Sony'nin en iyi ve en kötü telefonları!

Sony'nin son 10 yılda çıkardığı en iyi ve en kötü telefonlarını seçtik!

  • Zeynel A. Öztürk
Sony'nin en iyi ve en kötü telefonları!

Sony akıllı telefon piyasasında oldukça sıkıntılı son birkaç sene geçirdi; öyle ki firmanın bu sıkıntılardan dolayı sektörü terk edeceği sıkça konuşuldu. Firma bazı pazarları gerçekten terk etti ve ürettiği telefonları Xperia X serisi ile kısıtladı.

Peki Bir zamanlar Sony Ericsson adıyla Nokia ile kafa kafaya yarışan, Walkman ve Cyber-shot markalarıyla piyasaya birçok unutulmaz telefon süren Sony, nasıl bugünkü haline geldi?

En iyi: Sony Ericsson K800i (Haziran 2006)

Walkman ile yetinmeyen Sony, K800i'yi ilk Cyber-shot imzasını taşıyan telefonu olarak piyasaya sürdü. 3,2MP'lik kamera, zamanının en iyisi olarak değerlendiriliyordu. 2 inç'lik ekrana sahip telefon, 3G'yi destekiyor ve ön kamerasıyla videolu sohbetlere izin veriyordu.

En kötü: Sony Ericsson Vivaz Pro (Mayıs 2010)

Symbian S60'lı bir telefona 2010'da yeni işlevler sıkıştırmaya çalışmak pek doğru bir iş değildi. Pek sağlam hissi vermeyen telefonun performansı da düşüktü.

En kötü: Sony Ericsson Xperia X8 (Eylül 2010)

Sony'nin bütçe dostu telefonlarda hiçbir zaman iddiası olmadı. Xperia X8 de giriş seviyesinde bir fiyaskoya dönüştü. Yavaş telefon, bulanık 3 inç'lik ekranıyla ve Android 2.2 yerine Android 1.6'yı kullanarak kendi sonunu en başından belirlemişti.

En iyi: Sony Ericsson Xperia Arc (Mart 2011)

İnce gövdesiyle göz kamaştıran telefon, Android 2.3.2 ile çalışıyordu. HDMI çıkışına bile sahip olan cihazın 4,2 inç'lik ekranı gayet hoş görünüyor, 8,2MP'lik kamerası ise harika fotoğraflar yakalıyordu. Samsung yaklaşık olarak aynı zamanda Galaxy S2'yi piyasaya sürmemiş olsaydı, Xperia Arc belki çok daha başarılı olacaktı.

En kötü: Sony Ericsson Xperia Play (Mart 2011)

Merakla beklenen PlayStation telefonu Sony için PlayStation markasını telefon piyasasına açmak için büyük bir fırsattı. Ancak Xperia Play, kızaklı gamepad'iyle oldukça hantal bir telefondu ve fiziksel gamepad'i değerlendirecek özel oyun içeriğine yeterince sahip değildi.

En kötü: Sony Ericsson Mix Walkman (Ağustos 2011)

Telefonun fiyatı uygundu ve belki stereo hoparlörleri iyiydi ancak, kamerasından hızına diğer her şeyi tam bir hayal kırıklığıydı. 3 inç'lik ekranda işinizi takılmadan halledemiyordunuz. Mix Walkman'in 3G desteği de yoktu.

En iyi: Sony Xperia Z (Şubat 2013)

Xperia Z yüksek teknik özellikleri ve şaşırtıcı su geçirmezliğiyle müthiş bir telefondu. Minimalist cihaz, Sony'nin endüstriyel tasarımını yansıtıyor, adeta yıllarca beklenen telefonu karşımıza getiriyordu.

En kötü: Sony Xperia Z3+ (Haziran 2015)

Xperia Z3'ün üzerine küçük geliştirmeler getiren telefon, ciddi bir ısınma sorunuyla geliyordu. Bu durum bir yazılım güncellemesiyle giderilse de telefonu pil ömrü de pek iyi değildi. Xperia Z3+ genel olarak belki kötü bir telefon değildi, ancak Sony'den daha iyisi bekleniyordu.

En iyi: Sony Xperia Z5 Compact (Ekim 2015)

Ekran boyutları uçuşa geçse de Sony, üst seviyede teknik özelliklere sahip küçük telefonlar üretmeyi sürdürdü. Listemize Z1 Compact veya Z3 Compact'ı da ekleyebilirdik, ancak daha yeni olan Xperia Z5 Compact'ı tercih ettik. Z5 Compact, son derece hızlı, pil ömrü oldukça uzun bir telefon. Tüm Compact'ların çıktığı zamanlardaki en iyi telefonların arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Yahu ne olduda sony bu hallere dustu anlamiyorum. Sirleti batirmak icin mi cabaliyorlar bi htc bi sony adamlar batmak icin ellerinden geleni yaptilar

Bence Sony'nin en iyi telefonu z2'dir. 3gb ramı, uzun süre dayanabilen pil ömrü, ilk 4k video çekebilen telefon olma özelliğiyle rakipleri s5'e, g3'e vs büyük bir fark atmıştır. Ancak insanlar alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemediklerinden, yine Samsung'a Apple'a para kazandırmışlardır. Hatta öyle ki son derece vasat olan ve birçok yönüyle eleştirilen s5 bile bir kaç ay içinde satış rekoru kırmıştır ve Sony'nin bu başarılı cihazı hakettiği ilgiyi görmeden piyasadan silinmeye yüz tutmuştur.

@02 Ağustos 2016 11:32 kardeşm :D hileyle bayağı like attım son derece haklısın bütün likeları hakediyorsun :D

Basıt ama guzel bır lıste ben z5 premıum u da katarım kotulere sony lg felaket telefonda cımrı japonlar cınlılere yenıldıler korede dahıl 2 seneye kalmaz xaomı vb fırmalar supurur bunları

@02 Ağustos 2016 11:34 samsung asla silinmez. En fazla telefon piyasasından çekilir bununda olması imkansız gibi birşey. Bu arada samsung televizyon da da lider. Lg nin de televizyonlarının satışları iyi yani lg de aynı şekilde olur. Bu şirketler senin tahmin edemeyeceğin kadar büyükler. Xioami gibi sadece telefon üretipte onları piyasadan silemez.

ağustos 2015 den beri z3+ kullanıcısıyım. Rahatsız edecek derecede ısınmayla hiç karşılaşmadım. şarjı da 36-48 saat arası gidiyor.

X8 kotu ama sağlam bir tel hala kullanıyoruz.

Vivaz kötü listesinde olmayı haketmiyor açıkcası, çünkü gayet iyi telefon du symbian olupta en hızlı telefon oydu, Nokia o zamanlar işlemciyi ve ram i damlalıkla verirken Sony Ericsson 720 mhz ile en hızlı symbian deneyimini ve kamerayı sunmuştu

Bide e4g yazın bunların yanına

Sony tartışmasız dünyanın en iyisidir

Sen de yorum yaz