Stem: Dijital müzik için yeni müzik formatı

Dijital müzik, belki de MP3'ten beri gördüğümüz en önemli yenilik ile karşı karşıya!

Stem: Dijital müzik için yeni müzik formatı

MP3'ten yıllar sonra, dijital müzikte yeni bir devrim aşamasına geldik gibi görünüyor. Araştırmacıların geliştirdiği yeni müzik formatı Stem, şarkıları dört farklı kanal üzerinden kaydediyor.

Bu kanallarda şarkının farklı enstrümanları ve vokal sesleri yer alabiliyor. Böylece kullanıcılar dilerlerse uygun bir yazılım vasıtasıyla, kanallardaki enstrüman seslerini ayrı ayrı kopyalayabiliyor, bu seslere müdahale edebiliyor, sesini açıp kapatabiliyor.

Yeni formatın, özellikle DJ'lerin işini çok kolaylaştıracağı düşünülüyor zira şarkılardaki farklı enstrümanlara müdahale ederek yeni remix'ler yaratmak çok daha kolaylaşacak. Bu devrim sayesinde bir Remix patlamasının yaşanması da söz konusu olabilir. 

Stem dosya formatı aslında MP4 görüntüsü içinde yer alacak. Böylece eski uygulamalar ve donanımlar Stem'i MP4 olarak görüp okumaya devam edebilecekler ancak yeni yazılımlar sayesinde Stem kanallarındaki sesleri ayrı ayrı okumak da mümkün olacak.

Stem formatı, açık kaynak kodlu olarak hazırlanıyor. Böylece şarkılarını Stem olarak kaydeden müzisyenlerin lisans ücreti ödeme sorunu da olmayacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Windovs error remix stem edition 2015 v1.0 :)

Yanılmıyorsam midi formatında da buna benzer bir durum söz konusu. Tabi iki format arasında yapısal olarak dağlar kadar büyük fark var o ayrı :-)

Şerefsizim düşünmüştüm..

Gerçekten müzik ile uğraşan insanlar için büyük bir ihtiyaçtı. En az 10 yıl geç kalındı bunun için...

@02 Nis 2015 08:29 Üstelik bi zamanlar 4 kanallı kayıt ve oynatma imkanı veren plaklar ve bantlar üretilmişken. Hakikaten çok geç kalındı böyle bir formatın gelmesi...

Acik kaynagin gozunu seveyim. :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost