Tuğla yapan sadece Linux değilmiş

Samsung'un bazı laptop'larında ortaya çıkan "tuğlalaşma" sorunu, meğer sadece Linux'a has değilmiş!

Tuğla yapan sadece Linux değilmiş

Geçen hafta bazı Samsung laptop'lara Linux yüklemeye çalışan kullanıcıların önemli sorunlar yaşadığı, laptop'larının kullanılmaz hale geldiği ortaya çıktı. Şimdi ise sorunun Linux ile kısıtlı olmadığı, Windows'un da Samsung laptop'ları tuğlaya dönüştürebildiği anlaşıldı.

"Bugün bir Samsung laptop'u tuğlaya dönüştürdüm" diyen Linux geliştiricisi Matthew Garett, blog'unda paylaştığı gönderide şimdiye kadar yapılan şikayetlerin aksine, laptop'unda hiç Linux kullanmadığını, tüm deneylerini Windows ile yaptığını söylüyor.

Sorun Samsung'un bazı model (530U3C, NP700Z7C, NP700Z5C, ve 300E5C) laptop'larında Linux'u UEFI yoluyla açmaya çalıştığınızda meydana geliyor, laptop bir daha açılmayabiliyordu. Linux kurucusu Linus Torvalds soruna yönelik bir çözüm meydana getirse de bu çözüm, sorunu tam olarak ortadan kaldırmıyordu. Samsung ise sorunu çözecek yamayı ne zaman yayınlayacağını şimdilik açıklamıyor.

Garrett, sorunun firmware'de yer alan bir hata nedeniyle belirli bir değişken sayısından fazlasını yazdığınızda sistemin açılmaz hale geldiğini söylüyor. Örnek olarak her biri 1KB'tan oluşan 36 değişken yazan Garrett'in laptop'u bir daha açılmamış.

Linux, son yapılarını soruna yola açan mekanizmaları engelleyecek şekilde güncellese de en güvenli yöntemin BIOS modunu kullanmak olduğu söyleniyor. Ancak Windows kullanıyorsanız UEFI'yi kapatmak, onu baştan yüklemeniz anlamına geliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ve asıl suçlunun UEFI olduğu ortaya çıktı... ben size asıl suçlu UEFI dedim... inanmadınız... işte kanıtı...

@grezimonk işte yeni bir kahraman doğdu alkışlayın kendisini yüzyılın tespitini yaptı.böylece en büyük sorunumuz olan bilgisayarın neden tuğlaya dönüşmesi çözülmüş oldu.

ne oldu bakın Windows ile tuğla olmuş... şimdi Windows köleleri ne diyeceksiniz?

problem samsung un Linux ne yapsın...

Linux ===> Windows al birini vur ötekine misali rezalet... zeki, pratik ve tabi ki uyanık olun yani Mac kullanın....

@13 Şub 2013 20:43 Teşekkürler bütün paramızı apple a verecek kadar zeki olmayalım biz.sizin de bir farkınız olsun değil mi?

@13 Şub 2013 20:43 sen ne saçmalıyorsun ezik Apple fanbotu Linux unix türevidir Macos kursanda aynı tuğlaya dönme olayı olurdu... SAMSUNG MS kölesi olmuş...

Ceviri yaparken 1-1 çeviri yapmak yerine bilerek çevire yapsanız ne güzel olur brick=tuğla demek akşam akşam güldüm

ya git işine samsung efendi laptop kim sen kim.toshiba dell ve apple varken sana ekmek yok.tamam telefon yapıyorsun devam et

@13 Şub 2013 23:02 Toshiba ile Dell mi :)) Lenova ile Asus onlardan cok daha iyi hatta Acer bile Dell'den daha iyi.

@14 Şub 2013 00:44 Samsungun modellerini şuan ki Türkiye pazarında bulunan Toshiba ve Dell pclerle karşılaştırabilirsin ama yapma Allah aşkına. Piyasada ki Lenovolar ve Asus lar bu dönemeçleri çoktan geçti. Bahsedilen tuğlalaşma problemi Dell in en çok uğraştığı alandır. Toshiba da artık piyasa da özellikle Asus un yaptığı çıkışlarla geri plana itilmeye başladı. Çok komik bir yorum :) Dell ile kıyaslayacaksan Aceri kıyasla. Sadece yıllardır çözemedikleri elektrik süpürgesine benzeyen soğutma sistemlerinden başka bir problemleri yok.

UEFI nedir arkadaş? Bildiğim MBR dışında sokmam bilgisayarıma. Bilmediğin mecralarda maceraya kalkarsan alırsın eline tuğlayı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir