Strateji: Microsoft daha şeffaf olacak

Microsoft ilerleyen zamanlarda ürünlerinin şeffaflığı ve açıklığı konusunda bazı hamleler yapacak...

  • Halil Mollaoğlu
Strateji: Microsoft daha şeffaf olacak

Microsoft ilerleyen zamanlarda ürettiği programları belgelerle daha iyi bir şekilde kanıtlayacak ve yazılım programlama arayüzleri (API) gibi protokollerini açığa çıkaracak. Üreticiler de bu API'lere bakarak Microsoft ürünleriyle beraber daha iyi çalışan programlar geliştirebilecekler.

Dünyanın en büyük yazılım üreticisi bunun dışında ulusal standartları desteklemek ve geliştiricilere dokümanları farklı formatlarda kaydetmeyi sağlayan Microsoft Office eklentileri programlama imkânı sunmak istiyor. Microsoft aynı zamanda Open-Source (açık kaynak kodu) topluluğuna bir adım atmak istiyor: Ticari-olmayan amaçlarla yazılım geliştirmek için Microsoft patentlerini kullanan geliştiriciler, bu işi hiçbir lisans ücreti ödemeden yapabilecekler.

Yeni açıklık ve şeffaflık stratejisi Windows Vista, .Net Framework, Windows Server 2008, Office 2007, Office Share Point Server 2007, SQL Server 2007, Exchange Server 2007 ve bunların tüm devam sürümleri için geçerli olacak.

İlk adım olarak Microsoft msdn.com'da MS protokolleri ve API'leri ile ilgili 30.000 sayfalık dokümantasyon yayımladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ms son çırpınılşlarını yaşıyor. Linux ve google ms'nin sonunu getirebilir

'Ms son çırpınılşlarını yaşıyor. Linux ve google ms'nin sonunu getirebilir'

bence tam tersi, eğer Microsoft açık kaynak kodu olayına girerse diğer firmalar zararlı çıkar çünkü diğerlerinin ayakta durmalarının tek sebebi Microsofta karşı açık kaynak kodunu kullanmaları . . .

emin ol getirir arkadaşım... bill gates başında olduğu sürece ne google ne linux hiç bir şekilde ms nin sonunu getiremeze eğer ms yahoo yu alırsa ozaman görürüz google ve linuxun çırpınışlarını...

Bırakın hiçbir işe yaramayan linux 'u artık.
Gerçeği neden kabul etmiyorsunuz.
Kolay kolay kimse microsoft tekelini yıkamaz.
Eminim bir önceki mesajı yazan arkadaş da xp yüklü bir sistemden yazmıştır bu mesajını

"Ms son çırpınılşlarını yaşıyor. Linux ve google ms'nin sonunu getirebilir"

hiç güleceğim yoktu. ya ne saçma bir düşünce adam 3 şeyden para kazanıyor windows, office, server bunlarlada dünyanın %85 - 90 ı elinde google daha dünkü çocuk :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play