Telefonlar kredi kartı olarak kullanılacak

Yakında cep telefonlarımızı kredi kartı olarak kullanılabileceğimiz Mobil Cüzdan sistemi geliyor.

Telefonlar kredi kartı olarak kullanılabilecek

Garanti Bankası ve Turkcell'in birlikte yürüttüğü projenin sonucunda, kredi kartları Türkiye'de ilk defa Mobil Cüzdan ile cep telefonlarına girecek. 6 ay sürmesi planlanan pilot proje boyunca, Garanti Bankası'nın Bonus Trink kredi kartlarıyla yapılabilen tüm işlemler, Turkcell hatlı, MasterCard PayPass™ teknolojisine sahip cep telefonları aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Ödeme süresini yarım saniyenin altına indiren uygulama kapsamında, Bonus Trink'te olduğu gibi, işlem başına 35 YTL'lik limit verilecek. Bu limitin üzerindeki meblağda alışveriş yapmak ise şifre tuşlanarak mümkün olacak.

Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına; Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece, Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar katıldı. Toplantıda, mobil ödeme ve temassız bankacılıkta yeni bir devrin başlangıcı olması beklenen projenin yapılması için Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından ABD, Avustralya, Filipinler, Fransa, İrlanda, Kore, Malezya, Norveç, Singapur, Tayvan ve Türkiye'den birer operatör seçildiği ve Türkiye'yi Turkcell'in temsil ettiği belirtildi. Pilot uygulamanın sonuçlarının, birliğin dünya çapında gerçekleştirdiği Mobil Ödeme çalışmasına da katkıda bulunarak, bu konudaki standartları belirleyeceği ifade edildi. Ayrıca, Garanti ve Turkcell tarafından Türkiye'de başlatılan çalışmanın, dünya çapındaki en geniş üye işyeri ağını kapsayacağı ve kredi kartı bilgilerinin GSM şebekesi üzerinden SIM karta yüklenebildiği ilklerden biri olacağı açıklandı.

Yeni kablosuz iletişim teknolojisi NFC* kullanılarak hayata geçirilecek projenin ödeme sistemi altyapısını MasterCard sağlayacak. Pilot projede, bu amaçla üretilmiş NFC uyumlu prototip cep telefonları kullanılacak. Uzmanlara göre, 5 yıl içinde 400 milyona yakın kişi, NFC teknolojisini destekleyen cep telefonlarını tercih edecek ve sistem kısa süre içinde bankacılığın yanı sıra pek çok alanda hizmete sunulacak.

Gelecekte "Mobil Cüzdan"la Neler Yapılabilecek?

Alışveriş: Kredi kartınızla yapabileceğiniz her şey... Acıktığınızda metro durağındaki makineden yiyecek bile satın alabilirsiniz!

Bilet: Bir kültür-sanat etkinliğinin biletini, posterindeki çipe cep telefonunuzu okutarak anında alabilir, konsere, maça, sinemaya "biletsiz" girebilirsiniz.
Seyahat: Otobüs, metro, vapur, tren ve uçağa binebilir, taksiye ödeme yapabilirsiniz.

Kimlik Şirketinizin turnikelerini cep telefonunuzla açabilirsiniz.

Tanıtım: Cep telefonunuzu okutarak, sinema salonundaki afişten filmin fragmanını, bir spor etkinliğinin posterinden şampiyonayla ilgili tüm bilgileri anında cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Anahtar: Ev, otomobil, otel odası gibi yerlerde, cep telefonunuzu okutarak kapıyı açabilirsiniz.

Kaynak: Tübider BD

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Daha önceden yokmuydu sanki, bana haber geç gelmiş gibi geliyor. Sonradan kol saatinide çıkardılar. Sürekli reklamlarda da gördük.

Valla Fransa'da benim bankam 8aydir bu sistemi kullaniyor.

gereksiz bir ürün utumaz

Sen de yorum yaz