Telefonda antivirüse gerek var mı?

Telefonunuzda veya tabletinize antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı? Cevapladık...

  • Zeynel A. Öztürk
Telefonda antivirüse gerek var mı?

İster Windows'la birlikte gelen Windows Defender olsun, ister daha güçlü bir antivirüs, masaüstü bilgisayarınızda veya laptop'unuzda güvenlik yazılımına ihtiyacınız olduğu bir gerçek. Zararlılar her geçen gün gelişiyorlar ve sistemlerimize girmenin yeni yollarını buluyorlar; bu yüzden savunmanızın olması şart.

Peki kaynakları PC'lere göre kısıtlı olan telefonunuz veya tabletinizde de güvenlik yazılımına ihtiyacınız var mı? Kısa cevap, muhtemelen evet. Ancak zararlılarla karşılaşma ihtimaliniz, cihazınıza ve onu kullanma şeklinize göre değişiyor.

Android

Google'ın kendi mağazası Play Store dahil tüm Android uygulama mağazaları, sundukları uygulamaları kontrol etme konusunda biraz gevşek davranıyorlar. Bu yüzden zararlıların Play Store'a sızdıklarını sıkça duyuyoruz. Bunlar arasında sizi korkutarak, bazen verilerinize el koyarak fidye isteyen ransomware, son birkaç sene içinde yükselişe geçti.

Bazı raporlara göre mobil zararlıların yüzde 95'inden fazlası, Android'i hedefliyor. Neyse ki Android'de üst kalitede birçok antivirüs uygulaması bulmanız mümkün. AV-Test.org'un son testlerine göre önde gelen güvenlik yazılımları arasında AVL by Antiy, Baidu, BitDefender, BullGuard, ESET, G Data Kaspersky Lab, Qihoo 360 ve Sophos bulunuyor.

Cihazınıza firewall özelliği ekleyen DroidWall gibi bir uygulamadan da faydalanabilirsiniz. Ancak bu tür uygulamalar root erişimine ihtiyaç duyuyor. Root ise telefonunuzun riske daha çok maruz kalması demek.

Yeni yaygınlaşan "malvertising" tehlikesine de dikkat etmenizde fayda var. Zararlı reklam anlamına gelen malvertising'de cihazınız, siz hiç fark etmeden zararlıyı indirip yükleyebiliyor. Bunun için Disconnect Malvertising gibi bir gizlilik uygulamasından faydalanabilirsiniz.

iOS ve Windows Phone / Windows 10 Mobile

iOS

iOS ve OS X'in antivirüse ihtiyaç duymadığını arkadaş çevrenizde muhtemelen sıkça duyuyorsunuz. Antivirüs'lerle ilgili durum, iOS'ta gerçekten de farklı çünkü Apple, uygulama mağazası App Store'u çok yakından takip ediyor. Bu yüzden firma, gerçek antivirüs uygulamalarının App Store'a girişine izin vermiyor bile.

iPhone'unuza App Store dışındaki uygulamaları yüklemek için jailbreak'lediyseniz işler değişiyor. Bu durumda farklı uygulama depolarından zararlı uygulama yükleme olasılığınız hiç de az değil. Burada kendi başınasınız çünkü antivirüs üreticileri, iOS'a yönelik tam kapsamlı antivirüsler sunmuyorlar.

Ancak az önce bahsettiğimiz malvertising, iOS'ta da tehlike oluşturuyor. Disconnect Malvertising'i kullanarak bu tür tehditlerden korunmanız mümkün. Sonuç olarka telefonunuz jailbreak'li değilse ve bu uygulamayı kullanıyorsanız, zararlılarla karşılaşma olasılığınız oldukça düşük.

Windows Phone ve Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile'ın kullanıcı sayısı, Android ve iOS'a göre çok geride olduğundan genellikle zararlıların hedefine girmiyor. Yine de Windows Phone 8'li bir telefonunuz varsa Kaspersky veya Norton gibi bir firmanın antivirüsünü kullanmak, özellikle üçüncü parti uygulama mağazalarından uygulama yüklüyorsanız, iyi bir fikir olacaktır. Windows 10 Mobile henüz çok yeni olduğundan, antivirüse ihtiyaç olup olmadığını söylemek ve seçenekleri açıklamak için henüz biraz erken.

BlackBerry

Android gibi BlackBerry de uygulama mağazasına giren uygulamalara sıkı bir denetleme uygulamıyor. Bu yüzden kötü amaçlı yazılımlar, zaman zaman mağazaya sızabiliyor. BlackBerry'nin mobil işletim sistemini kullananların sayısı Android veya iOS'a göre çok daha az olduğundan, hacker'ların BlackBerry'den kazancı daha düşük. Yine de antivirüs kullanmanızın faydası var.

Android'deki kadar büyük bir sorun olmadığından önde gelen antivirüs üreticileri, BlackBerry için antivirüs sunmuyorlar. Ancak Kaspersky ve BullGuard'ın BlackBerry'ye özel seçenekleri bulunuyor.

Sonuç

Zararlıları cihazınıza indirme olasılığınız, kullandığınız mobil platforma göre değişiyor. Yine de hangi tür telefona veya tablete sahip olursanız olun, korunmaya yönelik bir uygulama kullanmanızda muhtemelen fayda olacaktır. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

avira ve kaspersky var seç kur... ücretsizide var...

@grezimonk sen yaşıyor musun ?

Samsung a gerekmiyor smart Manager var icinde de bir antivirus mevcur tur. :)

@08 Mart 2016 08:43 Samsungta virüs'e gerek yokki bloatware virüsü her daim var o telefonda bloatware(gereksiz) silinemeyen ıvır zıvır yazılımları ;)

Kullandigimda hicbir faydasini gormedim. Kullanmadigimda hicbir eksiklik hissetmedim.

Delikanlı adam antivirüs kullanmaz bro. Ne indirdiğine neye onay verdiğine dikkat eder. Next next next diyip geçmez

Kesinlikle gerekiyor, şimdilerde nasıl bilmiyorum ama ben kurduktan sonra bazı app'leri yakaladı. Özellikle bilgi aşıranları yakalayabiliyor. AVG Mobile kullanıyorum.

Comodo'dan tam donanımlı bir suite bekliyoruz!..

comodo odtü'lü geçlerin yaptığı antivirüs memnunum...

Uzman isen gerek yok. Bu kadar basit

Hepsini denemiş biri olarak adam gibi antivirus bulamadim.hepsinin amaci nasil para kopartirim insanlardan bunu amac edinmişler kendilerine.kiminde reklam cikar kiminde indirilen uygulamayi taramaz kendin tara der kiminde update yapmaz kendin yap der.kimi lisans sartlarinda internette gezindigini bana yollanacak kabul edeceksin der.yani kisacasi android beş para etmeyen ne browser nede baska hic bir şeyi dogru calismayan işletim sistemi bir daha alirmiyim hayir.

@08 Mart 2016 15:28 Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Buna da şükür.

App Store'daki denetimin ne kadar şahane(!) olduğunu 2015'te o kadar çok gördük ki, kevgire döndü gariban.

@08 Mart 2016 16:55 apple şahane tabi kim appstore den bişey indirince sorun yaşamış her yazılana inanırsan sen sallamaya devam et iphonr kullanmamış boş boş konuşuyon alamıyon bari boş boş tazma

ben direk manşete cevap vereyim Kesinlikle hayır Ama kullanmayı bilmiyorsanız kullanın derim

@mtiske asıl spam mesaj ve arama engelleme işinide görmesi için...

Nortonu kurdum kurarken bir yigin izin istedi benden hepsine tamam dedim lisansi kabul ettim.tarama yaptirdim fecebook ,opera, instigram zararli dedi.oysaki kendinin istemedigi izin kalmamisti.ilk once kendi izin istediklerine bak norton sonra bunlara zararli de.bugün iyi diyor yarin zararli gelde buna güven.:-)

Apple muridi spamcı chip karalama yazısı...

Windows mobile de (8.1 wm10) anti virüs ihtiyacı yok açıkça belirteyim, yazar üçüncü parti mağaza diye bi şey Windows mobilde yok tek mağaza mevcut kastettiğin ney anlamadım

Disconnect Malvertising ApStore da yok.

Sen de yorum yaz