Spartan, Windows 10 ile cepte (gibi...)

Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümünden Spartan çıkmadı ama önemli bir parçası meğer IE'de gizliymiş!

Windows 10'da EDGE sürprizi!

Windows 10'la birlikte Internet Explorer'un yerine Spartan geliyor. Bu konuya ilişkin daha önce pek çok haber yaptık. Öte yandan Windows 10'un cep telefonları için sunulan Teknik Önizleme sürümünü de yakından inceleme fırsatımız olmuştu hatırlarsanız.

Windows 10 birlikte gelen EDGE render motorunun, yeni tarayıcıya önemli bir avantaj sağlayacağı uzun zamandır konuşuluyor. Ve işte o motorun, geçtiğimiz günlerde yayınlanan, cepler için Windows 10 teknik ön izleme sürümüne dahil edildiği ortaya çıktı. Internet Explorer'ın Program Yöneticisi Kyle Pflug'ın verdiği açıklamaya göre şimdilik Spartan ön izlemeye dahil edilmedi ama EDGE motoru, Internet Explorer'da aktif halde. Yeni sürümlerde ise, Internet Explorer'ın yerini Spartan'a bırakacağı kesin.

EProject Spartan, Internet Explorer'ın olumsuz yanlarını geride bırakarak Microsoft'un tarayıcı noktasında geleceğini oluşturacak. Internet Explorer, daha önce Trident render motorunu kullanıyordu ve bu motorun, tarayıcının sorunlarında önemli bir etken olduğu biliniyor.

Okuyucu Yorumları