SpaceX'in Tesla'sı Uzaya Fırlatıldı!

SpaceX, güçlü roketi Falcon Heavy'yi kullanarak bir Tesla Roadster'ı Mars'a yollamayı başardı!

  • Zeynel A. Öztürk
SpaceX'in Tesla'sı Uzaya Fırlatıldı!

SpaceX'in Falcon Heavy roketi, tehlikeli hava koşulları nedeniyle birkaç gün ertelendikten sonra fırlatıldı.

2016'daki Falcon 9 patlamasının ardından SpaceX, roketlerine çok şey kattı ve en yeni uzay aracını, YouTube'taki 2,3 milyon izleyicinin gözleri önünde başarıyla yolladı. Falcon Heavy sadece 10 dakikada atmosferden çıktı, yükünü bıraktı ve booster'larının en az ikisini hedefine ulaştırdı. Elon Musk daha sonra merkez çekirdeğin ineceği drone gemisini kaçırdığını doğruladı. Bu olay, her şeyin başarıyla tamamlandığı günün üzerinde küçük bir leke oldu.

Fotoğrafta Tesla Roadster'ın Dünya ve Mars arasındaki eliptik yörüngeye gönderildiğini görüyoruz. Bunun sadece birkaç dakika ardından yan booster'ların ikisi, fırlatma yüzeylerine geri döndüler. Drone gemisini kaçıran birincil merkezi çekirdek ise hedefini 100 metre şaşırdı ve 480 km/s hızla çakıldı. SpaceX, bununla ilgili bir görüntü paylaşmadı.

Çekirdek doğru yere inmeyi başaramasa da bu başarılı fırlatma, Space X'in NASA'yı Mars görevleri için ikna etmesini sağlayabilir.

SpaceX'in bir sonraki adımlarına baktığımızda Big Falcon Rocket'in (BFR) Mars'a sadece bir booster ile 50 ton yük taşıyabileceğini görüyoruz. Firmanın bir sonraki Mars görevini merakla bekliyor olacağız.

Falcon Heavy Test FlightFalcon Heavy Test Flight
We have an updated version of this webcast that includes both side booster cameras and additional Starman views here: When Falcon Heavy lifts off, it will be the most powerful operational rocket in the world by a factor of two. With the ability to lift into orbit nearly 64 metric tons (141,000 lb)---a mass greater than a 737 jetliner loaded with passengers, crew, luggage and fuel--Falcon Heavy can lift more than twice the payload of the next closest operational vehicle, the Delta IV Heavy, at one-third the cost. Falcon Heavy draws upon the proven heritage and reliability of Falcon 9. Its first stage is composed of three Falcon 9 nine-engine cores whose 27 Merlin engines together generate more than 5 million pounds of thrust at liftoff, equal to approximately eighteen 747 aircraft. Only the Saturn V moon rocket, last flown in 1973, delivered more payload to orbit. Falcon Heavy was designed from the outset to carry humans into space and restores the possibility of flying missions with crew to the Moon or Mars.

Fırlatmanın tekrarı için 29. dakikaya atlayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Mars'ta Tesla çokta tınn. Tüm politikacıları gönderse gerçekten sansasyon olurdu, Dünya denen gezegen rahat bir nefes alırdı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play