Tizen işletim sisteminin kaderinde ne var?

Samsung, kendi işletim sistemi Tizen'den vaz mı geçiyor? İşte bu soruya verilen en net cevap!

Tizen işletim sistemi Samsung'un her şeyi

Samsung'un Tizen işletim sistemi, akıllı telefon dünyasının en yeni platformu olarak kendine yer açmaya çalışıyor. Son birkaç yıldır geliştirilme aşamasında olan platform, yalnızca Samsung'un bazı akıllı telefonlarında değil, öte yandan akıllı saat ve hatta yeni nesil televizyonlarında da kullanılıyor. Ancak elbette Android, iOS ve Windows'un halihazırda var olduğu bir dünyada, yeni bir işletim sistemine daha ihtiyaç var mı sorusu, bazı kesimler tarafından sıkça dile getiriliyor. Hatta bazı dedikodular, Samsung'un Tizen'den vazgeçeceği yönünde. Fakat buna Samsung Elektronik Yazılım Merkezi Başkan Yardımcısı Jong-deok Choi'nin cevabı kısa ve öz: "Tizen hiçbir yere gitmiyor."

Samsung'un Tizen işletim sistemiyle ilgili planı yalnızca cep telefonu tarafında değil, daha genişçe bir çerçevede bu işletim sistemini yaygınlaştırarak çekirdek haline getirmekten geçiyor. Son dönemin popüIer konusu Internet of Things, yani Nesnelerin İnterneti'ni ana gündem maddeleri olarak kabul ettiklerini, Güney Kore'de düzenlenen SAS 2015 Forum'da dile getiren Choi, işletim sisteminin her şey olduğunu ve Tizen'in Internet of Things'te çekirdek platform olmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Samsung'un; cep telefonu, tablet, akıllı saat, akıllı TV, akıllı fitness cihazları ve dahasının birbiriyle anlık olarak haberleşebildiği büyükçe bir ağ olarak ifade edilen Internet of Things'te halihazırda cep telefonu, saat ve televizyon da dahil Tizen'li platformları var. Ancak Samsung, 5 yıl içinde (2020 yılına kadar) bu alanı genişletmek istiyor. Elbette farklı markalar da kendi işletim sistemleri üzerinden aynı yoldan ilerliyorlar. Bu bağlamda Samsung'un Tizen işletim sistemi herkese bir şey ifade etmeyebilir, ancak görünüşe göre Tizen, Samsung için çok şey ifade ediyor...

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Tizen den vazgeç Sailfish den vazgeç Blackberry den vazgeç Firefox dan vazgeç ne olacak bu tüketicinin durumu. Zaten Windowsphone da istenen yere gelmedi bu tekelci zihniyetten.

@22 Mayıs 2015 23:04 mobilde hep tekelleşme diyorsunuz peki neden bilgisayar için tekelleşmeden bahsetmiyorsunuz? Microsoft Windows da bilgisayar alanında tekelleşti. Olum çok karşıysanız madem tekelleşmeye hadi Microsoft'u da eleştirin görelim. Dünyadaki pclerin %90'ı Windows kullanıyor. Bir Allahın kulu çıkıp "windows tekelleşmesine hayır" diyor mu? Demiyor. Ama herkes mobilde Android'e saldırıyor herkes Google'a saldırıyor. Bunun adı ikiyüzlülüktür başka bir şey değil!

@23 Mayıs 2015 10:26 BARAVO DUYGULARIMA MUKABELE ETMİŞSİN

bu da ölü doğdu birde bizim Türkler yapsa da baksak ne bilim bir pardus mobile falan olabilir cyanogen i kopyalasınlar o da olabilir

bence tizen hiçbir yere gitmiyor derken ilerlemiyor anlamında kullanmış zira iki yıldır tizen tizen diye kafa ütülüyorlar bir şey yaptıkları yok her zamanki samsung çöpü.

Bada fiyaskosunu unuttunuz galiba. Samsung Android'le anlaşma yapacağına Bada'yı kullanmaya devam edip onu geliştirseydi, Tizen'in başarılı olacağına inanabilirdim.

Ulan Samsung daha stabil arayüz yapamıyorsun, hangi özgüvenle işletim sistemi yapmaya kalkıyorsun? Sony, HTC yapsa anlarım onlar stabil çalışıyor. Sen önce arayüzünü stabil yap, sonra Apple gibi olmaya çalışırsın...

1000 çeşitli Android var, İOS var, kutucuklu Windows var, daha neyinize yetmiyor bu? 3 tane işletim sistemi var hangi ihtiyacınızı karşılamıyor lan? Tamam Android olmasın da Tizen olsun ne değişecek şimdi ne değişecek? Yine alo alo yapacan, yine müzik dinlicen, yine internete girecen. Yani Android size ne yaptı? Neden bu kadar düşmansınız?

Hiçbir halt yok kaderinde!

Tizenden adam olmaz. Sonu bada gibi olacak. Microsoft zaten Windows 10 ile IoT desteği getiriyor bunlar IoT lerde biz olacağız diyor. La yılların lider işletim sistemi IoT ye geliyor siz daha yumurtadan çıkmamışsınız ne diyorsunuz?

Hayatında hiç tizen kullanmamış kişiler gelmiş burdan çok kötü diyor bari gidin bi vidyosunu falan izleyin ilk sürümüne ramen çok stabil ve hızlı çalışıyor o adamın da dediği zaten hiçbir ilerleme yok anlamında

Kaderei çöpdows mobile gibi olacak

Bada yı geliştirseydi şuana android e çok iyi rakip olurdu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost