Teknolojinin 2022'de Yaşayacağı 6 Önemli Değişiklik

Teknolojinin (ve elbette bizlerin) 2022'de yaşayacağı 6 önemli değişiklik.

2022'de yaşanacak 6 değişiklik

Teknolojik değişim her zaman insan odaklı oldu. 2022'de hibrid çalışmanın hız kazanmasıyla bu durum her zamankinden daha fazla geçerli olacak. Teknolojideki en büyük trendler çalışmamızın, ağlara bağlanmamızın, yeni şeyler yaratmamızın ve birbirimizi desteklememizin yeni yollarıyla — ve teknolojinin bunları nasıl sağladığıyla — ilgili olacak.

Biz beklenmedik sorunlara hızla adapte olurken pandemi döneminde teknolojik değişim de hızlandı. Ancak bu yıl çözümlerimizi bir üst seviyeye taşıyacağız. Bunun anlamı her zamankinden daha ilgi çekici, kapsayıcı, güvenli ve kullanımı kolay dijital deneyimler yaratmak.

Önümüzdeki 12 ayda en etkili olacağını düşündüğüm teknoloji trendlerini bu yazıda bulabilirsiniz.

1 — Gerçekçi hologramlar kullanarak birlikte çalışma

10.000 km uzakta olmasına rağmen sizinle aynı masada gibi görünen bir dostunuz veya iş arkadaşınızla akşam yemeği yediğinizi düşünebilir misiniz? Hologram teknolojileri bunu gerçeğe dönüştürüyor. Metaverse'ün sanal dünyasıyla ilgili tartışmalara karşın, insanların daha gerçek bir deneyim istediğini düşünüyorum. Ayrıca, metaverse avatarlarının aksine, hologram teknolojileri sizin ve yemekte size eşlik eden kişilerin hiper gerçek bir üç boyutlu temsilini yansıtarak coğrafi bariyerlerin aşılmasını sağlıyor. Hologramlar, iş dünyasında birlikte çalışma kavramını da dönüştürecek. Bu teknoloji sayesinde, örneğin, bir tasarım prototipi, farklı kıtalarda olsalar dahi adeta fiziksel olarak orada bulunuyormuş gibi katılan gerçek zamanlı iş birliği taraflarınca tüm açılardan görüntülenebilecek. 2022'de bu trendin gerçek zamanlı kullanım alanlarının ortaya çıkarak, iş birliği konusunda bizi nelerin beklediğinin net bir görünümünü sunmasını bekliyorum.

2 — Görünmez kullanıcı arayüzü

İlerlemenin önündeki bir engel karmaşıklık. Bu durum, özellikle kullanıcı arayüzleri için geçerli. Markalar ve hizmet sağlayıcılar yeni olanakları bir araya getirirken, tüketiciler bir doyma noktasına ulaşabilir. Dolayısıyla, yeni özellikler ortaya çıkarmak yerine tasarımcıların bazılarını kaldırmasını öngörebiliriz. En azından görebildiklerimizi... Çünkü yeni özelliklerin birçoğu görünmez olacak. Yapay zeka sektörleri ve teknolojileri birçok açıdan dönüştürürken, bu özellikleri düşünmek, hatta onları etkinleştirmek zorunda dahi kalmayacağız. Teknoloji ne zaman kullanılacağını kendisi "bilecek". Bunun bir örneği hibrid çalışma. İş birliği platformlarımız, ihtiyaçlarımızı yeni şekillerde öngörerek, otomatik gürültü azaltmadan gerçek zamanlı çeviriye kadar çeşitli özelliklerle istediğimiz yerden istediğimiz kişiyle kesintisiz ve sezgisel etkileşimleri mümkün kılacak.

3 — Platformdan platforma sorunsuz geçiş

Günümüzde tüketiciler bir platform, ürün veya deneyimden diğerine hiçbir sorun yaşamadan geçmek istiyor. Bu nedenle, hiçbir şirket inovasyonlarını diğer tüm şirketlerden bağımsız olarak gerçekleştiremeyecek. En başarılı teknoloji şirketleri bu dinamiği anlayarak, ürün ve hizmetlerinin birlikte kullanılabilir olmasını sağlayacak. Bunun bir nedeni de insanların teknolojilerin hangi şirket tarafından üretildiğiyle değil, ne kadar kolay ve etkili çalıştığıyla ilgilenmesi. Pandemi, basitlik ve kullanım kolaylığının önemini bir kez daha vurguladı. 2022'de farklı platformlar, uygulamalar ve hizmetler arasında daha da büyük bir bütünleşme görmeye hazır olun.

4 — Çok bulutlu güvenlik platformlarına geçiş

Çok bulutlu bir dünyada siber güvenliğin artan karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda, 2022'de ayrı ayrı çözümlerden bütünleşik platformlara büyük bir geçiş olmasını öngörüyorum. Son belirlemelere göre 3.500 olan piyasadaki güvenlik hizmeti sağlayıcılarının sayısı dahi birçok kuruluş için politika ve yönetişimin yanı sıra güvenliğin basitleşeceği anlamına geliyor. Güvenliğe olan bu akıcı ve bütünleşik yaklaşımın, 2022'de Cisco, Microsoft, Zscaler, Palo Alto Networks ve Crowdstrike gibi, güvenlik platformlarının büyük oyuncularının önemini artırmasını bekliyorum.

5 – Daha yüksek çeşitliliğe sahip, küresel ve esnek bir iş gücü için karışık modda çalışma

Büyük İstifa Dalgası sonucunda insanlar yeni şekillerde çalışmak istiyor. Bu nedenle eski, hiyerarşik 9-5 modeli artık geri dönmeyecek gibi görünüyor. Bu yalnızca insanlara haftanın birkaç günü evden çalışma seçeneği verilmesi anlamına gelmiyor. Aynı zamanda ister ofiste, ister evde veya başka bir kıtadaki dağ köyünde olun, nereden ve nasıl çalıştığınız arasında herhangi bir fark olmadan olağanüstü bir çalışma deneyimi yaratmayı ifade ediyor. İnsanın potansiyeli dünyanın her yerinde aynı olsa da olanakların, en azından şimdiye kadar, her yerde aynı olmadığını gördük. 2022'de harika iş birliği araçları ve inovasyonlarının bizi dünya genelinde olanakların eşitlendiği bir dünyaya daha da yaklaştıran küresel bir kültür değişikliğini sürdürmesine hazır olun.

6 – Beceri açığı büyürken yeni çözümler ortaya çıkacak

Şu anda tek başına güvenlik alanında 4 milyon açık iş pozisyonu var ve ben bu sayının daha da artmasını bekliyorum. Buna karşı akla gelen ilk çözüm, güvenlik işleri için daha fazla kişiyi eğitmek. Dolayısıyla, güvenlik becerilerinin daha geniş bir potansiyel yetenek havuzuna sunulması gerekiyor. Cisco Networking Academy gibi çevrimiçi platformlar, ihmal edilmiş ve dezavantajlı bölgelerdeki daha fazla kişiye ulaşacak. Yine de teknolojiyi basitleştirip otomatikleştirmek yoluyla, güvenlik ve BT alanındaki külfetli ve zaman alan emek yoğun işleri ortadan kaldırarak bu boşlukları daha da hızlı doldurabiliriz. Yapay zeka, özellikle güvenlik alanında bu gelişimde giderek daha önemli bir rol oynayacak. Liderlik tarafında ise 2022 yılında kadın yönetici sayısının artmasını bekliyorum. Farklı ırklardan yöneticilerin sayısının da artmasını bekliyorum, ancak bunun olması daha uzun sürebilir.

Okuyucu Yorumları