Sony Xperia Z5 incelemesi Sony Xperia Z5 testte!

CHIP ONLINE Notu
90
 • Kullanım (%30)89
 • İnternet (%20)95
 • Multimedya (%20)89
 • Telefon Fonksiyonu (%10)98
 • Fiyat / Performans (%20)82
Satın Al
 • Önemli tasarım iyileştirmesi
 • Harika parmak izi sensörü
 • Güçlü pil ömrü
 • Performans
 • IP68 ile dayanıklı
 • Başarılı kamera
 • Hızlı şarj
 • Pahalı
 • Kablosuz şarj yok
 • Optik imaj sabitleyici yok
Özetle

Xperia Z5, şu an Sony'nin ürettiği en başarılı telefon olma özelliği taşıyor. Elbette telefonun Premium sürümünü bunun dışında tutuyoruz. Sonuç olarak Android pazarının en iyi telefonlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz Xperia Z5, tasarımından teknik kadrosuna, su geçirmez gövdesinden parmak izi okuyucusuna, kamerasından performansına, yukarıda bahsettiğimiz pek çok noktasında memnun edici bir izlenim bırakıyor. Elbette her amiral gibi eksik yanları da yok değil, bunları da zaten sizlerle paylaştık. Ancak iyi bir Sony telefon alacaksanız, fiyat ve performans olarak tam ortada duran Xperia Z5, size göre olabilir.

Kimler Almalı

Android pazarında iyi bir cep telefonu satın almak isteyenler, Sony Xperia Z5'i görmeden karar vermemeliler. Yenilenen tasarımı ve su geçirmez gövdesiyle fark yaratan Xperia Z5, kamera ve performansıyla da memnun edici.

Sony'nin amiral ailesinden Xperia Z5 testte!

Sony'nin yeni amiral gemisi Xperia Z5, sonunda test merkezimizdeki yerini aldı. Bu incelememizde Sony'nin Z5 ailesinin optimum üyesini inceleyeceğiz. Z5 Compact modelinin de çok kısa bir süre sonra incelemelerimiz arasında yer alacağının haberini de hemen verelim ve şimdi hızlıca Xperia Z5'e geçelim.

Yenilenmiş tasarım

Şu an ülkemizde dört farklı renk seçeneğiyle satışta olan ve 2399 liralık fiyat etiketiyle amiral gemisi cepler arasında yer alan Xperia Z5, beyaz, siyah, altın ve yeşil renklere sahip. Elimizdeki model beyaz renkli seçenek. Tasarım detaylarıyla hemen sizin de dikkatinizi çekmiştir; Sony, Xperia Z5'te tasarımı elden geçirerek çeşitli iyileştirmelerde bulunmuş. Arka gövde buzlu cam bir yüzeye sahip ve kenarlar da eskisi kadar yuvarlak hatlardan oluşmuyor, ayrıca metal malzemeden oluşuyor. Ancak telefonun en önemli tasarımsal farklılığını arka yüzdeki buzlu cam yüzey oluşturuyor. Hem görünüm hem verdiği his itibariyle beğendiğimiz bu hareket, metalik çerçevede yer alan Xperia logosuyla da güçleniyor.

Öte yandan tasarımdaki en büyük farklılıklardan birini de parmak izi okuyucusu yaratıyor. Xperia Z5'te güç tuşunun yapısı ve biçimi değiştirilerek parmak izi sensörü olarak kullanılıyor. Parmak izi sensörünün detaylarından ilerleyen adımlarda bahsedeceğiz.

Xperia telefonlarını rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de kuşkusuz su geçirmez oluşu. Xperia Z5 de elbette ailenin her üyesi gibi su geçirmez yapıda tasarlanmış. Tıpkı Xperia Z3+'ta olduğu gibi IP68 sertifikasının sahibi olan telefon, 1.5 metreye kadar 30 dakika süreyle suya karşı dayanıklılık gösteriyor. Yani üzerine sıvı döküldüğünde veya yağmura maruz kaldığında endişelenmek bir yana, bu telefonla direkt olarak havuza girmekte serbestsiniz. Telefonun kulaklık ve microUSB noktalarının açık olduğuna bakmayın; Sony, bu noktaları içten suya karşı korumaya almış durumda.

Telefonun sol kenarında bir kapak altında microSD kart ile SIM kart slotu bulunuyor. Buradaki çekmeceyi çekip, içine kartları yerleştirerek çalışır hale getirebiliyorsunuz.

Sağ kenara baktığımızdaysa, burada da güç butonunun yanında ses butonları ile klasik deklanşör tuşunun yer aldığını görüyoruz.

Ekran

Son dönemde piyasaya çıkan bazı amiral modellerde 2K ekranları gördük. Bunlara Galaxy S6 ile LG G4 dahil. Ancak Sony, Xperia Z5 modelinde Full HD çözünürlükten vazgeçmemiş. Açıkçası Full HD çözünürlük 5.2 inç boyutundaki bir ekran için fazlasıyla yeterli. Yalnız öte yandan Sony, Xperia Z5 Premium modeline tam 4K çözünürlük sunan bir ekranla, "premium" ayrıcalığını tanımış. Yani Premium modelini tercih edecek olan kullanıcılar, 4K'lı bir ekranla karşılaşacak. Elbette test merkezimize ulaştığında Xperia Z5 Premium modeli hakkındaki izlenimlerimizi de sizlere aktaracağız.

Xperia Z5'in ekranına dönecek olursak, görüntü anlamında gayet doyurucu bir ekranla karşı karşıya olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. IPS LCD panelin sahibi olan ekran, 428 ppi piksel yoğunluğu seviyesinde. Sony'nin Triluminos display teknolojisinin sahibi olan ekran, çizilmelere karşı da dayanıklı. Buna ek olarak kasa yapısı itibariyle de ekranını çizilmelere karşı dayanıklı kılan Sony, bunu hem ön hem arka yüzeyin kenarlarında hissedilen ince bir metalik halkayla ortaya koymuş. Gövdenin çevresinden çok ince biçimde dışarıya taşan bu metalik halka, telefonu ön veya arka yüzeyi üzerinde masaya bıraktığınızda, yüzeyi yüksekte tutarak çizilmesini engelliyor. Ayrıca ekrana bir koruma bandı yapıştırırsanız eğer, bu fazlalık da ortadan kalkıyor. Açıkçası çok akılcı bir tasarım olmuş.

Teknik tablo ve performans

Xperia Z5'in teknik kadrosuna bakalım ve performans notlarından bahsedelim. İşlemci hanesinde Qualcomm'un güçlü Snapdragon 810 işlemcisi bulunuyor. 8 çekirdekli bu işlemci, dört çekirdekli 1.5 GHz Cortex-A53 ve dört çekirdekli 2.0 GHz Cortex-A57 yongalarından oluşuyor. Tipik olarak da Snapdragon 810'un yanında Adreno 430 grafik işlemciyi görüyoruz. Böylece performans anlamında kayıpsız bir grafik çizeceğinin işaretini şimdiden veriyor Xperia Z5. 3 GB kapasitesinde RAM'le sunulan telefon, 32 GB'lık bir depolama kapasitesinin sahibi. Ve güzel haber, bu alanı 200 GB daha arttırmak mümkün. Yani bu telefonda, microSD kartla beraber 232 GB'lık bir alanınız mevcut.

Xperia Z5, beklendiği gibi performans anlamında güçlü bir telefon. Hem işlem kabiliyeti hem multimedya deneyimi iyi seviyede. Elbette aksini görmek biraz şaşırtıcı olurdu. Telefonu kullandığımız süre boyunca güçlü grafik performansı gerektiren hem Real Racing 3 hem Mortal Kombat X gibi oyunları oynadık. Aldığımız sonucun son derece memnun olduğunu söyleyelim. Öte yandan çoklu görev, yani multitasking konusunda da gayet tatmin edici olan telefon, açık olan uygulamalar arasında rahatlıkla farklı işlemler yapma imkanı tanıyor.

Xperia Z5'e elbette Geekbench testi yapmadan da bırakmadık. Aldığımız sonuca göre tekli çekirdekte 1312 puan, çoklu çekirdekte ise 4015 puan toplayan Xperia Z5, böylece One M9, Note 5, Galaxy S6'yla beraber lordlar kamarasına yerleşiyor.

İşletim sistemi olarak Android 5.1.1'le gelen telefon, elbette Android 6.0 Marshmallow güncellemesi alacak.

Güvenlik ve kamera

Xperia Z5'i selefinden ayıran en büyük farklılıklardan biri de az önce çıtlattığımız parmak izi sensörü elbette. Telefonun sağ kenarına eklenen güç butonunu parmak izi sensörüyle yenileyen Sony, böylece güvenlik önlemlerinden geri kalmamış. Güvenliğin yanı sıra kilit açmayı kolaylaştıran parmak izi sensörü, Xperia Z5'te kusursuz çalışıyor. Bunu da yeri gelmişken söyleyelim.

Telefonun güvenlik ayarları kısmından önce bir Pin veya şifre oluşturarak girdiğiniz parmak izi bölümü, hızlı bir şekilde parmak izinizi algılıyor. Özellikle telefonu sol elinizle kullanıyorsanız orta parmağınızı, sağ elinizle kullanıyorsanız başparmağınızı parmak izi sensörüne atmanızı tavsiye ederiz. Zira telefonu elinize aldığınızda, güç tuşu tam bu parmakların altına denk geliyor. Böylece hızlı bir şekilde telefonun kilidini açabiliyorsunuz.

Xperia Z5'in selefinde bir diğer ayrılan noktası tabii ki kamerası. Xperia Z5'te 23 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekmek mümkün. Exmor RS kamerasıyla çok hızlı biçimde odaklanabilen kamera, tabii ki LED flaşla da desteklenmiş.

Arka kamerayla 4:3 oranında 23 megapiksel fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Eğer 16:9 formatta çekim yapmak istiyorsanız 20 megapiksel mevcut. Kameraya yönelik bir diğer yenilikse, net görüntü yaklaştırma teknolojisi ile kalite bozulmadan 5 kata kadar zoom imkanı tanıması.

Xperia Z5'le çektiğimiz fotoğrafları aşağıda paylaşacağız, ancak geçmeden şunu da söylemek gerekiyor: Xperia Z5'in kamera arabirimini kullanarak çok sayıda kullanışlı seçeneğe ulaşabiliyorsunuz. 4K bunlar arasında bir seçenek. Diğer seçeneklerse kuşkusuz, timeshift video ve manüel çekim.

Sony Xperia Z5'in ön kamerası ise 5.1 megapiksel seviyesinde. Bu da güzel görünen selfie'ler demek. Ayrıca, arka kamerayla 4K video kaydı yapabiliyorken, ön kamerayla da Full HD video kaydı yapmak mümkün. Bunu da söyledikten sonra şimdi Xperia Z5'in pil ömrüne geçebiliriz.

Pil ömrü

Xperia Z5, batarya konusunda selefine göre önemli farklılıklar getiriyor. 2900 mAh'lik bataryaya sahip olan telefon, her ne kadar selefine göre 30 mAh seviyesinde daralan bir alanla karşımıza çıksa da, ondan daha iyi bir performans sergiliyor. Tam gün kullanımımızda rahatlıkla gün sonunu gördüğümüz telefon, yaptığımız pil ömrü testleri neticesinde olumlu bir izlenim bıraktı.

Klasik olarak yaptığımız 90 dakikalık video testinde, ekran parlaklığı tam açıkken pil hanesinde yüzde 75'e gerileyen Xperia Z5, elbette fantastik bir sonuç ortaya koymuyor. Fakat hem Xperia Z3+ hem Xperia Z3 ile kıyasladığımızda, daralan kapasitesine karşın daha uzun bir pil ömrü sunuyor. Zira aynı testte Xperia Z3+'tan aldığımız sonuç yüzde 62, Xperia Z3'ten ise yüzde 69 seviyesindeydi.

Aynı testi bir kez daha tekrarlayıp bu defa ekran parlaklığını yarıya getirdiğimizde ise yüzde 82 seviyesinde kaldığını da söyleyelim. Öte yandan çevrim içi yoğun kullanımda pil ömrünün 6 saat 12 dakikada tükendiğini de belirtmekte fayda var. Boşalan bataryayı yüzde 100 seviyesine ise 2 saat 18 dakikada ulaştırabildiğinizi de söyleyelim.  Bu noktada telefonun hızlı şarj özelliğinin avantaj sağladığının da altını çizmek lazım. Quick Charge 2.0 desteği ile telefonun yüzde 60'ını 30 dakikada doldurabiliyorsunuz. Ancak Xperia Z5'te kablosuz şarj desteğinin sağlanmamış olması üzücü.

Sony Xperia Z5 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Sony Xperia Z5
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici Sony
Firma Sony Mobile     (212) 473 77 77
İşletim Sistemi Android 5.1.1
İşlemci Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi IPS LCD capacitive touchscreen 16M colors
Ekran Boyutu 5.2 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 1920 px
Grafik İşlemci Adreno 430
Bellek (RAM) 3 GB
Dahili Depolama 32 GB
Arttırılabilir Depolama 200 GB
Ön Kamera 5.1 MP
Arka Kamera 23 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Var
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Bekleme Süresi 540:00 saat
Konuşma Süresi 17:00 saat
Boyutlar 72 × 146 × 7.3 mm
Ağırlık 154 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Eğer daha dar bir bütçeniz varsa ve yine de Sony'nin Xperia Z5'inden vazgeçemiyorsanız o halde alternatif olarak Xperia Z5 Compact'ı da inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 79 Yorum

anlamadıgım nokta gerçekten bilgilenmek istiyorum hızlı şarj var ama kablosuz şarj yok o nasıl oluyor ki mesela ben bu telefonu alına powerbank alamazmıyım ?

@04 Aralık 2015 23:13 Alırsın ne alakası var?

@04 Aralık 2015 23:13 Usta hızlı şarj ve kablosuz şarj aynı şey değil. Powerbankin bunlarla hiç alakası yok. :) Kablosuz şarj bir tabaka üzerine tlfu koyuyosun ama tlfa bi kablo takılı değil şarj oluyor. Hızlı şarj ise normal bir şarj aletinden daha güçlü çıkışı olan şarj aletiyle şarj etme. Powerbanki al tak tlfa şarj eder bir sorun yok. :)

Z5 compact modeli çıkacak diye aylarca bekledim. Telefonu elime aldığımda hayallerim yıkıldı. Telefon ciddi kalın. Kasasını hiç beğenmedim. İçi süper olmuş neye yarar :)

@04 Aralık 2015 23:14 alma arkadaşım o zaman, git başka markaların modellerine bak ve kazık ye

@07 Aralık 2015 09:25 sanki bu telefon çok ucuz. yurtdışında bile incelemelerde bu kadar para etmeyeceği yazıyor.

@04 Aralık 2015 23:14 yurtdışı incelemedi dediği ırak falan heralde

Hayalimdeki telefonu başkaları kullanacak. Hayalimdeki hayatı başkaları yaşıyor olacak.

Termal sorunlu Snapdragon 810 işlemcili bir telefon almak.. bile, bile lades demektir bence. SONY, soğuk havalara uygun bir cep telefonmu tasarlamak istemiş acaba? Pahalı olmasıyla cebimizi, işlemcisiyle de ellerimizi yakacak. Doğal gaz faturalarımızda azalma sağlarmı acaba? :)

@Metinolmetin Telefon max 44 dereceyi görüyor ısınma sorunu yok yani aşırı ortalama bir seviyede ve ısınında performans kaybı olmuyor

@05 Aralık 2015 16:20 Nasıl ısınma sorunu yok.Benim kullandığım Samsung A5 max 36/37 dereceyi görüyor. Sony xperia z5 ler 45/46 dereceleri görüyor.İnanmazsan ac YouTube da videolari seyret.Bu telefon bal gibi isiniyor.Sadece bu degil diğer xperialarda hadinden fazla isiniyor.İsin kötü tarafi isininca kendini kisiyor.

@Metinolmetin biri bu arkadaşa sony ısınsa bile performansının düşmediğini anlatsın lütfen, artık sıkıldım devamlı aynı konudan. Yahu adamlar ısınmış olsa bile performansının düşmediğini yazdı, yazdı ve yine yazdı... niye hala anlamıyorsunuz bu konuyu?

@Metinolmetin Metinolmetin Sony Xperia Z5 Compact 1899 TL Fiyat etiketine ile "o paraya tüplü şahin alınır" edebiyatı yapacağım, üzgünüm. :) Hayırdır kardeş samsungtan kaç para alıyon :-) sağda solda sony i kötülüyon

@Metinolmetin cok dogru konustum kardes ilk kez ios dan vazgeçtim bu telefon ıcın ben yandım eller yanmasın dıyorum cok ısınıyor keske acele etmeseydim

Optik Sabitleme olması bence iyi özellik kamera çıkıntısı yok ve StedyShot optik sabitlemeden daha iyi iş çıkarıyor ve Samsunglardaki gibi sallayınca kameradan tak tak ses gelmiyor

@05 Aralık 2015 12:48 ois daima daha iyidir tıkırtıyla derdim yok isterse marakas gibi şıkırdasın yeter ki iyi resim çeksin

Kablosuz şarj gereksiz bence çok aşırı yavaş doluyo

2 haftadır kullanıyorum çok memnunum S6dan sonra ilaç gibi geldi özellikle arayüzü beni deli etmişti kasıyordu S6. Ama keşke Sony daha iyi bi kulaklık koysaymış kutuya...

@05 Aralık 2015 12:51 genelde iyi kulaklık koymuyo

Almak istiyorum ama arkası ayna olan versiyonunu bulamadım Türkiyede yok mu?

@05 Aralık 2015 12:52 Türkiye'de Aralık ayı içinde çıkacağın söylenmişti onun.

@05 Aralık 2015 12:52 şu anda satışta

Birkaç defa mağza da biraz karıştırdım hemen ısınmaya başlıyor ve ekran parlaklığı malasef bir amoled gibi değil

@06 Aralık 2015 23:09 Ekran parlaklığı 700nite çıkıyor Z3 ve sonraki Z serisi cihazlarda. Note 5 in maksimum parlaklık değeri ise 470 nit.

@06 Aralık 2015 23:09 bilmiyorsan cevabı böyle yersin arkadaşım :)

@09 Aralık 2015 09:19 aynn öyle en parlak ekran bunda jatta ekran parlaklığı yüzünden ısındığını söylüyolar ekran parlağını kısıp oynarsan ki normal düzeyler oluyor ısınmanın azaldığı görülmüş 600 nitten fazla parlaklık veriyo lütfen fanboy olmayın objektif yorum yapın cevabı öyle pis yersin 0612-2015

İyiki almışım mükemmel tasarım. oyunlarda aşırı ısınıyor diyenler playstation oynasın nede olsa onuda sony yapıyor. Perfecto sony..

2 haftadır kullanıyorum, asphalt, fifa ve benzeri oyunlarda önceki Z'ler gibi ısınma sorunu yok. Şimdi sallıyorsun diyeceksiniz ama kusura bakmayın buraya fotoğraf ekleyemiyorum

Bu ois merakından vazgeçin boş işler

Z5 Premium ne zaman test edilecek

Tasarım mükemmel gerçekten eline aldığında hissediyorsun, benim merak ettiğim kamerası 23 MegaPixel yazıyor fotoğraf çektiğimde LG4 ya da HTC One M9+ kadar net çıkmıyor acaba pixel yüksel olup diğer özellikleri geride mi acaba?

@08 Aralık 2015 16:37 mağaza çekimi değil, dışarıda çekimlere bakacaksın

@08 Aralık 2015 16:37 Asıl mağaza çekimlerine bakacak loş ışık dışarda hepsi güzel çekiyor

@08 Aralık 2015 16:37 M9 kadar leş çeken bir cihaz daha yok sallama bence

@08 Aralık 2015 16:37 telefonun otomatik kamera ayarları iyi değil yazılımsal bir sorun sonradan update yayınlandı fakat oda belli noktaya kadar çözdü bu telefıonun kamerası ödül aldı yalnız başarılı bir yazılımı olmadığı için kötü fotolar çekiyor manuel olarak frekans ve iso ayarı yapın düzelecektir

2 Sene boyunca Note 3 N9005 kullandım, Samsungun update ve güncelleme+ 3. Parti kaldırılamayan programlarından gınağa geldiği için Z5 aldım 5 gündür kullanıyorum. Note 3 kullanıcısı olara Z5 ten memnunum, parmak okuyucusu zaten mükemmel videodada görmüşsünüzdür. Updatelerden dolayı aklım hep Sony deydi, şu an sahibiyim ve ben memnunum.

Merhaba Ben 5 Günlük Z5 Premium Kullanıcısıyım Her Türlü Cihazı Kullanmış Birisi Olarak Söylüyorum Alırsanız Hiç Pişman Olmasınız Özellikle Arka Kısmı Ayna Görünümlü Olan Ama Ayna Olmayan Ve Diğer Hiç Bir Cihaza Bakmassınız Yalnız....Cihazda Şöyle Bir Sıkıntı Var Ekranı Açtıktan 3 Saniye Sonra Ekran Parlaklığı Azalıyo Ve Kapatıp 1 Saat Bekletmek Gerekiyor Bekledikten Sonra Düzeliyor Fakat Ekranı Açınca 3 Saniye Sonra Yine Oluyor Ekran Ayarlarıyla Hiçbir Alakası Yok Alıcaklar Bu Sorunu Unutmasın.

@16 Aralık 2015 22:10 bu ekran sorunu değil sony hemen hemen her telefonuna ortam değerlerine uyması için sensör koyuyor ışıl azalması ve çok çoğalması bununla alakalı

merhaba arkadaşlar. iphone 6s'im (64gb) var değiştirip bunu almak istiyorum. düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. iosa ısınamadım

@15 Ocak 2016 15:09 valla hemen takasa girerim üste ne istersin

Takasa girelim sony z5le bende sony ısınamadım

Chip yetkilileri özellikle inceleyen arkadaş sahi siz neyi beğeniyorsunuz kullandığın topu topu 2 dakka birde beğenmiyorsunuz gidin bi yerli malı kullanında görün neymiş ne değilmiş

z5 tam bir hayal kırıklığı geçen hafta aldım kamera devamlı hata veriyor açılmıyor.pil bir gün gitmiyor hız desen öyle çok iyi değil kamera 23 mp değilde samsung un 13 mp si kadar yani aldığıma çok pişmanım z5 i

@19 Ocak 2016 11:11 yani yalanin bini bir para sony kullanmayan funboy gelmis kullanmadigi teli yeriyo burds.biktik srtik funboylardan.

Sizce Z5 almalımıyım ?

Z5 istedin oynu oyna sıcaklık sabit 43 derece oda okadar hisetirmiyor sabahtan aksama elimden düşmüyor camera süper note5 vardı ama inanın ondan iyi suya düştümü aman tel çöp oldu sorunu yok note5 suya dussun görelim ben note5 kulanıcısı olarak z5 süper telefon

ben de z5 almak istiyorum ama fazla kötü yorum gördüm biraz soğudum acaba almalı mıyım kalınlığı inceliği bana fark etmez ama çok mu ısınıyor ?

Arkadaşlar z5 premium aldım hızlı şarj adaptörü var dediler tamam var (uch10) fakat %1 de denemek için taktım dakika tuttum 1 saat 40 dakikada tamammen %100 anca doldurabildi acaba normalmi telefondamı bir hata var

@28 Ocak 2016 18:25 ok iyi bir rakam 1 saat 40 dakika. s6 edge plus ta1 saat 30 dakikada full sarj dolduruyor %5 lerden. Normal sarj aleti ise 2 saat 40 dakikadadolduruyor z5 i.

iPhone 6 I'm vardı z5 premıumla değiştim dağlar kadar fark var iPhone çok geriden geliyor Hızı kamerası şarzıyla fark atıyor ıphone 6 ya

Z5 compact kullaniyorum.Her yonuyle sorunsuz.en onemlisi dolu dolu kullaninca bile 2 gunden fazla sarji gidiyor.kamerasi da mukemmel.diger markalara para yatirip Ust modeli cikinca tlf u cope atmaktansa Sony alip kafam rahat geziyorum..dusunenler almaktan hic cekinmesin bence..

Arkadaşlar, 20 gündür z5 premium kullanıyorum. kamera konusunda sony zayıf. Diğer tüm özelliklerde de sony den daha iyi telefon yoktur.

@10 Şubat 2016 21:01 manul ayarlarda çekim yapmayı denedin mi

Valla kimse kimseyi. Kandırmasın telefon bal gibi ısınıyor ama ısının ca performans düşmüyor sabit bi ısısı var ama ben eski ios kullanıcısı olarak memnun degilim 2 dakika online oyun oynan eliniz yanar daha 10 günlük cihaz ben sahsen rahatsız oldum ama su testi de yaptım getirmiyor su ınternet cok hızlı gece karanlıkta 4 metreye kadar net foto cekiyor hersey iyi ama işte az bi ısınma olmasa kamera yanında 10 puanı hakeder di telefon güncelleme de sorun düzelmezse Sony ısı zor acele etme almakta

Arkadaşlar brn aldım kullandım iade talebinde bulundum Z3 daha başarılı parmak izi okuyucu hikaye çapraz konulduğunda her parmak herkez açabiliyor gerçekten büyük hata

@28 Şubat 2016 00:26 parmaını her yönden okutman gerekiyor yani çapraz ters yan o zaman oluyorsa yazarsan sevinirim

batarya tükendiğinde nasıl çıkaracağız

@01 Mart 2016 16:35 bende z2 var 1 yılı geçkin kullanıyorum ve hala bataryada sorun yok z5 de nerden baksan 2-3 yıl dayanır bataryası yeter o da

arkadaşlar ben 2 telefon arasında kaldım sony xperia z5 ve samsung s6 veya edge sizce hangisini almalıyım ben fazla oyun oynamıyorum genelde sosyal medyada facebook,twitter,instagram,swarm,foursquare fotograf çekmeyi seviyorum sizce hangisi daha iyi bilgi verirsenız sevınırım

Sony Xperia Z5 10 Numara. Bence İhtiyaclarını Fazlasıyla Karşılayıcak Bir Seçim.Z5 Al Derim Pişman Olmazsın

z5 müthiş bir telefon dün aldım hiçbir sorun yok kotu yorumlara aldanmayın 10 numara bir telefon

Çok yavaş şarj oluyor hızlı şarj etmenin yöntemi var mı

@21 Mart 2016 19:37 Aşırı yavaş şarj evet :(

Arkadaşlar telefonla konuşurken ekran kararırıyor ve konuşma bitenene kadar açılmıyor üzerinde cam ekran var o yüzden mi yapıyor acaba sizdede aynı sıkıntı var mı yazarsanıZ sevinirim

@27 Mart 2016 02:57 cam filmi sensörü kapatıyor

Isınma sadece oyun oynarken mi oluyor normal uzun süreli internet vs. kullanımlarda da ısınma yapıyor mu? z5 ile z5 compact arasında kaldım tek fark ekran ve ram mi?

@30 Mart 2016 10:38 Yalnızca uzun süreli oyun oynandığında. 6.0'la birlikte o da ''biraz'' azaldı. Halen ısınma var ama 5.1'de daha çoktu gibi. Neredeyse 1 aydır kullanan biri olarak diyorum.

Oldukça kaliteli ve sağlam makine z2 kullanıyordum z5 e geçtim ama inanılmaz bir olmadı işin doğrusu. Sony kalitesi tabi ki var fakat daha önceki modelleri geride bırakacak pek bir özelliği yok.

Z5 kullanıcısıyım aldığıma alacağıma pişman oldum gercekten aşırı ısınıyor nerdeyse elimi yakıyor kamera hata veriyor iyi araştırmak lazımmıs parası cebimi tel elimi yakıyor

Öncelikle herkese iyi günler arkadaşlar ben son z5 kullaniyorum şimsi yok ısınıyo diyenler varya tel kullanmayı bilmiyo son parlaklığa alırsan tabi yakarsın teli ya zaten ısınınca sıkıntısı olmuyor ben dunger Hunter oynuyodum tam 4 saat boyunca ısındı ama ne kasma ne de başka bişey olmadı şarjıda gayet iyi dayandı kendinizi kandırmayı iphone 6 diyosunuz sadece özentilikten o teli istiyonuz telin bir özelliği yok lan cahil telefonu kamerasıda süper kullanmayı bilmiyosunuz sony başka bir dünya

3 haftadır z5 kullanıyorum performans muhteşem ama arkasındaki buzlu cam yere düştüğü için köşeden çatladı çok büyük bir çatlak değil ama su geçirir mi bu yüzden bilmiyorum

arkadaşlar İstanbul bilişim,den telefon alınırmı

Acayip kararsız kaldım herkes kötü yorum yapmış iphone la kiyaslayanlar var madem iphone seviyorsunuz Sony nin incelemesinde ne işiniz var telefonu almak istiyorum premium yada compact değil sadece z5 bazı sitelerde hepsinin özellikleri bir yere yazmislar 3 seri den oluşuyor sadece z5 hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz

1 haftadır kullanıyorum çok memnunum eski telefonum da xperia z di 4 yıl kullandım onu gayet memnundum sony gayet başarılı telefon yapıyor özellikle telefonları çok sağlam uzun ömürlü. Isınma sorununa gelince her telefon gibi bu da ısınıyor fakat aşırı bi ısınma değil z5 in üstüne telefon tanımam :) tanıcak olursam da x performans olur :) alıcak olanlar tereddüte kapılmayın.

Açıkçası z ve z3 kullandım pişman olmazsınız güncellemeleri erken veriyor Sony stabil bir telefon kasma donma konusunda problem yaşamazsınız

Bende almayi dusunuyorum umarim pisman olmam

Ben sony z5 kulanıyor ama şarj bşr günün cok zor cıkartıyor bu neden

Z5 dual resmi garantili 1760 tl ye alınır mı arkadaşlar.oyun oynamam kamera iyi olmalı.huawei p9 lise alacaktım ama sony den vazgeçemiyorum

arkadslar merhaba benım z5 acıkken yuzde 60 akdar sarj oluyor kapalıyken yuzde yuz oluyor bu sorunu nasıl cozerım

Sen de yorum yaz