Sony, Xperia X ve Xperia X Compact'ı Öldürüyor mu?

Sony, Xperia X ve Xperia X Compact modellerini telefon mezarlığına mı gönderiyor? Resmi açıklama geldi!

  • Ercan Uğurlu
Sony, Xperia X ve Xperia X Compact'ı öldürüyor mu?

Sony'nin, Xperia X ve Xperia X Compact akıllı telefonlarının satışını durduracağı haberi gündeme bomba gibi düştü. Xperiablog.net'te oraya çıkan habere göre, Sony, X ve X Compact akıllı telefonlarının da içinde bulunduğu "Premium Standart" kategorisini sona erdirecek. Bu haberle birlikte kuşkusuz halihazırda X ve X Compact modellerinin satışının ve hatta desteğinin sonlanacağı fikri de kendini göstermişti. Biz de bu konuyu açıklığa kavuşturmak için yetkililere başvurduk.

Sony Mobile İletişim Pazarlama Direktörü Don Mesa'dan aldığımız bilgiye göre, X ve X Compact modellerini de kapsayan Premium Standart kategorisi, bu yıl itibariyle son bulacak. Ancak X ve X Compact modellerinin satışı ve desteği devam edecek.

Gelecekte amiral gemisi segmentindeki ürünlerini çeşitlendirmeye ve orta segmente odaklanmaya devam edeceklerini de açıklayan Don Mesa, böylece iki kategori arasında yer alan "orta - üst segment" şeklinde de isimlendirebileceğimiz Premium Standart kategorisini rafa kaldırdıklarını söylüyor.

Yeni ürünler ise çok uzakta değil. Sony, eylül ayında Berlin'de düzenlenecek olan IFA fuarında yeni akıllı telefonlarını tanıtacak. Orada, Sony'nin özellikle odaklanacağını söylediği amiral gemisi segmentinden muhtemelen 2 yeni modelle tanışacağız. Bunlardan biri XZ Premium olacakken, bir diğeri Xperia XZs modeli olacak. Elbette bunun için eylül ayını beklememiz gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Sony'nin orta segmente odaklanması çok doğru bir karar. Orta segmentin kendini sırtlayacak çok iyi bir markaya ihtiyacı var. Sony bu durumu avantaja çevirebilir. Yakın geçmişe nazaran bugün orta segment pek çok tüketici için üst segmentten çok daha caziptir...

@cleverman Diğer taraftan çok sayıda orta segment ürünü satmak az sayıda üst segment ürünü satmaya yeğdir. Çok sayıda orta segment ürünü satmak çok iyi kar getireceği gibi Sony'i de formda tutar. Ben de bir Xperia M4 Aqua kullanıcısıyım ve telefonumdan çok memnunum. İnanın bana iPhone kullansaydım, telefonumu bu kadar çok sevmezdim. Diğer taraftan şikayetvar.com'da Sony'nin basic telefon fonksiyonları ile ilgili pek çok şikayet var. Sony, basic phone fonksiyonlarını kusursuzlaştırmalıdır...

üst segmentin kaldırılması yanlış bir karar olur. çünkü amiral olmayan bir telefon modeli kullanıcıyı tatmin etmez. üst segmenti kaldıracağına batarya gücünü 2 yada 3 katlayacak bir yenilik olmadan cepten sony liderlik hayali kurmasın. son modellerinin z2 sonrası batarya gücleri yetersiz olarak piyasa sürüldü.

@27 Mayıs 2017 00:19 Üst segment kalkmıyor zaten , haberi iyi oku... Üst -Orta dediğimiz segment kalkıyor. Yani X gibi ne amiral ne orta segment

Sen de yorum yaz