TransOS klasik masaüstünü öldürebilir mi?

Herkes Windows 8'den bahsederken, çok uzaklarda birileri, geleceğn işletim sistemini geliştiriyor!

TransOS klasik masaüstünü öldürebilir mi?

Tsinghua Üniversitesi Bilgisayar Mühendisleri bu sıralar yoğun bir çalışma içerisindeler. TransOS adını verdikleri işletim sistemi modeli her platformda, bulut bazlı olarak büyük kitleler için üretilmek üzere.

TransOS'ta tüm işletim sistemi kodları, boş bir terminalde erişilebilecek şekilde bir bulut sunucu üzerinde bulunuyor.

Yaoxue Zhang ve Yuezhi Zhou "Terminal (istemci) açılabilecek kadar küçük bir koda sahip ve internete dinamik olarak bağlanıyor" diye açıklıyor. "TransOS daha sonra kullanıcı sanki masaüstü işletim sisteminde çalışıyormuş gibi grafiksel arabirimden işletim sistemi indiriliyor. Uygulamalar daha sonra TransOS kodu çağırılarak gerektiği kodları çalıştırıyor. Bellek ve işlemci klasik masaüstü işletim sistemlerinin tersine kullanılmayan kaynakları boşa harcamıyor"

Zhang ve Zhou'ya göre TransOS tüm kaynakları sanallaştırılmış donanım ve ağ üzerinden kullanıyor ve hatta kullanıcıya alışkın olduğu masaüstü işletim sistemini bile sunabiliyor.

TransOS geliştirmesi henüz tamamlanmış değil ama bir çok uygulama ve geleneksel masaüstü uygulamaları çoktan işletilebilir hale getirilmiş. Mühendisler düşük maliyetli PC ve mobil cihazların da bundan faydalanabileceğini söylüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

hade canım ya :))

PC'de Windows hakimiyeti mobil platformlarda Android ve İOS hakimiyeti yıkılamaz gibi geliyor bana.

@12 Eki 2012 13:00 ne biçim mantik sendeki yuh diyorum san. açta biraz teknoloji oku

Samsung bir anda nasıl telefon pazarında yükseldiyse, her an her şey olabilir

eeee int gidince nolucak ?

bence windows ve diğer işletim sistemleri kapışa dursun. apple en kısa zamanda büyük bombayı patlatmalı mac os x işletim sistemini normal pc'lere çıkarmalı. gör bakalım diğer işletim sistemleri nasıl kaçacak delik arayacaklar.

@12 Eki 2012 14:06 şansını denesin bakalım birbirinden farklı donanımsal özelliklere sahip bilgisayarlar için işletim sistemi üretmek sıkıntılı iş. apple ın en büyük artısı o donanımda kendinin yazılımda kendinin.

heheeeeeeeeee

bu demekki her evde internet ama maalesef bu türkiyede mevcut değil üstelek gelişmiş bir fiber bağlanıtıda gerektiri ki oda türkiyede mevcut değildir üstelik internet bağlantıları oldukca düşük ve fiyat olarak pahalı ne yazıkki eviniz telekomun dağıtıcı kutusuna nekadar yakı olursa olsun bu fark etmiyor maalesef bunun türkiyede gerçekleşmesi için tt nin en az bi 10 lwl atlaması lazım

Bunu diyen zihniyeti kiniyorum.

veri toplamak amacı ile düşünülmüş benzeri vardı

türkiyedeki bu internet hızıyla rüyamızda kullanırız bunu

ttnet in verdiği son hızda internet ile bu bulut sistemleri ilk bize gelir ve sorunsuz kullanırız kesin!!

Bizim mühendisler de ancak grev,eylem yapar sadece...

PC'de TransOS Mobil cihazlar FirefoxOS bu işi bitirir. Tekele son ilk ve son:D

pc de windows , mobilde android değişmez. ios un pazar payı dahada küçülebilir, hatta aradaki fark windows ile macosx arasındaki farka bile yaklaşabilir

transos nedir ya çin malı çakma işletim sistemi. windows/ubuntuya devam:

Daha önünde uzun bir yol var. Bu tip teknolojiler ha deyince geliştirilebilecek ve sonuç alınabilecek teknolojiler değiller. Ayrıca bu tip teknolojiler için camia ortak çalışma yapması gerekir.

Ön yargılı olmayalım geleceğin neyi getireceğini bilemeyiz.

arkadaşlar bu konuyla ,lgili ayrıntılı b,ilgi nerde alab,lirim bunu sunumda anlatıcam da google de çok kısıtlı bilgiler :(

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play