Tarayıcı seçim ekranı için MS'e ceza geliyor

Sadece tek bir Windows penceresinin, yıllarca Microsoft'a bu kadar bela olacağı aklınıza gelir miydi

Tarayıcı seçim ekranı için MS'e ceza geliyor

Microsoft, birkaç sene önce Avrupa Birliği'nin kararı sonucunda Windows'a bir tarayıcı seçim ekranı eklemek zorunda kalmıştı. Bu ekran, son olarak Windows 8'e bir güncelleme yoluyla eklenmişti.

Tarayıcılar arasındaki durum, kararın verildiği seneye göre bugün oldukça farklı da olsa, AB kararının uygulanması konusunda son derece dikkatli görünüyor. Bir güncellemenin Windows'un tarayıcı seçim ekranını ortadan kaldırması ise Microsoft'un yine AB'nin emirlerine karşı geldiği anlamını taşıyor. Bunun Microsoft tarafından bilerek yapılıp yapılmadığı bir yana, Reuters'ın raporuna göre AB, Mart sonunda Microsoft'a yeni bir ceza kesmeye hazılanıyor.

Cezanın miktarı konusunda şimdilik bir veri yok, ancak AB'nin ceza konusunda pek merhametli olmadığı biliniyor. Dolayısıyla Microsoft, önümüzdeki günlerde kasasının bir bölümünü boşaltacak bir cezayla karşı karşıya kalabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

yıllardır xp kullanıyorum win 7 ye alışamadım win 8 zaten berbat forever xp

@02 Mar 2013 13:57 win8 çok güzel xp den hızlı

İsteyen istediği tarayıcıyı yükleyebiliyor mu? Evet. O zaman sorun yok.

az çok bu işlerden anlayan ve kafası çalışan bir insan Windows 8 gibi stabil bir sistemde buna entegre edilmiş olarak gelen tarayıcıyı yani IE 10'u kullanır. dışarılarda macera arayıp pc ye bunun dışında saçma ve gereksiz programlar yüklemek pratik ve zeki kişilerin yapacağı şeyler değildir zaten....

@02 Mar 2013 14:22 o size göre doğru, bana göre ben windowsu sevmeme rağmen explorer kullanmam, chrome kullanırım

MacOS da tarayıcı seçme penceresi var mı, merak ediyorum ? Eğer yoksa bence bu haksızlık, adamların kendi işletim sistemi neden başka tarayıcıların reklamını yapsın ki...

adam parayla sattığı kendi işletim sisteminde varsayılan olarak kendi tarayıcısını koyduğu için ceza yiyor... büyük olmakta dert...

@02 Mar 2013 15:03 İşte o dediğine göre, o firma, tekelci oluyor, kullanıcıları zorluyor, kendine mecbur bırakıyor ve haliyle suç işliyor. Tabi sen köyünüzün muhtarı zannedip heryerde savunduğun için sana normal gelir.

@02 Mar 2013 17:43 bence mecbur bırakmıyor, herkes istediği tarayıcı yükleyebiliyor mu? yükleyebiliyor. o yüzden bu cezalar boşuna bence.

@02 Mar 2013 17:43 Kullanıcılar zorlanmıyor sadece ilk başta kolaylık veriliyor. Varsayılan olarak İE'nin durması şart değil İE'nin kullanılması şart değil. Sadece geçici olarak kullanım ve ya asgari ihtiyaç için kullanım imkanı sunuluyor. Tekelcilik bu değil. Zorla bağlı kılak. Sadece İE'nin kurulu kalması zorunluluğu yanlış olur ki eğer ihtiyaç varsa. Bu arada Ünlü oldun el salla :)

@02 Mar 2013 17:43 Tekelcilik tarayıcı aşamasında başlamaz. İşletim sistemi seçme aşamasında başlar. Eğer insanlar sadece Windows işletim sistemi kullanılmaya zorlansaydı o zaman buna tekelcilik denilebilirdi. Ama burada konu farklı insanlar zaten MacOS, Linux ve Windows arasında seçimlerini yapmış oluyorlar. İnsanlar Windows'u seçtiklerinde Microstf kendi işletim sisteminde kendi tarayıcısını kullanıcılarına sunmakta sonuna kadar haklıdır ve buna hakkı vardır. Ben kimseyi savunmuyorum, ben olaya objektif bakıyorum. Madem böyle vir saçmalık yapılacak o zaman adil olması açısından diğer işletim sistemlerine de böyle bir zorunluluk getirilsin. Neden bunun yapılması sadece Microsoft'a dayatılıyor ?

Bugün hangi sistemi aşursanız kendş tarayıcısı içindedir. Microsofta haksızlık yapılıyor.

Tekecilik tam da böyle birşey. Ama tabi google ve apple de cezalandırılmalı.

@02 Mar 2013 17:46 Orasi zor biraz cünkü Android ve iOS'ta varsayilan tarayicilar baska tarayicilarla degistirilebilir. MS ceza yediginde bunu yapamiyordun.

Saçmalık. Microsoft buna mecbur olmamalı. Bu tarayıcı seçme penceresi sorun oluyor ise başka bir işletim sistemi kullanın olan.. Microsoft kendi ürününde böyle bir eklentiyi istemiyor belki. Microsoftu desteklediğimden değil. Kimse mecbur değil. Ben yaptığım yönetim paneline istatistik koymak istemiyorumdur. Buna kimse mecbur kılamaz beni. Eğer illaha istatistik istiyolarsa gidip başka bir paneli kullanmakta özgür herkes.

ios da varmı yada android de

explorer i silinebilir yapsa sorun yok

@02 Mar 2013 20:01 Silinebiliyor zaten araştır

AB insanları değil parayı savunuyor nereye ceza keseceğini şaşırdılar.

@02 Mar 2013 15:03 İşte o dediğine göre, o firma, tekelci oluyor, kullanıcıları zorluyor, kendine mecbur bırakıyor ve haliyle suç işliyor. Tabi sen köyünüzün muhtarı zannedip heryerde savunduğun için sana normal gelir. ----------------------------------------- Bunu diyen köylü kardeşim, android içinde Chrome veya android browser geliyor seçim ekranı neden yok diyor musun :) ? İşiniz gücünüz fanlık, çamaşır deterjanında omodan şaşmamcıdan farkınnız yok. MS bu işte başarılı dünyanın bugüne gelmeside bir miktar onlar sayesinde oldu. Bunu kabullenin, adını, şeklini, rengini beğenmeyip taraflı cahillikler yapmayın

apple safari, google chrome (chromeOS), linux firefox la gelince ses yok ama microsoft ie yi koyunca laga luga.. diyorum şu kan emici birliğe girmeyelim diye..

@02 Mar 2013 21:20 Olay o degil. Eger MS bastan baska tarayicilarin varsayilan olarak kulanilmasina izin vermis olsa bugün bunlarla hic ugrasmazdi. Sonucta o yazdigin bütün isletim sistemlerinde varsayilan tarayicilar degistirilebilir. Windows ilk cezayi aldiginda degistirilemiyordu aradaki fark bu.

ms neden kendi işletim sisteminde farklı tarayıcı kullanma özgürlüğü bulunduğu ve kendine faydası dokunmadığı halde "biz explorer ı öneriyoruz ama şunları da kullanabilirsiniz" demek zorunda?? eğer bu doğru olan ise "biz notpad i öneriyoruz ama şu metin editörlerini de kullanabilirsiniz" ya da "biz Windows u kurduk ama şu işletim sistemlerine de bakabilirsiniz" demesi de doğru olmalı...

ie harici tarayıcıları kurmaya izin vermesse Tekel olur Bunlar saçmalık başka bişe değil Microsoft hayranı falan değilim

AB'nin paraya ihtiyacı var. para olmadan yunanistan nasıl kurtulacak..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir