Sony Xperia Z6'dan beklediklerimiz!

Sony'nin bir sonraki amiral gemisi Xperia Z6 nasıl olmalı, kullanıcılarına neler sunmalı?

  • Zeynel A. Öztürk
Sony Xperia Z6'dan beklediklerimiz!

Xperia Z5, büyük bir etki oluşturmayı başaramayan Xperia Z3+'a parmak izi tarayıcısı ve yeni bir kamera gibi özellikler ekleyerek daha güçlü bir telefon ortaya çıkarmıştı. Ancak Xperia Z5'e yakından baktığımızda Sony'nin daha fazlasını yapabileceğini düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.

Uzun süredir değişmeyen tasarım ve ortalama teknik özellikler, Xperia Z6'dan beklediklerimizi yükseltmemize neden oldu. Sony'nin kullanıcıları Galaxy S7 ve iPhone 7 gibi telefonlardan uzak tutmak için listemize kulak vermesi gerekiyor.


1. Yeni bir tasarım: Sony'nin telefonlarında kullandığı tasarım güzel görünse de, yıllardır değişmedi. Bu yüzden Sony Xperia Z6'da yepyeni bir tasarım görmek istiyoruz. Dedikodular doğruysa Sony, metal ağırlıklı bir tasarıma geçiş yaparak dileklerimizi gerçeğe dönüştürebilir.

2. Daha iyi kullanıcı arayüzü: Sony'nin arayüzü bir zamanlar iyi olsa da artık tarihin gerisinde kalmış görünüyor. Bu alanda geliştirilme yapılması şart.

3. Daha iyi bir ekran: Sony Xperia Z5'in ekranı hiç fena değil, ancak 1080p çözünürlük Samsung Galaxy S6 ve LG G4 gibi rakiplerin gerisinde kalıyor. Sony'nin telefona 4K ekranı sığdırabildiğini düşünürsek, QHD ekranlı bir Xperia Z6 üretmek çok zor olmasa gerek.

Çözünürlükte değişiklik yapılmasa bile, Samsung'un Super AMOLED'i gibi canlı renkler sunacak bir teknoloji kullanılabilir.

4. Üç gün pil ömrü: Sony'nin amiral gemisi telefonları, pil ömrü konusunda iyiler. Yeni Xperia Z6'da ise en az iki gün pil ömrü sunulmasını bekliyoruz. Sony, pil ömrünü üç güne uzatabilirse rakiplerine karşı büyük bir avantaj elde edebilir.

Daha hızlı bir işlemci

5. Yüksek işlem gücü: Xperia Z5'teki Snapdragon 810, ısınma sorunları dışında çok güçlü bir işlemci. Ancak Xperia Z3+'ın da aynı işlemciyi ve aynı miktarda RAM'i kullandığını düşünürsek, Z6'dan daha fazlasını beklememiz gerekiyor. Snapdragon 820'li ve 4GB RAM'li bir Xperia Z6, bizce hiç de fena olmazdı.

6. Kablosuz şarj ve USB C: Xperia Z5 yetenekli bir telefon ancak kablosuz şarj ve USB Type-C desteğinden yoksun. Bu iki teknolojiyi Xperia Z6'da görmeyi çok istiyoruz.

7. Daha iyi hoparlör: Sony, Xperia serisini medya alanında güçlü telefonlar olarak üretse de cihazlarının Hi-Res destekli hoparlörleri, HTC One M9'daki BoomSound hoparlörlerinin kalitesine yaklaşmıyor. Bu yüzden hoparlörlerde geliştirme yapılabileceğine inanıyoruz.

8. 3D Touch: Xperia Z6'yla ilgili ilk dedikodulardan bir tanesi, telefonun iPhone 6S'te sunduğu 3D Touch'a benzer bir işlevle geleceğiydi. 2016'nın üst seviye telefonlarının ortak özelliği, basınca hassas dokunmatik ekranlar olabilir, bu yüzden Xperia Z6'nın bu yetenekle gelmesi doğru bir tercih olacaktır.

9. Daha iyi su geçirmezlik: Sony, telefonlarını tanıtırken onları suya batırmaktan çekinmiyor ancak Xperia Z5 tuzlu suya ve içeceklere karşı tam anlamıyla dayanıklı değildi. Xperia Z6'nın suya karşı tam anlamıyla dayanıklı olmasını umuyoruz.

10. Yepyeni bir işlev: Şimdiye kadar saydıklarımız, bir amiral gemisi telefondan minimum beklentilerimizdi. Sony Xperia Z6'nın Galaxy S7 ve HTC One M10'un önüne çıkabilmesi için yepyeni bir işlevle gelmesi gerekiyor. Bu, parmak izi tarayıcısından hızlı çalışan bir iris tarayıcısı olabilir. Böyle yenilikçi bir özellik sunulmayacaksa, Sony'nin Xperia Z6'nın fiyatını biraz daha düşük tutmasını istiyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Daha iyi bir ekran istemeniz saçma olmuş, ismi farklı olabilir ama sonuçda Z5'in Daha iyi ekranlısı mevcut sadece isminde Premium var.. Yazmak için yazmışsınız..

Anlaşıldı mı sony.... ??

Kime göre, neye göre? Şu an z5'ten iyisi yok.

z5 Premium 4k ekran var zaten

Sony'den istediklerinizi samsundan da isteyebilir misiniz?

@25 Aralık 2015 08:41 samsung ve sony? Yan yana bile gelemezler, samsung'un sony gibi olabilmesi için 4000 fırın ekmek yemesi lazım;)

Çözünürlüğün yüksek olmasının berbat yanları: 1)Telefnların fiyatları sırf çözünürlükleri yüksliyor diye bilmem kaç yüz lira yükseliyor. 2)Çözünürlüğünde 1080p'si (yani full HD'si) gyet yeterli.Ksinlikle pikselleri ayırt edmiyorsunuz.Benim bir önceki telefonum galaxy s3'tü ve 720p idi.O bile yetrliydi ama en ideali 1080p ilrisi fark edilemz bu yüzdn ilersi çk greksiz. 3)Çzünürlük yüksekliği dmek ekrna dair hr şy demk dğildir!Çzünürlük artınca ekran renk canlılık kalitesi artmıyor!Bu ksinlikle..

.. ekran teknolojisi ile alakalı.Bildiğiniz gibi lg g4 ile g3 arasında çözünürlük farkı olmamasına rağmen adamlar ekran teknolojisini geliştirmiştir manyak güzel olmuş.Ayrıca iphonelerin de ekran kalitesini biliyorsunuz ama çözünürlüğü daha 1080 p bile olamadı. 5)Yüksek çözünürlük telefona daha iyi işlemci Ram vb. gerektiriyor.Bunun için yüksek çözünürlükte aynı özellikte fakat daha düşük çözünürlükteki bir telefona kıyasla çok sık donmalar takılmalar yaşayabiliyor.

@25 Aralık 2015 09:02 iphone plus modellerinde ekran hd dir

@25 Aralık 2015 12:28 olabilir..tartıştığımız o değil, iphone'lerin (çözünürlüğü ne olursa olsun) ekranının çok canlı olmasıdır.Zaten asıl bahsetmek istediğim şey de bu.Çözünürlükle ekran canlılığı tamamen farklı şeyler olup çözünürlük bir noktaya kadar önemlidir.O nokta da nesnel bir şekilde 1080p'dir.Bundan sonra telefon üreticilerinin asıl odaklanması gereken şey ÇÖZÜNÜRLÜK DEĞİL BATARYAYI AZ TÜKETME VE YÜKSEK VERİMLİLİK OLMALIDIR.

7)Ve son olarak ta yüksek çözünürlük için çok yüksek MAH değerini sahip batarya gerekiyor.Çünkü daha yüksek çözünürlük şarjı çok daha hızlı sömürüyor ve şarjımı çok çok daha çabuk bitiyor. İşte aklıma gelen basit detayları bunlar.Peki siz yükseltilmesi gerektiğini savunanlar nedenlerini buraya yazabilir misiniz?

2 önemli sorun "tasarım ve kamera yazılımı" Her ikisi de hala sorunlu. Bunları hallederse Iphone'la kapışır.

@25 Aralık 2015 09:10 Sen telefondan anlamıyorsun belli bari internette iki TELEFONU kıyasla diye yerler var orada ikisini kıyaslarda konuşur insan kendinizi rezil etmez

@Ernate Telefondan anlasan internette telefonu kıyasla diye yerler var cümlesini kurmazsın. Cehalet böyle birşey işte bildiğini zannedip aslında bilmeme mutluluğu saçıyorsun. Telefon kıyaslama en doğru sonuç kullanıcı tecrubeleri ve incelemeleridir. Bunu öğrenmeden telefon kullanırsan hatalı ürün alırsın. Geçmiş olsun.

Sony Xperia Z1 ler halen satışta ve 5.1 güncellemesini de aldı, canavar gibi de çalışıyor aynı tarihlerde piyasaya sürülen en büyük rakibi çoktan çöp kutusunda ve hiç bir destek alamıyor, herhalde Z6 da çıkarsa 2025 e kadar kullanılır :)

Boş yapmayın da z5 premium incelemesi yayınlayın.

Yazanın eline sağlık, evet SONY Z6'dan minimum beklentilerimiz böyle olmalı.

Of of chip z5 almaya dusunuyordum kafami karistirdin :(

Samsung touchwitz arayüzü yıllardır aynı. Edge modellerine gelene kadar 400 liralık telefonunda 3000 liralık telefonunda kasaları aynıydı. Yıllarca kenarları soyulan telefon yapıp sattılar. Sony i herkes almasın bilen alsın

@25 Aralık 2015 11:25 kesinlikle anlamayan değil bilen alsın... Birde ekran, daha yüksek çözünürlüğün ne gibi bir faydası olabilirki?

Bu yazıyı kim hazırladıysa ayıp etmiş gerçekten.

xperia z3 compact kullanıyorum, bir önceki telefonum ise samsung galaxy s3. z3'ün bana samsung'u aratan sadece bir tane önemli eksiği var: led flaş parlaklığı kat kat zayıf kalıyor. bu mutlaka büyütülmeli. ve mümkünse iphone'lardaki gibi ayarlanabilir parlaklık olmalı pil tasarrufu açısından...

telefonun stok programlarında can sıkıcı eksikler olmamalı, 1500-2000 tl para verip satın alınan bir telefonun dosya yöneticisi, müzik çalar, hava durumu, navigasyon, takvim vs. günlük ihtiyaca hitap eden programları ve belki de birkaç yüksek hasılatlı oyunu Google Play'deki reklamsız premium özellikleri barındırmalı bence...

Sony' de zaten siz yeter ki eksikleri söyleyin, ben düzeltirim diye bekliyordu. ??

amoled ekran ve menü geri tuşları artık alltaki boş kısma geçsin ekranı resmen öldürüyor.

@25 Aralık 2015 16:51 bnce sony nin en güzel yanı o. Telefonu yan çevirip kenarlardan rahatça uzun uzun tutabiliyorsun. Diğer telefonlarda bunu yaparken sürekli geri yada seçeneklere basma gibi kazalar yaşıyorsun

adamlar en iyi telefonu yapıyor daha ne istiyorsunuz? hayır ios istiyorsanız yolunuz açık olsun

Arkadaşlar s4 note 3 note 4 note 5 galaxy neo kullandım sony z ultra kullandım şu an z5 premium kullanıyorum sony nin kamerası berbat z 5 te 23 mmegapiksel arka 5 megapiksel ön Samsung'un en düşük modeli neo onun çektiği fotoğrafı çekmiyor sesi yüksek değil neo ile aynı sony nin tek güzel yanı internet sony deki internet hiç birisinde yok yazmanla açması anında sonyle kamerayı açınca özellikle önü karıncalanma o biçim sony telefonun internetten başka herşey sıfır

Yıllardır bir sony kullanıcısı olarak artık hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum, duygularıma tercüman oldunuz sanki ek olarak da şu çerçevenin alt ve üst kısmındaki boşluk da giderse sevinirim!

SDR = Software Defined Radio özellikli çok genişband Radyo ve TV alıcısı (Digital ve Analog) , 6 metre suya dalabilme , daha güçlü bir entegre flaş , flaş ve objektif arası uzaklık 3 cm'den fazla olmalı ki ekstra objektifler takıldığında , objektif flaşı engellemesin , daha çok sensör ve daha iyi bir iç anten sistemi , hatta dış anten bağlama fişi !

@26 Aralık 2015 02:22 İşte bunları düşünenler yok ki.

@26 Aralık 2015 02:22 @26 Aralık 2015 02:22 kızıl ötesi de olsunbari kumanda olarak kulanırız he kamera 23mp z5 oldukça iyi daha iyisini isteyenler bi zahmet dslr bile var dsc-qx modelerine bir bakın derim.

iphone lerin ekranının neresi parlakmıs neresi iyiymis bi açıklada görelim. iphone markadan ve marka fanatikliginden baska birsey deil ekranı bes para etmez retinaymıs ulan retinamı kaldı bu devirde.canlıymıs sony in ekranları iphone lerden daha parlak ve daha net z5 kamerasına laf atan arkadas ilk defa telefon kullanıyosun anlasılan suanda dünyanın en iyi video çekimi ni yapan telefon z5 tir kanıtlanmıstır .hemde bunu yazılımla yapmıstır.fotograf kaliteside samsunglarla aynıdır

iphone kullanıyorum o sony e kasa kalın diye sövenler. iphone nin o sony den 2 kat kalın kasasına niye sesleri çıkmaz acaba note 3 kullanıyordum iphone geçtim gecmez olaydım.bes para etmez telefon sunu anladımki şişirilmiz marka dan baska bişey deilmis .teknolojinin çok ama çook gerisinde kalmıs bi cihaz.bu kesin isletim sistemi stabil olsa neoluur olmasa neolur.z5 ide denedim geçen gün o atıp tutanlar hiç yorum yazmasın suan piyasada 1 kalitede telefon kamerada seste ekranda 1ci sırada

SUBWOOFER ! ::))))))))))))

samsung fakir telefonu ama 1 sene sonra cöp aslinda daha saglam telefon alinki daha fazla kullanin samsung batarysi berbat yere düstümü zate kafayi yer bence cöplük samsung uzun lafin kisasi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost