Sony Xperia Z3, Xperia Z3 Compact'a karşı!

Xperia Z3'ü, küçük kardeşi Xperia Z3 Compact'la kapıştırdık. Bakalım hangisi daha iyi bir seçim...

Xperia Z3, Z3 Compact'a karşı

Sony'nin şu an piyasada olan Xperia Z3'ün iki farklı sürümü var. Biri büyük ekranlı Xperia Z3, diğeri ise daha küçük boyutlu Xperia Z3 Compact.

Peki acaba hangisini almak daha mantıklı? Acaba hangi model sizin ihtiyaçlarınıza daha uygun?

Xperia Z3, Sony'nin son amiral gemisi olarak piyasada bulunuyor. Büyük ekranıyla rakiplerinin büyük ekranlı amiral gemileriyle rekabet ediyor. Xperia Z3 Compact ise, düşük fiyatına rağmen, yeteneklerinden çok ödün vermiyor. Dolayısıyla, aralarında seçim yapmak Xperia severler için zor olabiliyor.

Ekran

İki model arasındaki en belirgin fark, elbette boyutları. Dolayısıyla ekran boyutları ve çözünürlükleri arasında da fark bulunuyor. Xperia Z3'ün ekran boyutu 5.2 inç ve bu boyut, onun dev bir telefon olduğunu hatırlatıyor. Çözünürlüğü ise 1080p. Yani Full HD. Böylece telefonu Ful HD videolar seyretmek için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Z3'ün piksel yoğunluğu ise 424ppi.

Z3 Compact ise aslında 4.6 inçlik ekranı ile hiç de küçük sayılmaz. Ekran çözünürlüğü ise 720 x1280 ile 720p'yi destekliyor. Piksel yoğunlu ise 339ppi. Daha düşük çözünürlük ve piksel yoğunluğu, ekrandaki görüntünün Z3 kadar keskin olmayacağı anlamına geliyor ancak yine de görüntünün hala yüksek kaliteli olduğu inkar edilemez. Aslında, Sony'nin Compact modelde çözünürlüğü düşürmesi akıllıca bir seçim olmuş zira küçük ekrana yüksek çözünürlükle daha fazla içerik sığdırmaya çalışmak, zor okunan metinler ve parmakla tıklamanın zorlaşacağı linkler anlamına gelecekti.

Pil

Büyük ekranlı Z3'de 3100 mAh pil bulunurken, küçük modeldeki pilin kapasitesi 2600 mAh. Yine de büyük ekranlı Z3'ün enerjisinin önemli bölümü yüksek çözünürlüklü ekranın enerji ihtiyacına harcanıyor.

Yaptığımız testlerde, 90 dakika boyunca aynı filmi tam çözünürlükte oynatan Z3 Compact pilin sadece yüzde 23'ünü tüketmişken, büyük ekranlı Xperia Z3'ün pilinin yüzde 31'inin tükendiği dikkat çekti. Dolayısıyla, tüm diğer telefonlarda olduğu gibi, büyük ekran her zaman daha çok enerji harcar çıkarımı burada da geçerli. Eğer telefonunuzun çok uzun süre şarj edilmeden çalışmasını istiyorsanız, büyük ekranlar size göre değil.

Kamera

Sony'nin kamera konusunda çok büyük bir birikimi olduğunu inkar edemeyiz. Bu değerli birikimi Z3 serisinde kullandığını görebilirsiniz. İki telefonda da 20.7 kamera çözünürlüğü var ve her iki telefon da yüksek görüntü kalitesiyle göz dolduruyor. Kameralarda Exmor RS sensörü, Bionz işlemcisi ve G lensleri bulunuyor.

İki cihazda da benzer donanımlar kullanıldığı için, hangisini kullanırsanız kullanın, fotoğraf kalitesi aynı düzeyde olacak. Ancak 4K video çekmek konusunda iki cihaz da yolda kalıyor zira, bir dakikadan uzun 4K çekimlerde telefonlar aşırı ısınıyor.

Aramalar ve iletişim

Sony iki cihazda da benzer donanımları kullandığı için, sesli aramalarda ses kalitesi bakımından fark bulunmuyor. Ancak elbette küçük modeli tutmak ve kulağa götürmek daha rahat olduğu için Compact ile konuşmak daha fazla konfor vadediyor. Büyük ekranı Z3'ün ise mikrofonu ve kulaklığı arasındaki uzun mesafe, telefonun kulak ve ağız arasında konumlandırılmasını biraz zorlaştırıyor. Öte yandan büyük ekranlı Z3'te mesaj ve e-posta yazmanın çok daha kolay olduğunu hatırlatmak lazım. Bu elbette sosyal medyada gezinirken, e-posta yazarken de geçerli.

Fiyat

İki cihaz arasındaki boyut farkı gibi, fiyat farkı da en önemli detaylar arasında yer alıyor. Z3 Türkiye de 2.300 TL seviyesinde satılıyor. Z3 Compact ise 1.800 TL düzeyinde fiyat etiketine sahip.

PS4 Remote Play

PS4 Remote Play

Sony Xperia Z3'ün en ilginç özelliklerinden biri, PS4 oyunlarını uzaktan oynamaya izin vermesi. Aynı özellik Sony Xperia Z3 Compact'ta da yer alıyor. Bu özellik basitçe, PS4'ün oyun ekranını telefona göndermesini sağlıyor, kullanıcı da telefonu sanki bir kontrol cihazıymış gibi kullanarak, oyunu telefonu üzerinden oynayabiliyor. Ya da şöyle söylemek lazım, evde bir PS4'ünüz var ama oyun oynamak istediğinizde PS4'ü bağladığınız salondaki televizyon diğer aile bireyleri tarafından meşgul ediliyorsa, oyunlarınızdan uzak kalmak zorunda değilsiniz. Oyunlarınızı Z3'ün ekranına yöneltip oynamaya devam edebilirsiniz. Tabi, eğer oyunları 1080p çözünürlüğünde oynamak isterseniz, Compact değil, büyük Z3 modelini almalısınız.

Sağlamlık

Sony'nin Z3 ve Z3 Compact modelleri, sağlamlık açısından IP65 standartlarına uyuyor. Bu da telefonun tüm giriş yuvalarının özel kapaklarla kapatıldığını ifade ediyor. Dolayısıyla telefonun içine toz ve düşük basınçlı su kaçması mümkün değil. Kısacası, kapakları kapalıyken telefonunuzu havuza düşürebilir hatta musluk altında yıkayabilirsiniz. Ama siz yine de çok derine inmemeye çalışın.

Derinlik konusunda telefonlar IP68 standartlarına sahip. Bu da 1.5 metre su altında, 30 dakika sorunsuz kalabilmesi demek. Eğer sadece su altında çalışan bir telefon arzusundaysanız, daha ekonomik model olan Z3 Compact da tercihiniz olabilir zira iki model de aynı standarda sahip.

Tasarım farkı

Tasarım farkı

Hem Z3 hem de Z3 Compact benzer formlara sahipler. Aralarındaki en büyük fark, boyutları. Ancak satır aralarında önemli farklar bulunabilir.

İki telefon da, Sony'nin OmniBalance ismini verdiği bir tasarımdan geliyor. Bu tasarımın özelliği, hangi açıdan bakarsanız bakın telefonun güzel görünmesini sağlaması. Aynı zamanda kullanıcının telefonu rahatça tutmasını da sağlıyor. Açıkcası, OmniBalance'ın küçük modellerde daha iyi göründüğü sık dile getirilen bir yorum. Dolayısıyla Compact modeli, tasarım açısından bir adım daha önde denilebilir. Bu modelde telefonu kullanmak, video seyretmek, oyun oynamak daha konforlu görünüyor.

Büyük ve daha ağır olan Z3 modeli ise ağır yapısı nedeniyle elde biraz daha zor tutuluyor. Elbette güçlü ve iri elleriniz varsa, işler değişebilir ancak özellikle hanımlar veya ortalama büyüklükte avuca sahip kişiler zorluk çekebilir.

Dolayısıyla, iki tasarım arasındaki seçim kriteri, boyut ve ağırlık üzerinde yoğunlaşıyor. Eğer küçük elliyseniz, Compact modeli sizin için ideal. Eğer biraz büyük elleriniz varsa, Z3'ü de kolayca kullanabilirsiniz.

Arayüz ve performans

Arayüz ve performans

Xperia Z3 ve Xperia Z3 Compact, kutudan Android 4.4 ile birlikte çıkıyor. Sony'nin hazırladığı arayüzde de bir fark bulunmuyor. Ancak, Z3'ün büyük ekranında arayüzün keskin ve güzel göründüğü inkar edilemez. Elbette, daha önce belirttiğimiz gibi, küçük ekranda da görüntünün gözü yormadığı ve metinlerin kolay okunabildiği kolayca fark edilebiliyor.

Z3'ün biraz daha güçlü olan donanımının, arayüzü biraz daha hızlı çalıştırdığını da atlamamak lazım. Dolayısıyla iki cihaz arasında arayüz ve performans açısından Z3'ün bir adım öne çıktığı kesin.

İki telefon modeli de aslında Snapdragon 801 işlemci setiyle geliyor. Yine iki modelde de Adreno 330 GPU bulunuyor. Ancak Z3 Compact modelinde 16 GB dahili depolama alanı varken Z3'te bu miktar 32 GB'a çıkabiliyor.

Z3 Compact'ın 2GB RAM miktarına karşılık Z3'ün 3GB'lık RAM'ı ise, iki model arasındaki performans farkının sebebini oluşturuyor. Daha fazla RAM'e sahip Z3, performans açısından biraz daha iyi sonuç verebiliyor.

Sonuç
Hem Xperia Z3, hem de küçük kardeşi Z3 Compact, güçlü telefonlar. 3 GB RAM'in getirdiği daha fazla performans, daha büyük ve iyi bir ekran Xperia Z3'ün güçlü yanları. Küçük ve HD ekrana sahip Z3 Compact'ın artısı ise, doğal olarak pil ömrü.

Bu detaylar sizin için çok fazla fark yaratmıyorsa, iki telefonu da elinize alıp denemenizi öneriyoruz. Çünkü aralarındaki boyut farkı ve hangi telefonun elinize daha iyi oturduğu, belirleyici olacak...

Okuyucu Yorumları