TEST: Samsung Galaxy S Advance

Galaxy S ve Galaxy S2 arasında, uygun fiyatlı bir cep arayanlar... Bu testimiz sizin için...

TEST: Samsung Galaxy S Advance

Hüseyin Cem Köylü

Efsaneleşmiş Galaxy S'in bir üst versiyonu olan Galaxy S Advance, genç yaşına rağmen bir başka efsane olan Galaxy SII'nin gerisinde yer alıyor. Başka bir deyişle telefon, Galaxy S ve Galaxy SII arasında kamış bir model. Pek çok testten iyi sonuç almasına rağmen, bu aradaki yerinden dolayı yüksek satış rakamlarına ulaşacağını düşünmüyoruz.

Samsung, Galaxy S Advance'i aslında NFC'li i9070P ve NFC'siz i9070 olmak üzere iki versiyonda piyasaya sürmüş durumda. Ülkemizde satılan model ise i9070. Peki ama NFC olmadan ne kaybediyoruz?

NFC'li sürümle uyumlu cihazlardan yazıları ya da URL'leri kablosuz olarak birkaç santim uzaktan alabilir ya da NFC-tag denilen bilgi etiketlerini telefonunuza okutabilirsiniz. Ama hepsi bu kadar. Çünkü önceden programlanmış profillere sahip NFC etiketleri daha detaylı ayarlamalara izin vermiyor.  Aslında bu ufak etiketlerden her yerde olsa hayatımızı kolaylaştırabilirler. Sony burada, Xperia S ve Xperia P modelleriyle birlikte bu duruma güzel bir örnek teşkil ediyor.

AMOLED'in parlaklığı: Sadece biraz daha koyu

Galaxy S Advance i9070'e dönecek olursak, resimler, müzikler ya da diğer dosyalar zaten Bluetooth ya da - eğer alıcısı yerleştirildiyse - WiFi Direct ile transfer edilebiliyor. Hatta bilgisayarınıza bir USB kablo ile bağladığınızda telefonunuz aynı zamanda bir harici hard disk görevi de görebiliyor.

Galaxy S Advance de tıpkı Galaxy SII'deki gibi pürüzlü arka yüzeyi sayesinde ele rahatça oturuyor fakat yine Galaxy S2 gibi plastik kasaya sahip. Bu da bir nebze kalitesiz bir his yaratıyor.

Hoparlör kullanılmadığı sürece akustik testlerinde çok kaliteli ve temiz bir ses alınıyor. Testlerimizde, tam dolu batarya ile (1.500 mAh)  5:31 saat konuşma süresi ve 7:13 saat internette gezinti süresi elde ettik.

4 inçlik Super AMOLED dokunmatik ekranı parlak ve keskin bir görüntü sunuyor fakat 480x800 çözünürlüğü çağın biraz gerisinde. Ekran biraz daha koyu, fakat bu koyuluk pratikte çok zor fark edilecek kadar az seviyede.

Android 4.0 bilmecesi

Menüler arası geçiş, kaydırma hareketleri ve diğer dokunmatik fonksiyonlar hiçbir takılma olmadan gerçekleşiyor. 1GHz çift çekirdekli işlemci ve Android 2.3.6 arasındaki uyum Samsung'un TouchWiz arayüzüyle daha da pekiştirilmiş.

Android 4.0'a sahip olmamasına rağmen, TouchWiz 4.0 arayüzü ile pek çok Galaxy S2 özelliğine de sahip oluyor Galaxy S Advance. Samsung yavaş yavaş Android 4.0 güncellemelerini yayınlasa da Galaxy S Advance'in bundan nasibini alıp almayacağı hakkında hala net bir bilgi yok.

Multimedya ve kamera

Galaxy S Advance multimedya alanında iyi bir performans sergiliyor. İyi müzik çaları ve kutusundan çıkan kaliteli kulaklıkları ile kulakların pasını silmeyi başarıyor.

5MP kamerası çağın gerisinde kalsa da ISO ayarlarından beyaz dengesine kadar pek çok ince ayar yapmaya izin verdiği için bunu telafi ediyor. LED ışığın parlaklığı ve keskinliği çok iyi fakat suni ışıkta ürkütücü derecede sıcak tonlarda fotoğraf çekiyor. Düşük ışıkta flaş doğru seçim olacaktır, diğer zamanlarda resimde belirgin bir parlaklık yaratıyor.

Sonuç: Cazip fiyatı ile göz dolduruyor

Samsung Galaxy S Advance i9070'in, ünlü Galaxy S'in başarılı bir üst sürümü olduğu söylenebilir. NFC özelliği ülkemizde yok ama zaten hayati bir önem taşımıyor. Samsung'un özel arayüzü TouchWiz'in 4.0 sürümünün sunduğu rahat ve özelleştirilebilir arayüz Android 4.0'ın eksikliğini bir nebze olsun hafifletiyor.

Ortalama 800 TL'lik fiyatıyla dikkatleri üstüne topluyor Galaxy S Advance, çünkü bu özelliklerde daha ucuz başka cep bulmak pek kolay değil. Tabi Android 4.0'a çok önem veriyorsanız almadan önce iki kere düşünmenizde fayda var.

Alternatif

Büyük ve eski kardeşi Samsung i9100 Galaxy SII bu cebe en iyi alternatif. Halihazırda Android 4.0'a sahip. Çok daha kusursuz çalışıyor, daha çok depolama alanı ve daha iyi kamera sunuyor. Üstelik fiyatı da, Galaxy SIII ile birlikte önemli oranda düşmeye başladı.

A'dan Z'ye Galaxy S Advance i9070

.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

gereksiz bir makine özellikle s3 çıkınca s2 ucuzladı...

Einstein ın kulaklarını çınlattınız cazip fiyat neye göre kime göre izafi evrenimizde yepyeni bir paradox,ahali o paraya notebook alıp ne işler çevirirken bizde cazip fiyatımızla amolete bakacagız.

aa hırsız samsungdan yeni bir arak ürün daha çıkmış...

@13 Tem 2012 12:27 bastım eksiyi.

bu arada 800 tl cazip filan degil onuda belirteyim. Bu telefon için degil .

ASLA SAMSUNGUN ARA MODELLERİNDEN ALMAYIN GÜNCELLEME VERMİYOR ÇÜNKÜ BU TARZ MODELLERE

800 tl neredetmiş 1200 tlden aşağı göremedim

htc nin daha düşük donanımlı cihzları güncelleme alırken galaxy w ve s ye neden android 4 çıkmıyor anlamıyorum.. kaldı ki googlenin nexusu bile tarihi eser halini almışken halan güncelleniyor ve jelly bean gelecekmiş.. samsungun hızlı yükselişi ani bir inişi getirebilir (telefon pazarında)..

Ya bir aydır telefon alıcam bu modellerin yüzünden alamadım evo 1100 ama agır galaxy w 1.4 falan ama güncelleme alıcak artı malzeme

Galaxy S in bir üst ve S2 den aşağı ara modeli Galaxy S Plus (I9001) var bu bir üst modeli değil.

aldım ve çok memnunum güncelleme konusuna gelince her güncellemeyi yapıyor... bukadar yeni bir telefonken bu kadar kötü yorum neden hiç anlamıyorum..

@02 Eyl 2012 15:28 kaca aldıgını da yaz barı kardes

cihaz her hali ile 10 numara. kafası karışanlar hiç takmasın. telefon çok güzel .....

harika bi telefon

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir