Toshiba 55ZL2G: 4K Quad-HD TV testte!

4K çözünürlük, gözlüksüz 3D, 55 inç ekran... Toshiba'nın dev TV'si 55ZL2G'yi test ettik!

Toshiba 55ZL2G: 4K Quad-HD TV testte!

Rahatsız edici 3D gözlüklerine son: Toshiba son modeli 55ZL2G ile getirdiği özel teknoloji sayesinde 3D gözlük olmadan da üç boyutlu görüntü etkisi yaratılabiliyor. Yüz tanımlama (kafa takibi) sayesinde TV, kendisini kaç kişinin izlediğini algılayabiliyor. TV'nin önündeki beş bölgeden gözlüksüz 3D deneyimini yaşamak mümkün. 3D görüntülerde çözünürlük, teknolojiden dolayı, 720p'ye düşüyor.

Kulağa hoş geliyor değil mi? Bunlar bize vaat edilenler. Peki ama Toshiba'nın dev 4K TV'si gerçekten bu kadar iyi mi?

4K: Aşırı keskin görüntüler

Geleneksel Full-HD TV'lerden çok daha yüksek çözünürlük sunan Toshiba 2D boyutta 4K çözünürlüğü 3,840x2,160 piksel ile sunuyor - yani ek 8.294.400 piksel... Full HD (1920x1080p) ile kıyaslandığında 2 boyutta belirgin bir gelişme olsa da, bu özellikten yararlanmak için 4K çözünürlük sunan medyaya sahip olmanız gerekiyor. Ne yazık ki henüz piyasada çok az sayıda 4K medya bulunuyor. Şu an YouTube'da bu çözünürlüğe sahip birkaç film bulabilirsiniz.

4K furyası arttıkça tabii ki bu çözünürlüğü destekleyen hem medya hem de medya oynatıcılar çoğalacaktır, fakat bunun olması için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor. Zaten piyasada bulunan tek 4K Blu-ray oynatıcı da Sony'nin BDP-S790 modeli. Profesyonel fotoğrafçılar ise çektikleri fotoğraflara 8 Megapiksellik 55ZL2G'de baktıklarında bu çözünürlüğün sunduğu avantajlardan faydalanıyorlar.

Çok iyi 2D görüntü

Teoride, kağıt üzerindeki bilgiler ürünün ne olduğunu gösterir. Pratikte ise ürün kendini iki farklı alanda gösterir: 2D ve 3D.

2D modunda görüntü kalitesi kusursuza yakın. Full HD filmler bile keskin ve renkler çok güçlü. Yüksek çözünürlüklü resimler ya da filmler 55 inç ekranda çok iyi gözüküyorlar. HD TV yayınları bile, Full HD olmasalar bile ekranda oldukça iyi görünüyor.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Şimdiye kadar, 2 boyutlu HD görüntülerde Toshiba 55ZL2G'den daha iyisini görmedik.

Konu 3D olduğunda...

3D modu için söyleyeceklerimiz ise 2 boyutun tamamen zıttı. Görüntüler tamamen iri pikselli ve 3D efekti yok denecek kadar silik. Hareketli sahnelerde takılma ve dalgalanma meydana geliyor. En son teknoloji kullanılmasına rağmen gölgelenme (ghosting) efekti de rahatsız edici etmenler arasında.

Başka bir dezavantajı ise kahvenizi almak için eğildiğinizde yaptığınız ufak kafa hareketlerinde bile 3D görüntü çok çabuk kayboluyor. Yüz tanımlama ile yeniden eklemeniz mümkün olsa da oldukça rahatsız edici.

Eğer tüm aile yeni aldığınız 3D televizyonunuz ile 3D film izlemek istiyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız: Eğer TV'nin önünde birden fazla kişi oturuyorsa, zaten kötü olan 3D performansı daha da düşüyor ve neredeyse fark edilemez hale geliyor.

Cimri değil

Toshiba'nın dev TV'sinin bir diğer dezavantajı ise 270 watt ile neredeyse bir plazma TV'ye eşdeğer oranda güç tüketmesi. Tüm avantajları ve dezavantajlarıyla bu TV'ye sahip olmak istiyorsanız harcamanız gereken para ise 25.000 TL civarında; yani ufak bir servet harcamanız gerekiyor...

Sonuç ve alternatif

Toshiba'nın geleceğe yönelik bu cesur hamlesi tam anlamıyla başarılı sayılamaz: Ekstra yüksek çözünürlük, günümüz geleneksel TV'lerine kıyasla çok büyük bir gelişme. Fakat hem bu çözünürlüğe uygun az sayıda medya var hem de Blu-ray filmleri izlemek için yeniden boyutlandırıyor.

Gözlüksüz 3D özelliği ise neredeyse kullanışsız... Günümüz active shutter ve polarize gözlüklere kıyasla çok daha düşük kalite sunuyor. Toshiba'nın mutlaka bu alana daha fazla yatırım yapması ve bu özelliği geliştirmesi gerekiyor.

Mevcut haliyle Toshiba 55ZL2G ilginç tasarımlı bir proje ya da çok pahalı bir oyuncaktan daha fazlası değil.

Alternatif

4K çözünürlük ya da gözlüksüz 3D gibi ilgi çekici özellikler sunmasa da, Samsung UE55ES8090 hala en iyi TV'ler arasında. 4.500 TL fiyat etiketiyle gelen TV, çok iyi görüntü kalitesi vermeyi başarıyor.

2D modunda, HD kanallar gayet keskin ve akıcı izlenebiliyor, tıpkı DVD ve Blu-ray'de olduğu gibi... 3D görüntü kalitesi birkaç görüntü kusuru dışında iyi – crosstalk (parazit) oldukça alt seviyede.

Tüm test sonuçları ve teknik özellikler

.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Geri 3d ve led tvlerin babası Toshiba nasıl böye bir televizyon yapar anlamak zor

@30 Eyl 2012 01:27 ilk gözlüksüz 3d deneyimleri olduğundan sanırım.

her teknolojinin ilkinde bir kusur olur

resimdeki samsung:)

bence çok başarısız bir inceleme bu ayıp size...

3D Tv oturamadan başka bir teknoloji çıkıyor. Önce teknoloji yapılıp sonra altyapı uygun getirilirip satışa sunulsa çok iyi olacak!

Fiyatından haberi olan var mı?3 ay önce 25.500tl idi.

daha ülkemizde hd kanallar 15 i geçmez bide aylık para ödeyerek seyredebiliyoruz.d smart.digitiürk gibi bırakın 4k yi daha full hd 1080p yayın yok. görğntü teknolojisi yayın teknolojisinin çok ilerisinde 4k tv almak anlamsız bence, gözlüksüz 3D de çok büyük ekranlarda zevk verir.

HD yayınlar neden standart olarak halka sunulmuyor. HD yayın izlemek için para ödemek zorundamıyız?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir