Tizen nedir? Cevap bu videoda!

Samsung'un çeşitli ürünlerinde kullandığı Tizen işletim sistemi nedir, nasıl oluştu? Cevap, içeride!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Tizen nedir? Cevap bu videoda! Samsung'un çeşitli ürünlerinde kullandığı Tizen platformu, nedir, nasıl oluştu? İşte cevap...

Tizen, adını en çok duyduğumuz işletim sistemleri arasında olmayabilir. Ancak Samsung'un geliştirmekte olduğu platform, 2015'in üçüncü çeyreğinde BlackBerry'nin yazılımını geçerek dördüncü en büyük akıllı telefon işletim sistemi olmuştu.

TizenExperts tarafından yayınlanan yeni bir video ise işletim sisteminin nasıl ve hangi platformların birleşiminden ortaya çıktığını gösteriyor. Videoda platformun yalnızca akıllı telefonlar ve giyilebilir teknolojiler için olmadığı, televizyon, araç içi bilgi / eğlence sistemleri ve IoT ürünlerini kapsadığı da söyleniyor.

Samsung'un Tizen'le çalışan birkaç telefon ve akıllı saat dışında, bir televizyon serisi de bulunuyor. Yakın zamanda duyurulan Gear S2 de açık kaynak kodlu Tizen'i kullanmaktaydı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Android'in kötü bir kopyası başka bir şey değil. Samsung daha hazır Android'i alıp adam akıllı modifiye edemiyor, kökten bir işletim sistemi yapmaya kalkıyor. TouchWiz'in hali ortada. Bazıları diyebilir ki Android sorunlu. Hayır efendim Android sorunlu morunlu değil bir HTC Sense arayüzüne bak, bir Samsung TouchWiz'e bak. İkisi de aynı İşletim sistemi arada uçurum var. Tutar mı? Tutmaz. Daha Koskoca Microsoft'un Windows'u zar zor ayakta duruyorken, dünkü Samsung'un çakma androidi mi tutunacak?

@07 Kasım 2015 18:39 Ah şu önyargılar değil mi bizi bitiren.. Hayatında hiç tizenli bir telefon gördün mü ya da bizzat kullanan biriyle konuştun mu? Samtrollük ü bırakın. Samsung fanboyu değil lg g2 kullanan birisiyim ama yinede denemeden böyle yorumlar.. Çok yazık ??

@07 Kasım 2015 18:39 tizen MeeGo (MeeGo da maemo'nun devamıdır.) işletim sisteminin devamıdır Androidle alakası yok bilmiyorsun boş konuşma baride bişey sansınlar.

Bence tizenin geleceği var.

@07 Kasım 2015 19:27 malesef oyle bi olasilik yok

@07 Kasım 2015 20:58 Screenshot al 3 yıl sonra görüşürüz ;)

@07 Kasım 2015 20:58 neden malesef dediniz?

@07 Kasım 2015 20:58 niye kararlar senden mi çıkıyor. Senin kafana göre de Nokia batazmadı herhalde görünene göre.

Bb os i geçmiş bile tizenli amiral gemileri de çıkarsa wp ye de yaklaşır

Samsung bunu da bada gibi desteklemez ve bir köşeye atarsa hata eder, bir işletim sistemi devamlı güncel ise tutar. Sistem güncellemelerini 2 yıl değil yıllarca verebilmeli, Uygulama ve oyun mağazası çok geniş olmalı...

tizen android in hatalardan ve ağırlıktan kurtulmuş hali ve daha satibil olmuş hali olacak gelecekte ama sabretmek lazım

@08 Kasım 2015 01:56 Bir Cahil daha işte buyur.... Android değil o Evladım Android değil TouchWiz o canım benim TouchWiz o... İşletim sistemi ile arayüzü ayırt edemeyen cahiller gereksiz yere yorum yapıp piksel israfı etmesin rica ediyorum...

@08 Kasım 2015 09:42 Adam, tizen'in de mobil bir işletim sistemi olduğundan ve androidin kısırlarından kurtulmuş hali olacağına vurgu yapmış. Yani iki işletim sistemini karşılaştırmış ve tizen'in, androidin hatalarının giderilmiş hali olacağını söylemiş ki bence mantıklıda. Sen okuduğunu anlamadan insanlara israf muamelesi yaparken rica ediyorum ileride biraz daha oturaklı davran. Sanal aleme oturan, karşısındakinin gerçek insan olduğunu unutuyor.

Sen de yorum yaz