Sony'nin yeni microSD'si, tartışma yarattı!

Sony'nin yeni microSD kartı ile sunduğu (ya da sunduğunu iddia ettiği) özellik, ortalığı karıştırdı!

  • Ertuğrul Süngü
Sony'nin yeni microSD'si, tartışma yarattı!

Sony'nin yeni 64GB'lık microSDXC SD bellek kartı, son günlerde teknoloji dünyasının "gizli" gündemini oluşturuyor. Pazarda kendisini yeni gösteren ürünün pazarlanma stratejisi altında "üst seviye ses deneyimi" yatıyor. An itibarı ile Japonya'da satışa çıkan bellek kartı, aynı ayardaki microSD kart modellerinden beş kat daha yüksek ses kalitesi sağladığını iddia ediyor. İşin daha da ilginci Sony, "64GB microSDXC for Premium Sound" ürünü için tam tamına 160 dolar etiket fiyatı biçmiş durumda.

The Wall Street Journal'da yayınlanan rapora göreyse kartın en büyük özelliği, "kart üzerinde bilgi okunurken daha az elektrik sesi çıkması" ki bu da, Sony'ye göre en üst seviye ses kalitesi anlamına geliyor. Her ne kadar Sony, bu kart sayesinde ses konusunda büyük bir atılım yaptığını iddia etse de Ars Technica bu iddianın hiçbir anlam ifade etmediğini savunuyor; bahsi geçen "elektrik sesi" detayı doğru olsa da, kartın sunduğu yüksek ses kalitesinin zaten hiçbir zaman insan kulağı tarafından algılanamayacağının altını çiziyor. 

Geçtiğimiz günlerde Sony yetkilileri, konu hakkında kendilerine sorulan "Ürünün hedef kitlesini kimler oluşturuyor?" sorusuna, "Açıkçası bu ürünün potansiyel talep çizgisini biz de bilmiyoruz ama şundan eminiz ki hatırı sayılır miktarda insan en üst seviye müzik kalitesine ulaşmak için çaba sarf ediyor" şeklinde cevap vermişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Sony ses konusunda çok ileride olduğu için vardır bir bildikleri elbet..

Sony Nokia gibi. Bir zamanların en iyisiydi. Tüplü televizyondan bir türlü tüpsüz televizyonlara geçemedi. Hala kendini trinitron gibi teknolojilere sahip piyasanın en iyi markası sayıyor. Bunun sonucu da elindekileri satıp ayakta durmak, en son olarak ise Nokia gibi patentleri yardımıyla ayakta durmaya çalışan bir şirket olacak. Tabi o patentlerin geçerliliği kalırsa. Eskiden elektronikte Sony olmasına dikkat ederdim, şimdi ise olmamasına dikkat ediyorum.

@04 Mar 2015 22:29 Sağlam saçmalamışsın bebiş

Dijital veride gürültünün analog kadar etkili olduğunu sanmıyorum. Karta gelene kadar bir sürü etken var. En başta sesi veren cihazın kalitesi önemli.

Bir ses mühendisi olarak yorumlamak istiyorum. Maalesef elektriğin "40 hz" civarında oldukça pes

Bir ses mühendisi olarak yorumlamak istiyorum. Maalesef elektriğin "40 hz" civarında oldukça pes bir ses var. bu ses insan kulağının duyamayacağı bir şiddette. Zaten bu ses telefon içerisinde yoğun bir şekilde sönümleme (dampling) olayına maruz kalıyor. Saçma hemde çok saçma

@05 Mar 2015 00:22 elektronik muhendisi olarak tezini guclendireyim hz birimi frekanstir siddet degil, frekansta devinimden olusur yani elektronlarin akis yonu saniyedeki degisim hizidir, pille calisan her cihaz dogru akimla beslenir, dogru akimda elektronlar hep ayni yonde ilerlediginden devinimide yoktur, ayrica standart sebeke gerilim frekansi 50hz dir 40 degil bu da insan kulaginin algilayabilecegi spektrumun icindedir yani duyabiliriz, hatta soundforge gibi bir aracla 50hz bir ton uretip ne duyduguna bakabilirsin, fizik deslerini kirmayin gencler lazim olur :-P

@05 Mar 2015 00:22 Bu telefon için değil zaten Sony'nin 1000 dolarlık walkmani için. Ayrıca hedef kitlesini bilmiyoruz diye bir açıklamaları yok odyofilller için bu kart kıytırık samsumg çöpdows telefona takmak için değil

@05 Mar 2015 10:05 Gece yatmadan önce bu yorumu attığım için farketmemiştim. İlk olarak tek bilgili yanlışım şehir şebekesinin 40 hz olduğunu belirtmek olmuş. Şehir şebekesinin perdesi 50 hz. Ayrıca ben farklı bir cümlede ses şiddetinin 1 metrede kaç db olduğunun tam olarak değerini bilmediğim için çok düşük olduğunu belirttim. bunun ses şiddeti olduğunu belirtmedim. insan kulağı teorik olarak 20 hz ile 20 khz arasını duyar. Ama teorik olarak. Yaşlandıkça tiz sesleri uyamayız. 20 yaşında biri için 20-17800 gibi bir aralığı kabul edebiliriz. Ayrıca ürettiğiniz 50 hz'lik dalga hareketinin toplam genliği işitebileceğimiz düzeyde olmadığı sürece duyamayız.

İyi güzel de bu fiyatla satarsa BlueRay disklerin kaderini yaşar(yaşarsa bile)

00:22 sen çok biliyon. git sony'de çalış sen daha iyisini yap. koskoca sony senden iyi biliyor olamaz ya.

İnternetten indirdiğin müziğin kalitesi ne kadar ki bu nu alıp da iş görcek :)

Hahaha ne cahil cühela insanlar var ya. Bu ürün üst seviye müzik tutkunları için hifi bir.ürün. Kıytırık lumia telefonundan müzik dinleyenler için değil

@06 Mar 2015 10:18 sanırım sende cahilsin. Hi-Fi ne arkadaşım, High-end olacak o.

Delinin biri kuyuya tas atmis, 40 akilli cikaramamis.

"Açıkçası bu ürünün potansiyel talep çizgisini biz de bilmiyoruz ama şundan eminiz ki hatırı sayılır miktarda insan en üst seviye müzik kalitesine ulaşmak için çaba sarf ediyor" yani demek istiyor ki bunu bi halt sanıp alacak o kadar çok saftirik müşteri var ki, yapıp satmazsak ayıp olur :))

Dijital olan tüm veriler 1 ve 0 lardan oluşur(bit) .Bir yerden bir yere veri aktarımında bir tek BIT dahi hatalı olamaz.Sesin kalitesini oluşturan ise A/D ve D/A yani analog ve dijital dönüştürücülerdir.Ses burda bozunmaya uğrar.Bellek kartındaki veri kayıpsız olarak iletilir ve iletilmek zorundadır.Ses kalitesini etkilemez özetle.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play