Spartan, Windows 10 yapı 10009'da göründü!

Microsoft'un yeni web tarayıcısı Spartan, Windows 10 yapı 10009'da açık açık göründü!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 yapı 10009 ve Spartan

10009 numaralı Windows 10 yapısının görüntüleri, bir süre önce internette dolaşmaya başlamıştı. Şimdiyse bu görüntüleri yayınlayan grup, yeni, daha ilginç karelerle karşımızda.

Sızdırılan karelerde Microsoft'un gizemini koruyan Project Spartan web tarayıcısını görebiliyoruz. Windows 10 yapısının Ocak sonunda derlenmiş olması, Spartan'ın onu denemek isteyen kullanıcılara beklenenden daha çabuk ulaşabileceğinin bir işareti.

Spartan, sadece görsel olarak değişen bir web tarayıcısı değil. Windows 10'un varsayılan web tarayıcısı haline gelecek olan Spartan, eski kodlardan arıtılmış, EdgeHTML için geliştirilmiş özel bir motora sahip. Tarayıcı, Cortana bütünleşmesi, alıntı işlevleri, okuma listesi ve eklenti desteği gibi yeniliklere de sahip Spartan ismi final sürümde değişebilecek olsa da, ona bu haliyle alışan ve isim değişikliği istemeyenlerin sayısı az değil.

Ekran görüntülerindeki Spartan'ın hangi işlevlere sahip olduğu tam olarak bilinmese de Cortana'nın henüz dahil edilmediğini ve tahmin edeceğiniz üzere Bing arama motoruyla geldiğini söylemek mümkün. Favoriler görünümünü yenileyen Spartan'da IE'nin menülerine de artık rastlamıyoruz.

Spartan'dan daha fazla ekran görüntüsü, sonraki sayfalarımızda.

Spartan'dan 4 yeni ekran görüntüsü

Ve son 3 görüntü

Kaynak: ITHome

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

hız çok önemli ışık hızında tarayıcı beklentilerimiz var eğer bu yeni tarayacı bunu başarırsa googlea büyük kıriz olur:)))

Açılış sayfası bing olsun :) msn.com dan iyidir

gerçek anlamda arayüzü sade ve güzel yapmışlar şuanki piyasada bulunan bütün hepsinden iyi gibi bir arayüz var birde performans anlaminda iyi bişeyler olursa o zaman işte helal olsun diyecem tasarım çok çok iyi tarayıcıda istedigim tasarım bu şekilde

google özentisi olmuş biraz

@09 Şub 2015 16:22 Evet. Otomobil sektöründe de böyle mesela bütün arabalar 4 tekerli :) özentiyi aşıp 1-2-3-5-6-7 tekerli arabalar da üretilmeli :P

Microsoft facebook gibi bir sosyal ağ kurmalı

Microsoft bu sefer yapmis...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play