Stephen King "Daha iyisi yok" dediği favori dizisini açıkladı

Gerilim ve korku kitaplarının usta ismi Stephen King twitter'da 'daha iyisi yok' dediği diziyi paylaştı.

Stephen King "Daha iyisi yok" dediği favori dizisini açıkladı

Stephen King, favori dizisini Twitter'da açıkladı. King'in övgüyle bahsettiği dizi son bölümünün yayımlanmasının üzerinden 15 yıl geçen 'The Wire'.

Yapımcılığı ve yazarlığını 2 kez Primetime Emmy Ödülü almış David Simon’ın yaptığı The Wire için 'televizyon tarihinin en gerçek, en iyi yapımlarından biri' yorumu yapılıyor.

The Wire, Baltimore’un uyuşturucu ile dolu sokaklarını, suç-ceza kavramını, polislerin uyuşturucu ile savaşını, iyi ve kötü adamları konu alıyor. Dizi her sezon yasadışı uyuşturucu ticareti, liman sistemi, siyaset, eğitim ve medya da dahil olmak üzere şehirdeki kurumların iç işleyişini ve bunların emniyet güçleriyle ilişkisini keşfediyor.

Geçmişte Baltimore'da polis muhabirliği yapan Simon, diziyi şehirdeki eski bir cinayet masası dedektifiyle devlet okulu öğretmeni olan yazar ortağı Ed Burns'ün deneyimlerine dayanarak standart bir polis draması olarak yarattı. Ancak The Wire yoksulluk, eşitsizlik, ırk ve yolsuzluk gibi daha geniş sosyal konulara mercek tuttu.

The Wire yayınlandığı dönem düşük reytingler almasına rağmen , tüm zamanların en iyi TV şovlarından biri olarak kabul ediliyor. Variety Dergisi The Wire için “Televizyon tarihi yazıldığında çok az yapım The Wire’a rakip olabilecek" yorumunu yapmıştı.