Dünya Video Oyunları Onur Listesi'ne 4 yeni oyun daha eklendi: İşte listeye eklenen 4 efsane oyun

Strong Dünya Video Oyun Müzesi, 2023 yılında Dünya Video Oyunları Onur Listesi'ne girmeye hak kazanan 4 efsane oyunu açıkladı.

Dünya Video Oyunları Onur Listesi'ne 4 yeni oyun daha eklendi

Strong National Museum of Play (Stronge Milli Oyun Müzesi), bu yılın World Video Game Hall of Fame (Dünya Video Oyunları Onur Listesi) listesine giren yeni oyunları açıkladı. 2023 yılında listeye dört yeni oyun katıldı: The Last of Us, Wii Sports, Barbie Fashion Designer ve Computer Space. Bu oyunlar, zaman içindeki etkileri ve popülerlikleri de dahil olmak üzere bir dizi kritere göre seçildi.

The Last of Us

The Last of Us, bu grubun içerisindeki en yeni oyun olarak dikkat çekiyor. Naughty Dog’un kıyamet sonrası aksiyon macerası, son 10 yılda pek çok kez gündeme geldi. Oyunu temel alan bir TV dizisi, Ocak ayında HBO’da gösterime girdi ve eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük ilgi gördü. Orijinal oyunun yeniden yapımı, Eylül’de PS5 ve Mart’ta PC için sunuldu, ancak ne yazık ki PC sürümünde yayım sırasında pek çok sorun bulunuyordu.

Wii Sports

Wii Sports giriş ekranı

Biraz daha geçmişe gittiğimizde, Wii Sports 2006 yılında sunulmuştu. Kısmen çok başarılı olan Wii ile birlikte verildiği için ve kısmen de herkes onu oynadığı için, eğlenceli spor simülasyonu tüm zamanların en çok satan oyunlarından biri haline geldi. Nintendo, geçtiğimiz yıl Nintendo Switch Sports ile oyunun başarısını Switch’te tekrar yakalamayı büyük oranda başardı.

Barbie Fashion Designer

1996'da Mattel ve Digital Domain, Barbie Fashion Designer’ı piyasaya sürdü. Bu oyun, oyuncuların, gerçek hayattaki Barbie bebeklerini giydirebilecekleri giysiler tasarlamalarına ve yazdırmalarına imkan tanıyordu. Oyun, iki ayda yarım milyon kopya satarak büyük bir hit oldu.

The Strong’un koleksiyon yöneticisi Kristy Hisert, “Barbie Fashion Designer, kız oyunları hareketi için bir başlangıç noktası haline geldi ve yazılım ve oyun sahnesini sarstı” dedi ve ekledi: “Aynı zamanda önemli soruları ve tartışmaları da tetikledi. Kızlar için bir oyun olmak ne anlama geliyor? Hatta ‘kızlar için’ oyunlar olmalı mı? Bu oyunların etkileri nelerdir? Oyunlar için cinsiyet belirlemenin sonuçları nelerdir?

Computer Space

Computer Space

2023’te listeye katılan son oyun, piyasaya sunulan ilk video oyunuydu. Computer Space, temel olarak bilgisayar laboratuvarlarındaki DEC PDP-1 mini bilgisayarında bulunan, 1962 tarihli Spacewar!’u temel alan bir Atari oyunuydu. Computer Space'in başarısı, yaratıcıları Nolan Bushnell ve Ted Dabney’i 1971’de Atari adında “ufak” bir şirket kurmaya teşvik etti.

Bu dört oyunun da World Video Game Hall of Fame’e girmeyi kesinlikle hak ettikleri rahatlıkla söylenebilir. Bu yılın diğer finalistleri arasında Age of Empires, Angry Birds, Call of Duty 4: Modern Warfare, FIFA International Soccer, Goldeneye 007, NBA 2K, Quake ve Wizardry bulunuyordu. New York, Rochester’da bulunan The Strong müzesi, 2023 adaylarını (ve muhtemelen önceki yıllardan gelenleri) 30 Haziran'da açılacak olan yeni bir World Video Game Hall of Fame alanında kalıcı olarak sergileyecek.