Sony'nin hack'lenmesinden inanılmaz detaylar!

Sony'nin yaşadığı son hack'lenme krizinden inanılmaz detaylar: Meğer bütün şifreler...

Sony'nin hack'lenmesinden inanılmaz detaylar!

Geçtiğimiz hafta Sony için oldukça zor bir hafta oldu. Hatırlayacak olursanız Sony Pictures siber saldırıya uğramış ve vizyona yeni giren, ayrıca henüz vizyona girmemiş filmler internete sızdırılmıştı. Ortaya çıkan yeni bilgiler ise Sony'nin IT departmanını bir hayli zor duruma düşürecek cinsten. Hatta biraz da trajikomik.

Yeni bilgiler, film şirketini oldukça zor duruma düşürecek gibi. Sizin de fotoğrafta görebileceğiz gibi, Sony Pictures'in dokümanları ele geçirilmiş durumda. Bu dokümanların çoğunun "şifre" bilgisi olması ise çok acıklı. Öte yandan tüm bu, içinde hesapların şifre bilgilerini bulunduran dokümanların "password" yani şifre isimli klasörün altında toplanmış olması ise, Sony'nin IT departmanının "dahiyane" fikri olarak dikkat çekiyor.

Gerçekten de Sony Pictures'ın tüm dahili bilgisayarının, sosyal medya hesaplarının ve web servisi bilgilerini "password list.xls" dosyasına kaydedip, onu da daha bunun gibi 139 dosyayla beraber "Password" klasörü içine depolamak harika fikir gibi görünüyor. Umarız Sony, bu krizi en az zararla atlatır ve IT departmanı bu krizden ders çıkartır.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Sony'nin bu olaydan ders cikarmasinin yaninda IT departmanini ücretsiz tatile! Cikartmasi lazim. Bu bir hata degil. Düpedüz salaklik.

Mantıklı (!)

bu resmin kaynağını verseydiniz nerden bilelim sonyden geldiğini?

Hiç bir it departmanı böyle bir şey yapmaz. Bu da demek oluyor ki bu iş içeriden birisinin desteğiyle yapılmış.

Sony hala akıllanmadı bu kaçıncı hack...

@07 Ara 2014 16:57 evt öyle malesef

Diğer taraftan tabii ki NSA Haberleri'nin hepsi birer tiyatro ama ben de istedim ki sizler gibi görünenler üzerinden konuşayım. Türkiye ile ilgili gerçek NSA Haberleri ise, bu tür haberlerin hiç üzerinde durulmamasına yol açacak cinstendir. Artık basit bir Android yazılımcısının bile istihbarat tüccarı olduğu bu dünyada bu tür haberleri kimse takmaz. "Türkiye diye bir ülke yoktur. Türkiye bir İngiliz mandasıdır. Amerika da aslında İngiltere'ye bağlı bir devlettir. George Washington falan filan hikayedir!" dense, öf be ortalık ne duman olur ama!:))...

Manda ve himaye kabul edilemez lafının niye söylendiğini anladın mı, Chip? Bil bakalım MİT'in gerçek yazılışı nedir? İ ile T arasına bir kısa çizgi koy...

Sesli güldüm arkadaş bu ne yaa :))))

sony 'nin başı beladan kurtulmadı (m.ali)

Birileri Sony'i bitirmek için çabalıyor sanırım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir