Söyledikleri Yüzünden Disney, PewDiePie İle Ayrıldı

Irkçı söylemleri ve Adolf Hitler hakkındaki yorumları, PewDiePie'ın başına iş açtı!

Söyledikleri Yüzünden Disney, PewDiePie İle Ayrıldı

Disney, PewDiePie ile arasındaki anlaşmayı bitirmeye karar verdi, sebep olarak da YouTube yıldızının paylaştığı bir kaç Yahudi karşıtı videoyu gösterdi.

PewDiePie, yani Felix Kjellberg, yakın zamanda, istek üzerine özel video hazırlayan bir sitede çalışanlara para karşılığı "Yahudi'lere ölüm" işareti taşımasını istedi, başka bir çalışanı da bir videoda "Hitler kötü bir şey yapmadı" demesi için kiraladı. Bu klipleri kendi kanalında oynatarak komediler hazırlayan Kjellberg, benzer şakaları dokuz farklı videoda tekrarladı.

53 milyon takipçi sayısıyla her yıl milyonlarca dolar kazanan Felix Kjellberg, YouTube'daki en büyük kanalın sahibi. Kjellberg'in Disney ile ilişkisi, 2014'te PewDiePie kanalının Maker Studio adlı YouTube ağına katılması ile başladı.

Kjellberg'in yayınladığı anti-Yahudi ve Hitler videolarının şaka olmasına aldırmayan, YouTube devinin yakın arkadaşı H3H3 kanalının sahibi Ethan Klein ve eşi Hila Klein çiftinin Yahudi olduğunu da gözden kaçıran Disney, aile dostu imajını korumak için PewDiePie kanalını Maker Studio ağından çıkardı.

Disney daha önce de bir kaç kanalı içerikleri yüzünden YouTube ağından çıkarmıştı. Şirket konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

İfade özgürlüğü diye bir şey var, isteyen istediğini düşünür kaldı ki adam ciddi de değilmiş muhtemelen. Herkes Disney gibi düşünmek zorunda mıymış, enteresan

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir