SSD'nizin ömrünü uzatmanın 3 yolu!

SSD'nize normal sabit diskler gibi davranmayın; hemen bu yazıyı okuyun, ömrünü uzatın!

  • Zeynel A. Öztürk
SSD'nizin ömrünü uzatmanın 3 yolu!

Yüksek hızlarıyla hayatımızı kolaylaştıranSSD'ler, normal sabit disklere göre farklı mekaniklere sahipler; bir başka deyişle herhangi bir mekanik parçaya sahip değiller. SSD'lerde veriler dönen diskler yerine, yazılma kapasitesi kısıtlı flaş belleklere yazıldığından, gereksiz yazma işlemleri diskinizin ömrünün çabuk tükenmesine yol açabilir.

Windows 7, Windows 8 ve 8.1, SSD'lere normal sabit disk gibi davranmıyor ve SSD'lere yönelik TRIM desteği gibi çeşitli optimizasyonlarla geliyor. Ancak SSD'nizin ömrünü daha da uzatmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Sanal belleği kapatın

Windows, fiziksel belleğiniz yeterli olmadığında sabit diskiniz üzerindeki belleği kullanmaya başlar. Ancak sanal bellek dosyası SSD'niz üzerindeyse, işletim sistemi ona sıkça veri yazıp okuyacak demettir. Bu yüzden sanal belleği varsa normal sabit diskinize taşımanızı veya kapatmanızı öneriyoruz. Sanal bellekle ilgili ayarlara Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş sistem ayarları > Performans penceresi altından Gelişmiş sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hazırda bekletmeyi kapatın

Hazırda bekletmeyi kapatın

PC'nizi uyku moduna almak yerine, tüm belleğin içeriğini sabit diske kaydeden ve cihazınızın gücünü tamamen kesen Hazırda beklet modunu kullanıyorsanız, SSD'nizin ömründen yiyorsunuz demektir.

SSD'nize iyi davranmak istiyorsanız, Hazırda beklet işlevini kullanmayı bırakabilir veya işleri garantiye almak için onu tamamen kapatabilirsiniz. Hazırda bekletmeyi kapatmak için yönetici haklarına sahip bir komut satırı açın ve aşağıdaki komutu verin:

powercfg.exe /hibernate off

İşlevi tekrar etkinleştirmek için komutun "off" kısmını "on" ile değiştirmeniz yeterli.

Hızlı getirmeyi kapatın

Windows'a dahil edilen bir tür önbellek işlevi olan Hızlı getirme (superfetch) işlevi, performansı geliştirmeyi amaçlasa da sabit disklerde pek etkili olmuyor. SSD'lerde ise sürücünün ömrünün daha hızlı tükenmesine yol açabiliyor. Hızlı getirmeyi kapatmak için Hizmetler'i aratıp çalıştırın. Açılan pencerede Hızlı getirmeyi bulup üzerine çift tıklayın. Şimdi Başlangıç türünün karşısından Devre dışı seçeneğine tıklayın ve son olarak Tamam'a tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Böyle bir şey arıyordum. Çok işime yaradı sağol Chip!

powercfg -h off komutunu her format ardindan girerim.Hdd sdd fark yapmaz.Ama sizin verdiginiz bicimdede girildigini yeni farkettim..

Oldukça faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler Chip...

adam olana mekanikte olsa ssd' de olsa zaten yetiyor ve uzun süre bozulmadan kullanabiliyor ama asam olmayana bir ssd 3 aydan fazla gitmiyor bunuda belirtmek isterim. ssd diskler normal disklere göre çok dayanıklı ve güvenli veri işleme özelliği var diye zırt bırt format atıp sürekli gereksiz yere ssd üzerinden bütün işlemleri yürütmek maalesef çok kısa sürede öldürüyor sistemi.

Şunları bir zahmet Mac için de uyarlayın. Millet sadece Windows mu kullanıyor sanıyorsunuz.

@05 Nis 2015 11:50 Mac ne ya. Yeni bir makarna markası mı...

zaten bildigim kadarıya baya dayanıklılar çip bildigin çip işte :)

CHIP Online yorumu:
Siz bildiğiniz şekilde kullanmaya devam edin o zaman; biz de bildiğin CHIP olmaya devam edelim...

Daha detayli ssd optimizasyon rehberleri var ama yinede tesekkurler.

Sanal belleğe nasıl ulaşacağımızı söylemişsiniz, ama nasıl kapatacağımızı söylememişsiniz. :/

@05 Nis 2015 14:07 Ben söyleyeyim ama ram doluluğu fırladığında yada bilgisayarında ramin az olduğu için çok yavaş açıldığında küfür etme. Bilgisayarm sağ tık,özellikler,sol da gelişmiş sistem ayarları.sistem özelliklerindeki gelişmiş sekmesi.performans kısmında ayarlara tıkla, yine gelişmiş sekmesine gir, altta sanal bellek ayarları var.Oradan Ayarla.

Özetle ssd nin ömrünü bitirmemek için onu kullanmayın :D

Fiyatlar halen cok yuksek, alinabilecek duzeyde degil.

Mac os icin trim enabler programini kurdum cunku mecburen. Kingston furry apple uyumlu olmadigi icin. Ama cok hizli calisiyor macbookda trim enabler ile trim desteginide actim okuma yazma hizi 500 mb

@05 Nis 2015 20:01 mac için böyle uyduruk işlerle uğraşmana gerek yok ki. bunlar garibim windows, linux vb. kullananlar için....

@06 Nis 2015 02:28Garibim windows deyip 15 yaşındaki ergen muhabbeti yapma elma özentisi.

Disk birleştirmeye de gerek yok. Bunu da ben eklemiş olayım arkadaşlar.

Sanal belleği kapatmak yerine onu yavaş olan normal diske yönlendirmek daha doğrusu olacaktır.

Hazırda beklet için oluşan dosyayı başka diske alamıyor muyuz?

Gerekli uyarlamaları yapmıştım ama birini atlamışım bu yazı hatırlattı. Teşekkürler CHIP

Olayın şu kısmını anlamadım ssd zaten depolama için değilki işletim sistemi ihtiyacı olan durumlarda yazamıcaksa ne diye ssd kullanalım? Çok mantık dışı bir yazı olmuş, ssd yi bu özellikleri kapatıp kullanacaksak niye kullanacaz çip amca? Amaç sistemin ihtiyaç olduğu zamanda ssd kullanarak sistemi hızlandırması değil miydi zaten?

@06 Nis 2015 13:16 Amaç o ama ssd ler abartıldıkları kadar yada yorumlarda atıp tutanların söylediği kadar güvenli ve dayanıklı değiller. Denemek isteyen ve parası olan varsa buyursun deneyip sokağa atsın parayı :)

Vallahi 5 aydir ssd kullaniyorum. Bugune kadar hdd ler ile omrumuzu yemisiz onu bilir onu soylerim fark korkunc hiz acayip. En dandik bilgisayari bile roket gibi yapiyor. Tavsiye ederim

@07 Nis 2015 17:40 en dandik bilgisayarı roket gibi yapamıyor maalesef. macbook pro 2009 modelde kullanıyorum. yazma hızı 90 mb... 2015 model notebook'a takınca yazma hızı 500mb'ı buluyor.

ssd bildigin çip o kadar kolay bozualcagını sanmıyorum

Arkadaşlar bilgisayarınızda SSD 'nin yanında başka bir disk (HDD) varsa sanal belleği oraya taşıyın. Sanal bellekten asla vazgeçmeyin çünkü web tarayıcınızda birkaç sekme ve arkaplanda bir iki uygulama açıkken ram kullanımı%100 'e ulaştığında kilitlenme oluşması kaçınılmazdır. Sanal Disk belleği boyutu en düşük ram miktarı kadar en yüksek ram miktarınızın 3 katından biraz fazla olarak ayarlayabilirsiniz. birkaç tane hdd takılıysa en hızlı veri aktarım hızına sahip olan disk üzerine sanal belleği taşıyın

olmadı ama şimdi usb bellegin ömrü 2 yıl SSD lere güvenim azaldı şimdi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play