşünüyoruz. Harita bilgileri de, ücretli servislerle X1 kullanıcılarına iletilecek.


Veri Özellikleri

İnternet bağlantısı için WLAN (54 Megabit / saniye) ve HSDPA seçenekleri mevcut. Ülkemizde henüz destek verilmese de, X1'in HSDPA III bağlantısı (7.2 Megabit / saniye) desteği de bulunmakta.

Sony Ericsson, internette sörfü kolaylaştırmak için Internet Explorer'ın yanına Opera Mini'yi de dahil etmiş. Kullandığımız örnekte internette sörf özelliği kapalıydı. Aynı şekilde USB üzerinden veri transferini de, ancak telefon piyasaya sürüldüğünde inceleme imkanımız olacak.


Müzik Çalar

Müzik çalar yazılımının görünüm ve işlevleri henüz kesinleşmiş değil. Walkman'in mucidi Sony'nin, X1'de diğer multimedya telefonlarına benzer bir yazılım kullanması bekleniyor. Oynatıcının AAC, MP3 ve WAV gibi geçerli formatları oynatacağı kesin, iTunes şarkılarını ise yüksek ihtimalle desteklemeyecek. RDS özelikli radyo ile her zaman farklı müziklere erişebileceksiniz. Müzik kalitesini değerlendirmek ise, telefon piyasaya sürüldükten sonra mümkün olacak.


Kamera<strong>İnternet:</strong> X1, WLAN veya HSDPA ile internete bağlanıyor.

Telefonun arka yüzünde, herhangi bir koruma kapağı olmayan 3.2 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Otomatik odaklama (auto-focus) ve flaş özellikli kameranın işlev ve ayarları, incelediğimiz prototip modelde henüz netleşmiş değildi. Kamera işlevlerinin, Cybershot modeller ile paralellik göstereceğini düşünüyoruz.

Xperia X1, 320 x 240 piksel çözünürlüğünde saniyede 30 kare video kaydedebiliyor. Kullandığımız test cihazında kamera özelliği tam yerleşmemiş olduğundan, bu konuda kesin yorumlar yapmak doğru değil.

Kullanım: Kompakt ve Şık

X1 ve Nokia N95 yan yana: Boyut olarak neredeyse hiç fark yok.

X1'in yüksek kaliteli işçiliği ve kolay kullanımlı klavyesi, ilk kullanımda bizi etkilemeyi başardı. Bazı uygulamaları çalıştırmak için ise sabırlı olmak gerekiyor.


Ölçüler

QWERTY klavye ve dev ekranına rağmen X1'in kompakt ölçülere sahip olduğu söylenebilir. X1, kapalı halde 110 x 53 x 17 milimetre ölçüleri ile Nokia N95'e yakın boyutlara sahip. Testimize konuk olan prototip cihaz dahi, başarılı işçiliği ve alüminyum kasası ile bizi etkiledi. Klavyeyi ortaya çıkarmak zahmetsiz olsa da, bu işlem için başparmağınızı ekrana dayamanız gerekiyor. Bu da sık aralıklarla ekranın temizlenmesini gerektirebilir.


Menü ve Ergonomi

Sony Ericsson X1, Windows Mobile 6.1 işletim sistemine sahip olacak. Dokunmatik ekran, atanmış tuşlar veya klavyeyi kullanarak menüde dolaşmak mümkün. Dokunmatik ekranı kullanmak isteyenler, Windows ortamında bir stylus'a (dokunmatik ekranlarda kullanılan kalemler) ihtiyaç duyacaklardır. Windows arayüzündeki simgeler, parmakla dokunmak için fazla küçük. Stylus, gövdeye dahil ve bizce boyu biraz kısa. Prototip cihazın sanal klavyesi de aynı şekilde oldukça küçük olarak gözümüze çarptı. Stylus kullandığımızda dahi yazımda zorluklarla karşılaştık. Yazı yazarken en doğrusu, dahili QWERTY klavyeyi kullanmak olacaktır. Bir cep telefonu klavyesi olduğu göz önüne alındığında, X1'in klavyesini on parmak kullanmak tabii ki mümkün değil. Yine de klavye tuşlarının büyüklüğü, tuşların arasındaki mesafe ve hassasiyet memnun edici.


Ekran<strong>X1 ve Nokia N95 yan yana: </strong>Boyut olarak neredeyse hiç fark yok.

3 inçlik dev dokunmatik ekran, 800 x 480 piksellik çözünürlüğü ve 65.000 renk desteği ile çok net bir görüntü vaat ediyor. iPhone'a benzer şekilde, web sayfaları veya müzik arşivinizde dolaşırken tek parmakla hızlıca kaydırma (scroll) yapmak mümkün. iPhone'daki MultiTouch (dokunmatik ekranda iki parmağı birden kullanma) özelliği ise X1'de mevcut değil.

İncelediğimiz prototipte kimi kullanım zorluklarıyla karşılaşmış olsak da, dokunmatik ekranı bu kadar erkenden kesin olarak değerlendirmenin doğru olacağını düşünmüyoruz.

Sonuç: Çok Güçlü Bir Rakip

Sony Ericsson X1: Ekim'de piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Xperia X1, ilk denemeler sonucunda, kapsamlı ve yetenekli bir telefon olduğunu kanıtladı. Sony Ericsson'un ince detaylara biraz daha dikkat etmesi halinde, X1'in diğer rakiplerini zirveden itmesi zor değil.

Sonbaharda cep telefonu piyasası oldukça kızışacak: X1, Nokia'nın yeni üst sınıf telefonu N96'ya rakip oluyor. İlk denemeleri yaptığımız prototip, Sony Ericsson'un, üstün telefon ve ofis özellikleri ile, her şeyi bir arada isteyen kullanıcıları hedeflediğini gösteriyor.

X1, multimedya konusunda da diğer telefonlardan geri kalmıyor. Sony Ericsson, Cybershot ve Walkman serilerindeki tecrübesini X1'de de kullanmış. X1'in bir diğer göz alıcı noktası ise, hiç şüphesiz şık tasarımı ve QWERTY klavyesi.

Telefon satışa sunulduğunda cevabı beklenen birkaç soru daha olacak: Dokunmatik ekran, iPhone'un kalitesine erişebilecek mi? Windows Mobile işletim sistemi ne kadar kullanıcı dostu olacak? X1'i navigasyon sistemi olarak kullanmak mümkün olacak mı? X1, 800 Euro'luk tahmini fiyatının hakkını verebilecek mi? Tüm bu soruların cevabı, Xperia X1 piyasaya sürüldükten sonra yine burada olacak.

<strong>Sony Ericsson X1: </strong>Ekim'de piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Alternatif: HTC Touch Diamond

Sonbaharı beklemek istemeyenler için, HTC Touch Diamond önemli bir alternatif niteliği taşıyor. Bu telefonda da, WLAN, GPS navigasyon, HSDPA ve Windows Mobile 6.1 gibi üst seviye özellikler mevcut. HTC, klavye yerine, girişin dokunmatik ekran üzerinden yapılmasını tercih etmiş. Bu sayede telefonun boyutları rakiplerine göre önemli ölçüde küçük kalmış. Yaklaşık 1250 YTL'lik fiyatı ile HTC Diamond, aynı zamanda X1'den daha uygun bir fiyat etiketine sahip.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

windows dan ne hayır gelmişki bundan gelsin

Kameranın 320 x 240 piksel video kaydı çok düşük olmuş. Ayrıca da 800€'luk fiyata sadece oha diyorum

Harika.Sony Ericsson yapmış yine.çok beğendim.

hem dokunmatik ekran hem de gizlenmiş bölümde klavye taşıyor olması bence iyi bir özellik.

aslında sony nin bütün modelleri iyi zamanına parasına göre

Şimdi bir sürü yorum gördüm windowsu ve bu telefonu aşağlayan, üzüldüm.

"aslında sony nin bütün modelleri iyi zamanına parasına göre" demiş arkadaş, gayet doğru, biri hemen olumsuz oy vermiş, adam bir satır yazmış doğru yazmış, nesini beğenmedin.
Aynı şekilde "Harika.Sony Ericsson yapmış yine.çok beğendim." demiş arkadaş hemen %100 olumsuz oy, adam çok beğendim demiş, "beğenmek". Neye olumsuz oy veriyosun adam yorum yapmamışki beğenmiş.
"hem dokunmatik ekran hem de gizlenmiş bölümde klavye taşıyor olması bence iyi bir özellik." yine aynı şekilde olumsuz oy.
Ama;
"windows dan ne hayır gelmişki bundan gelsin" diyen adam %100 olumlu. Lafa bak, windows kullanmayı bilirsen hayır gelir, her akşam msnde geyik yaparsan gelmez tabi, sabah işte patronda gizli geyik, evde geyik, online oyun yüzlerce saat, her türlü porno bannera tıklarsın sonra "bu windows çöktü yaa" diye suç atarsın.

"Kameranın 320 x 240 piksel video kaydı çok düşük olmuş. Ayrıca da 800€'luk fiyata sadece oha diyorum" demiş bir arkadaş, pardon sen video kameramı alıyorsun, telefonmu, onda o kamera bile fazla yaw, naapcan sen kamerayı çektiğin 2 tane saçma sapan fotoğraf, sonra onu facebooka koycan, okadar bitti, sanarsın şantiye şefide günde 1 milyon fotograf çekiyor, onları düzenleyip hakedişe falan ekliyor. Zaten işin foto çekmeli bir işse video çekmeli bir işse onu o telefona bırakmazsın alırsın adam gibi bir makina. 800€ luk fiyatı sen öpde başına koy, nimet bu cihaz kullanmasını bilene.

Telefonun özelliklerine bişey diyemem ama niyeyse bitürlü tasarımını beğnemedim bana hiç çekici gelmiyor.

Bu arada OGU'ya katılıyorum o olumsuz oyları veren kişi(bana göre 1 kişi vermiş) neye göre vermiş anlıyamadım olumlu bütün mesajlara direk olumsuzu çakmış büyük ihtimal Anti-SE'ci birisi kendisi.

tutmaz bu tel, samsung omnia , aldı başını gitti.

züğürdün malı fakirin çenesini yorarmış derlerya.Sizinde bu mesele Maşallah herkes eleştirmenci olmuş çıkmış herp derler ecnebi çıkarır türk milleti de hemen yorumunu,eleştirisini yapıştırıverir.Yani varya karşı karşıya olsanız Allah bilir şu bir avuç toprak tlf için birbirinizin kalbini kırarsınız :)

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
windows dan ne hayır gelmişki bundan gelsin

bu yazıyı yazmak için ne kullandınız merak ettim, linux? mac? yoksa pc nizde symbianmı çalışıyor markasıda nokiadır kesin.

Cep telefonu satışlarında LG'ye bile geçilip dünya 5.liğine düşmüş bir markanın son çırpınışları:)
http://www.chip.com.tr/konu/Cep-telefonu-pazari-Kim-ne-kadar-satti_8459.html

Sony Ericsson da telefon mu ya. Tam bir ağır vasıta gibi kağnı hızında çalışıyor. 800 euroya kamyon-tır alamazsın ama Sony Ericsson alırsın:)

Samsung şu an omnia reklamını yapmasına rağmen Bresson modelini internette tanıtmaya başladı ve bu model 3.2 inç ekranda 640X480 ve hdtv özelliklerini destekliyor gps ve diğer özellikleri malum zaten mevcut.

çene yorma kısmına katılıyorum :) ama birbirimizi kırmayız, en iyi biz birbirimizi anlarız çünkü, fiyat/performans arayan grubuz biz çünkü, neredeyse bedavaya en iyi performans :)

birde şu ''eleştirmenci'' kelimesi güldürdün beni, eleştirmenci geldiiiii , yokmu isteyen :)

----------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
züğürdün malı fakirin çenesini yorarmış derlerya.Sizinde bu mesele Maşallah herkes eleştirmenci olmuş çıkmış herp derler ecnebi çıkarır türk milleti de hemen yorumunu,eleştirisini yapıştırıverir.Yani varya karşı karşıya olsanız Allah bilir şu bir avuç toprak tlf için birbirinizin kalbini kırarsınız :)

sony-ericsson marka algısı iyi değil.beni heyecanlandırmıyor.merak ettirmiyor.belkide ericsson ismi sony'nin fiyakasını bozuyor.ericsson deyince hep o takozlar geliyor aklıma.sadece sony olsa daha iii olurdu bence.bu işi iphone-nokia-samsung biliyor.sony'nin kendini yıpratmadan bir an once bu cep telefonu işinden cıkması lazım.ben böyle dusunuyorum hiç teknik özelliklerine bakmadan...

RocKhan yazmış:
Samsung şu an omnia reklamını yapmasına rağmen Bresson modelini internette tanıtmaya başladı ve bu model 3.2 inç ekranda 640X480 ve hdtv özelliklerini destekliyor gps ve diğer özellikleri malum zaten mevcut.

640x480 hdtv olmaz 640x480 vga olur. 720p hd için bile 1280x720 px çözünürlük gerekir bu çözünürlükte 640x480px ekranla olmaz.

harika.Sony Ericsson bence en iyi telefon markası.Çok beğeniyorum yaptıkları telefonları

Bu telefon 1 yıl önce piyasaya çıkmış olan Toshiba G 900'ün takliti. Gerçi onun fiyatı bundan çok daha uygundu

BadWizard yazmış:
RocKhan yazmış:
Samsung şu an omnia reklamını yapmasına rağmen Bresson modelini internette tanıtmaya başladı ve bu model 3.2 inç ekranda 640X480 ve hdtv özelliklerini destekliyor gps ve diğer özellikleri malum zaten mevcut.

640x480 hdtv olmaz 640x480 vga olur. 720p hd için bile 1280x720 px çözünürlük gerekir bu çözünürlükte 640x480px ekranla olmaz.

Ben hdtv ekran demedim HDTV yayınları alabilecek özellikte bir telefon dedim ekranı 640X480 vga bunu bebeler bile biliyor.

buna paramı dayanır

anlaşılan bebeler hdtv ve dvbt yi aynı şey zannediyor ama değil dvbt karasal dijital yayın formatıdır high definition değildir standart definitionla aynıdır ve daha düşük çözünürlüklere simule edilebilir, bebeler şunuda bilmeli vga ekranda değil hdtv sd görüntü bile izleyemezsiniz çünkü sd görüntü formatı 720x520 pixeldir, öyle olsaydi kimse HD monitor almaz eski monitörlerde HD videoları izlerlerdi. ayrıca bebeler bilmedikleri konular hakkında biliyormuş gibi yapmamalıdır yoksa biri çıkar biberonu tıkıverir.

Bence bu telefon da P 990 gibi foss çıkacak.

Arkadaşım önce yorum yapmadan önce git bi yabancı sitelerde araştır hdtv telefonmu değilmi koca siteyi yapan adamlar bunu sölemiş ayrıca X1 840x480 ekran ben yanlışlıkla 640 yazmışım bu senin için yeterli olmuştur sanırım bana kapak arayacağın zaman içinde önce olayın gerçek yönünü görmeye çalışıp araştırsaydın bu duruma düşmezdin.

anlaşılan bebeler hdtv ve dvbt yi aynı şey zannediyor ama değil dvbt karasal dijital yayın formatıdır high definition değildir standart definitionla aynıdır ve daha düşük çözünürlüklere simule edilebilir, bebeler şunuda bilmeli vga ekranda değil hdtv sd görüntü bile izleyemezsiniz çünkü sd görüntü formatı 720x520 pixeldir, öyle olsaydi kimse HD monitor almaz eski monitörlerde HD videoları izlerlerdi. ayrıca bebeler bilmedikleri konular hakkında biliyormuş gibi yapmamalıdır yoksa biri çıkar biberonu tıkıverir.

Anlaşılan bazı bebelerde DVB yi sadece karasal yayın zannediyor oysa DVB-S(uydu),DVB-C(kablo),DVB-T(karasal) yayınlardır. ayrıca DVB-S2 standardına ulaşmıştır yani ikinci neslindedir.

DVB,HDTV için H.264 veri sıkıştırma yöntemleri sayesinde yayın yapar bunu da öğrenmiş oldunuz ,800 X 480 ekran bu yayınları almaya son derece elverişlidir ben en başından beri bu yayınları alacağını söyledim hdtv ekran demedim konuyu çarpıtmayın.

420p ve 480p HD film formatindan kimsenin haberi yokmu?
720*520 diye bir format yoktur, tipki 1920*1080 gibi.
Bunlar profildir, Simdiki en yuksek HD profili 1920*1080 dir.
HD Ready denilen profilin alt siniri 720p olarak belirlenmistir.
720*526 ise standart format degil DVD formatin en yuksek profilidir.
16:9 genis ekranlar icindir.
704*506 olan ise 16:10 ve 4:3 icindir.
SD diye bir format olmamakla beraber 352*288 cozunurluk SVCD formati oldugu icin Standart Definition olarak gorulur.

HDTV ise farklidir.
Mpeg2 stream oldugu icin yapilabilecegi yayinlar:
DVB-C, DVB-T, DVB-H, DVB-S ve DVB-S2 ( DVB-S 2. nesil ) olarak gosterilebilir pek bilinmeyen DVB-SH, DVB-H2 ve DVB-T2 de.
Bu yayinlar Digital oldugu icin HDTV yayinina musaittir.
480p ve 480i olarak yayini yapiliyor ( su anda ) ama 420p olarakta yayinlar var.

FullHD HDTV yayin su anda yok.
Bu pixeller enine pixellerdir 640 boy 480'inde en oldugunu dusunurseniz 480p hdtv profilinde film izlemek scalingle mumkundur.
isin icine islemci gucude girecegi icin sadece ekrana bakmamanizi tavsiye ederim.

simdi bu telefonda bu format izlenirmi izlenmezmi?
Samsung i900 omnia 320*400 cozunurlukte ve ben 640*480 formatli filmleri izlyebiliyorum ayrica 480p filmleride izleyebiliyorum.
Buna scaling denir, yani cerceve boyutunu ekran cozunurlugune dengeleme.
Xperia X1 de sandigim kadar guclu bir telefon degil ve omnia aldigima hic pisman etmedi.

Sen de yorum yaz