Taşınabilir bir Xbox konsolu yolda olabilir

Xbox yöneticisi Phil Spencer, taşınabilir bir Xbox konsolunun yolda olduğuna dair önemli bir ipucu daha verdi.

Taşınabilir bir Xbox konsolu yolda olabilir

Microsoft’un Xbox yöneticisi Phil Spencer, aylardır yaptığı açıklamalarda potansiyel bir Xbox taşınabilir cihazına dair ipuçları veriyordu. Bu yılın başlarında, X’te bu yeni donanımın olasılığından bahseden gönderileri beğendikten sonra “taşınabilir cihazların büyük bir hayranı" olduğunu söyledi. Şimdi de Spencer, IGN ile yaptığı bir röportajda “Bence bizim de bir taşınabilir cihazımız olmalı” dedi.

Microsoft’un taşınabilir bir Xbox üzerinde çalıştığı hakkında uzun bir süredir söylentiler olsa da, bu açıklama, şimdiye kadar karşımıza çıkan en büyük ipucu oluyor. Spencer, “Donanımda bizim için gelecek oldukça harika. Ekibin farklı form faktörleri ve farklı oynama yolları etrafında yaptığı çalışmalar beni inanılmaz derecede heyecanlandırıyor” dedi ve ekledi: “Bugün oyunlarla ilgiliydi... ama platform hakkında daha fazla konuşmak için zamanımız olacak.

Spencer, taşınabilir bir Xbox cihazının oyunları bir akış hizmeti üzerinden mi yoksa yerel olarak mı oynatacağı sorulduğunda, Microsoft’un PlayStation Portal gibi bir şey yerine gerçek bir taşınabilir oyun cihazı düşündüğüne dair bir ipucu daha verdi. “ROG Ally’mi, Lenovo Legion Go’mu, Steam Deck’imi seviyorum. Yerel olarak oyun oynayabilmenin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Spencer, bu yılın daha erken dönemlerinde yaptığı bir görüşmede taşınabilir bir oyun bilgisayarında kompakt bir Xbox modu istediğinden bahsetmişti. Spencer, Polygon ile yaptığı röportajda “​Xbox uygulamasını tam ekran ama kompakt modda başlatabilmek istiyorum” dedi ve ekledi: “Televizyonu açtığımda gördüğüm Xbox’ımın kontrol paneli gibi hissettirmesini istiyorum.”

Microsoft’un taşınabilir bir Xbox oyun bilgisayarı konusunda üstlenebileceği pek çok farklı yaklaşım bulunuyor. Örneğin şirket, Windows temelli bir sistem kullanarak Xbox konsoluyla aynı kullanım hissini yaratırken, Steam ve Epic gibi diğer oyun mağazaları aracılığıyla da oyunların oynanmasını mümkün kılabilir. Elbette kullanıcılara klasik Windows hissini vermeyecek bu tür bir cihazın için Xbox ve Windows’un birbirlerine çok daha fazla yaklaşması gerekecektir, ancak Xbox’ın geleceğinin giderek bilgisayarlara daha fazla benzediği düşünülürse, şirketin zaten bu yönde ilerlediği söylenebilir.