Takla atabilen muazzam deniz aracı R/P FLIP, artık bir hurda

Ona tuhaf da diyebilirsiniz, bir mühendislik harikası da... Deniz ve okyanusta takla atabilen bilimsel araştırma platformu R/P FLIP bir artık bir hurda.

Takla atabilen muazzam deniz aracı R/P FLIP, artık bir hurda

Yüzen Cihaz Platformu R/P FLIP'i hiç duydunuz mu bilmiyoruz... Gerçekten türünün tek örneği olan etkileyici araç, ne yazık ki artık açıklanmayan bir hurdalıkta parçalar halinde duruyor.

108 metre uzunluğundaki FLIP, geleneksel bir deniz aracı gibi yatay olarak denize çekilmek üzere tasarlanmış bir okyanus araştırma platformuydu. İstenildiği zamanlar kısmen su ile doldurulabiliyor ve 90 derece çevrilebiliyordu, bu sayede de gövdesinin 90 metreden büyük bir kısmı suya batarken dikey bir şekilde durabiliyordu. Etkileyici bir şekilde, bu inanılmaz manevrayı sadece 20 dakikada gerçekleştiriyordu.

Devasa araç, savaş sonrası dönemde Scripps Deniz Fiziksel Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar tarafından geliştirildi ve ABD Donanması adına Scripps Oceanography tarafından işletildi. İlk takla atma manevrasını 23 Temmuz 1962’de Washington Eyaleti’ndeki sessiz bir fiyortta gerçekleştirdi. Bir dizi testte yeteneklerini kanıtladıktan sonra Eylül 1962’de faaliyete geçmek üzere San Diego'ya çekildi. Su üzerinde durma biçimini değiştirebilen platform, çalışma ömrünün çoğunu Pasifik’te geçirdi. Ama Atlantik’te de görev aldı.

FLIP, 60 yılı aşkın bir süre boyunca okyanus ve atmosfer olayları hakkında önemli gözlemler yapmak için kullanıldı. Uzmanlık alanlarından biri, ses dalgalarının okyanustaki sıcaklık veya tuzluluk değişiklikleri gibi durumlardan nasıl etkilendiğini gösteren akustik araştırmalardı. Hatta bilim insanlarının balinaların daldığı derinlikleri ve Dünya’nın sürekli değişen kabuğunun özelliklerini incelemesine yardımcı oldu.

Ne yazık ki pek çok şey gibi FLIP de, COVID-19 ve ardından gelen küresel ekonomik kriz sonrasında hükümet harcama kesintilerinden etkilendi. Bazı zorlu mali kararların ardından ABD Donanması platformun çalışmalarını sonlandırdı.

R/P FLIP yatay halde yüzerken

Sea Power Magazine’in bildirdiğine göre ABD Donanması Deniz Araştırmaları Ofisi Program Sorumlusu Rob Sparrock, 2021’de yaptığı bir açıklamada platformun beş veya on yıl daha çalışmasını sağlamanın yaklaşık 8 milyon dolara mal olacağını açıklamıştı.

FLIP’in bilim dünyasına katkılarından dolayı bir müze ortamında sergilenmesi umuluyordu, ancak en sonunda hurdaya çıkarılmasına karar verildi. FLIP, Ağustos 2023’te parçalara ayrıldığı bir sökme işleminin ardından geri dönüşüm tesisine doğru son yolculuğunu yaptı.