The North Face, Wikipedia'yı "Kandırdı"

Giyim devinin, Wikipedia'yı "kandırarak", kendisini öne çıkardığı ortaya çıktı!

The North Face, Wikipedia'yı Kandırdı

Giyim devi The North Face'in kendini Google arama sonuçlarında öne çıkarmak için adil olmayan yollara başvurduğu ortaya çıktı.

Wikimedia Vakfı'na göre The North Face ve firmanın reklam ajansı Leo Burnett Tailor Made, Wikipedia'da kendi kampanyaları uğruna "etik olmayan değişiklikler" yaptıklarını itiraf ettiler. İki firma, Wikipedia fotoğraflarında değişiklik yaparak, belirli Google aramalarında North Face'in görünmesini sağladıklarını bir videoda söyledi. Firmalar, Wikipedia ile "ortak çalıştıklarını" da iddia ettiler ancak Wikipedia bunu yalanladı ve hatta bu iki firmanın Wikipedia moderatörlerinin dikkatinden kaçmaya çalıştıklarını söyledi.

Wikipedia'nın gönüllü çalışanları, söz konusu resimleri kaldırdılar veya North Face logolarını kırptılar. The North Face, bu hareketinden dolayı özür dileyerek yaptıklarının Wikipedia'nın hedefleriyle "tutarsızlık" içinde olduğunu belirtti. Firma bu kampanyayı sonlandırarak, takımlarının Wikipedia ilkeleri için "daha iyi eğitileceğinin" sözünü verdi.

Yaşananlar, Wikipedia gibi topluluk tarafından düzenlenebilen bir bilgi kaynağının hem avantajlarını, hem de dezavantajlarını hatırlattı. Sitenin açık yapısı, geçici de olsa, bazılarının siteyi kendi amaçları için kullanmasına olanak tanıyabiliyor. Belki büyük firmalar aynı şeyi denemeyecekler ancak Wikipedia'nın bu tarz girişimlere biraz daha hazırlıklı olması gerekebilir.

North Face'den jet açıklama 

Haberimiz üzerine North Face'den konu ile ilgili bir açıklama geldi. Aynen yayınlıyoruz:

The North Face olarak, @Wikipedia'nın misyonuna ve dürüstlük ilkelerine derin inancımızı ifade ederken bu prensiplerle tutarsız bir faaliyete dahil olduğumuz için özür dileriz. Kampanyayı derhal geçerli olmak üzere sonlandırmış bulunuyoruz. Geleceğe yönelik olarak çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin Wikipedia'nın site politikaları konusunda daha eğitimli ve bilgili olmaları için elimizden gelen çabayı göstermeyi taahhüt ediyoruz. 

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play