Türk şirketten zararsız 3D tarama sistemi

İnsan sağlığına tamamen zararsız "tarayıcı kabini" adı verilen teknoloji geliştirildi.

3D tarama sistemi geldi

Üç boyutlu yazıcılar dünyayı değiştirmeye başladı. Yakın gelecekte süs eşyasından, otomobilinize kadar birçok ihtiyacınızı bu yazıcılardan çıkarabileceksiniz. Aynı zamanda kendi kopyanızı ya da sevdiklerinizin ufak bir figürünü üç boyutlu yazıcıdan basmak için müthiş bir adım atıldı. Geçtiğimiz yıllarda örneğini sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz üç boyutlu yazıcılar, yavaş yavaş tüketicilerin elinde yaygınlaşmaya başladı. İlk başta, endüstriyel anlamda kullanılan bu teknoloji, şimdi eğlenceden sağlığa kadar birçok konuda hayatımızı değiştiriyor.

Ancak, bu yazıcılarla bir ürünün kopyasını basmak için onun taranması gerekiyor. Ev kullanıcıları için oldukça karmaşık olan bu süreç, söz konusu insan vücudu ve sağlık olduğunda tehlikeli boyutlara ulaşabiliyordu. Tarayıcıların içerdiği radyoaktif maddeler insan sağlığını tehdit ediyordu. Yurt dışında da örnekleri görülen, üç boyutlu yazıcıyla kişilerin birebir kopyası olan biblolar üreten firmaların en büyük sıkıntısı, kullanıcının sağlık sebepleri nedeniyle bu işlemden çekinmesiydi. Daha yeni yeni oluşan sektörün önünü tıkayan, tüketicilerin korkularına karşı çözüm ülkemizden çıktı. Sektörün önünü tıkayan bu soruna Türk aklı çözüm oldu.

Türk Ar-Ge'si Tüketicilerin Korkularını Yendi

İkizin Teknoloji, Türk mühendis ekibiyle birlikte 2013 yılında bu soruna çözüm olmak için Ar-Ge çalışmalarını başlattı. Geçtiğimiz yıl meyvelerini alan şirket, insan sağlığına tamamen zararsız olan "tarayıcı kabini" adını verdikleri teknolojiyi geliştirdiler.

3 boyutlu tarama kabinini, ilk etapta hediye sektöründe kullanan firma yakın gelecekte büyük atılımlar yapmak istiyor. İkizin Teknoloji, ülkemizde ilk kez yapılan bu teknolojiyle müşterilerinin birkaç saniye içerisinde detaylı taramasını gerçekleştiriyor.

Üç boyutlu yazıcılar, animasyon filmlerinde kullanılan teknolojinin bir benzeriyle baskı işlemini gerçekleştiriyor. Katman katman alınan görüntüyü işleyen üç boyutlu yazıcı, bir nesnenin iç katmanından dışına kadar her türlü ürünün kopyasını basabiliyor.

Türkiye, Üç Boyutlu Tarama Teknolojisini İthal Etmeye Başlayacak

İkizin Teknoloji Genel Müdürü Birkan Şahi sektöre getirdikleri kolaylığı şu sözlerle anlattı "Bir kişinin biblosunun üretilebilmesi için sadece hizmet verdiğimiz İkizin mağazalarını ziyaret etmeniz ve 3 boyutlu taramanızı birkaç saniye içinde gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Ardından 3 boyutlu üretim süreci 3-7 gün gibi kısa sürede tamamlanmakta ve müşterilerimize ikiz bibloları teslim edilmektedir."

Tüketiciler yerli Ar-Ge sonucu çıkan çözümü oldukça beğenmiş durumda. Yoğun ilgi sadece ülke içerisinde de sınırlı değil. 3 boyutlu tarama teknolojisi, diğer ülkelere ithal edilmek üzere. İlk talep Azerbaycan'dan gelmiş durumda.

Şahi konuyla ilgili gelişmeleri bu sözleriyle duyurdu; "3 boyutlu tarama ve baskı dünyasındaki Ar-Ge çalışmaları hızla devam etmektedir ve bu konuda çok farklı çözümler ile yakın geleceğimizin şekilleneceği de bir gerçektir. İkizin Teknoloji olarak biz de bu konudaki gelişimimizi devam ettirmekteyiz ve ülkemizin 3 boyutlu tarama teknolojisi alanında ithal yapabilen konuma gelmesi ile birlikte ülkemizin cari açığının kapanması konusunda katkıda bulunmuş olmaktan onur duyacağız.

İlk ithalatımızı kardeş ülke Azerbaycan'da Ekizin markasının oluşturulması ve İkizin konsepti ile teknolojisinin kullanılarak hizmet verilmeye başlaması ile yapmış bulunmaktayız. Yakın tarihte de farklı ülkelerden birçok talep alarak 2015 yılına da umut verici gelişmeler ile girmiş olmaktan son derece mutluyuz."

Okuyucu Yorumları