SSD'lerin bozulduğu nasıl anlaşılır?

SSD'nizin ömrünün sonuna yaklaştığını nasıl anlayabilirsiniz? Açıklıyoruz...

  • Zeynel A. Öztürk
SSD'lerin bozulduğu nasıl anlaşılır?

İster yeni bir laptop alın, ister masaüstü bilgisayar, normal sabit diskler (HDD) yerine SSD kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Nedeni basit: SSD'ler daha hızlılar ve üstelik güç tüketimleri daha az; dolayısıyla her açıdan üstünler.

Ancak bu, SSD'lerin kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. SSD'lerin genellikle 5-7 sene dayanması beklense de çoğu SSD, bu süreden önce bozulabiliyor. Bu yüzden SSD kullanırken hangi işaretlere dikkat edeceğinizi bilmenizde büyük fayda var.

SSD'ler neden bozulur?

Mekanik parçası bulunmayan SSD'ler, geleneksel sabit disk sorunlarına sahip olmasalar da başka tür sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. SSD'lerin güç kaynakları, özellikle elektrik dalgalanması ve kesintilerinin ardından arızalanabiliyor, bu sırada verilerinize bile zarar verebiliyor.

Bir başka sorun, tüm flaş belleklerde olduğu gibi SSD'lerin okuma/yazma döngülerinin kısıtlı olması. Ancak çoğu SSD'nin en az birkaç sene sorun çıkarmaması gerektiğinden endişe etmenize gerek yok. Dahası araştırmalar, yeni SSD'lerde yazma/okuma sorunlarına daha az rastlandığını söylüyor.

Ölmek üzere olan SSD'nin işaretleri

HDD'lerden gelen garip sesler, onların bozulmak üzere olduklarını bize haber verebiliyorlar. SSD'ler ise bozulmaya yaklaştıklarında herhangi bir ses üretmiyorlar. SSD'nizin sorunsuz bir biçimde çalışıp çalışmadığını kolayca anlamanın yolu, onu sessizce izleyen yazılımlardan faydalanmaktan geçiyor. Bunun için iyi sabit disk ve SSD izleme araçlarından Crystal Disk Info'yu yükleyebilirsiniz.

İndirin: Crystal Disk Info (Ücretsiz)

1. Bozuk sektörler: Dosyaları kaydederken oluşan hata mesajları, aktif uygulamaların kilitlenmesi, dosyaları taşırken çıkan hatalar, özellikle büyük dosyalara erişirken oluşan sorunlar, bozuk sektörlerin habercisi olabilir.

2. Dosya sisteminin tamire ihtiyaç duyması: Bazen bilgisayarınızı düzgün kapatmadığınız için ekrana gelen disk kontrolü mesajı, bazı durumlarda SSD'nizin bozuk sektörler üretmeye başladığının habercisi olabilir.

3. Açılışta kilitlenmeler: Bilgisayarınız açılırken kilitleniyorsa ve birkaç kez reset'e bastıktan sonra açılıyorsa, sorun SSD'nizde olabilir.

4. Salt okunur SSD: Nadir rastlanan bir durum olsa da bazı kullanıcılar, disklerinin salt-okunur moda geçtiğini, tüm yazma işlemlerini reddettiğini söylüyorlar. Bu durumda diskinizdeki her şeyi hemen yedekleyin ve daha sonra onu güvenli bir biçimde temizleyin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

SSD zaten yedekleme işlemi için değil daha çok işletim sistemi ve oyun gibi çoklu dosyalara sahip programlar için kullanılmalı. İşletim sisteminin yedeğini klasik yapıdaki bir başka HDD 'de saklamak en mantıklısı.

618 küsür saat çalışma süresine sahip ssd'im %100 iyi durumda görünüyor programla. Zaten benimde enufak bir şikayetim yok. 5 senedir kullanıyorum.

@17 Nisan 2016 15:29 o süreyi gördüğün yazılıma pek inanma normal şartlarda bir ssd' nin çalışma süresi kaliteli olanlarda 15 sene saat bazında hesaplandığında. hesaplamalar hep yanlış telaffuz ediliyor. 300000 saat ömrü var denen modeller var ama çok fazla iş hacmi gerçekleştirildiğinde devreye okuma yazma limiti giriyor bu limiti 1 yılda da doldurmak mümkün 10 senede de önemli olan doğru stabil ortamın sağlanarak diskin kullanılabilmesi. dandik psu kullanımı söz konusuysa disk direk çöp.

@17 Nisan 2016 15:29 hangi marka

@18 Nisan 2016 18:10 Corsair Neutron XT piyasadakilerin en iyisidir! 240 GB kullanmanızı salık veririm..

Devrenin üzerinde konsatör barındırmıyor watt özelliğimidir nedir o özellik içermiyor fsp özelliği iops cash belleğide okuma yazma hızlı olarak yapılmış onun için power sub seçimi yaparken 650 watt 850 watt seçimi yapılmalı belki uzun ömürlü olur oda markalı power sub olsun termaltake corsair coolmaster gibi

SSD'ler artık başlangıçtaki çocukluk hastalıklarından kurtuldular ve olgunlaştılar. Üzerinde tam 1 hafta araştırma yaptım en iyileri şöyle sıralanabilir. 1-Corsair Neutron XT 2-Kingston HyperX 3K veya Savage 3-Samsung 850 Pro 4-Sandisk Ultra II 5-Toshiba Q serisi 6-OCZ. Ben kendim Kingston Savage kullanıyorum 1 yıldır çok iyi performans aldım nacizane tavsiye olunur.

Vallahi benim bilgisayar 1senelik ssd kullanıyorum hemen bozuldu neyse ki yedeklemiştim

Sen de yorum yaz