Türk yazılımcı, Facebook'a karşı!

Bir Türk, Kickstarter'da başlattığı kampanya ile Facebook hegemonyasına son verebilir!

Türk yazılımcı, Facebook'a karşı!

İnternet üzerinde özgürlük ve demokrasi söylemiyle ortaya çıkan ind.ie oluşumu Avrupa'da yaşayan genç Türk yazılımcı Aral Balkan tarafından hayata geçirildi. Kickstarter'da projelerine kaynak arayan ind.ie oluşumu, geliştirdiği "internette özgürlük" projelerini Project Stratosphere ismi altında toplamış durumda. 

Bu projelerden en çok dikkat çeken ikisi, Dropbox'ın ve Facebook'un tahtını sallayabilecek nitelikte olan P2P temelli projeler.

Pulse projesi aslında Dropbox ile benzer bir işleve sahip. Dosyalarınızı internet üzerinden senkronize edebiliyorsunuz. Ancak uygulama merkezi bir sunucu kullanmıyor. Kullanıcı açık olan ve internete bağlı bulunan cihazları üzerinden senkronizasyon işlemini yapabiliyor. Böylece, merkezi bir sunucuda bulunan dosyalara yabancı gözlerin ulaşması engellenmiş oluyor. Pulse çok güçlü bir şifreleme yöntemi de kullanıyor. Böylece dosyaların takip edilip okunabilme ihtimali bulunmuyor.

Oluşumun diğer projesi ise Heartbeat adını taşıyor. Bu proje şimdilik OS X Yosemite üzerinde çalışan bir sosyal ağ uygulaması... Beta aşamasında olan uygulama aslında Facebook ile benzer özelliklere sahip. Ancak Facebook gibi merkezi sunucular kullanmıyor. Kullanıcılar P2P teknolojisi ile birbirlerine ulaşabiliyorlar. Yani her kullanıcının özel bilgileri kendi bilgisayarında saklanıyor. Bu da yine merkezi bir sunucu bulunmadığı için "büyük abilerin" kullanıcıları gizlice gözetlemesine imkan vermeyen bir sosyal ağ deneyimi yaratıyor.

Aral Balkan aradığı fonları bulabilirse bu uygulamalar kısa süre sonra teknoloji dünyasında önemli bir yer kazanabilirler. ind.ie oluşumunu ve diğer projelerini buradan inceleyebilirsiniz.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Karşı tarafın neti kapalı olunca paylaşım nasıl oalcak peki onu merak ediyorum .

@28 Ara 2014 02:00 Çevrimdışı mesaj ya da dosya gönderemeyeceksin. Bu kadar basit...

@28 Ara 2014 02:00 mesaj yada dosya gönderdiğin kişi offline ise yolladığın iletiler kendi kişisel sunucunda bekletilir hedef online olduğunda gönderiler iletilir. bknz: p2p

@28 Ara 2014 07:39 e o zaman soyal tarafı ne bunun. interneti olmayanı düşünen yine yok .:)

Güzel, uygulanırsa ve yaygınlaşırsa olur...

Çok kolay ama maddiyat işi zorlaştırıyor!!güzel fikir!

Yaşlı Ayıya yeni numaralar öğretemezsin diye bir özdeyiş vardır. Yani kullanıcılar artık Facebook'un diline alıştı, onu tahtından öykünerek başka bir yazılımla dahiyane dahi olsa indiremezler. En fazla piyasada doyuma ulaşılır, kullanıcılar sıkılır ve bırakır. Yani kendiliğinden sönme yolu ile Facebook bir süre sonra zaten bilişim çöplüğünde yerini alacaktır. ikici bir Titanic yapmak beyhudedir!

bittorent sync aynı işi yapıyor zaten

sacma sapan birinden araklamıştır...

Özür dileriz bu kullanıcı şu anda çevrimdışı yada bilgilerini paylaşmak istemiyor! Lütfen daha sonra tekrar deneyin... Sizce bu mesajı alan kişiler kaç kez tekrar dener?

OS X Yosemite ile ölü doğmuş zaten.

Facebook u biraz zor bitirir. Sizde abartmissiniz başlığı yahu.

Degisik hosuma gitti

Güzel bir fikir türkiyede olsa bunu yaptirmazlardi ama avrupa da yasamasi avantaj.)

Dosya saklama ile facebook ne alaka. Farklı amaçlar birbirini bitiremez.

@29 Ara 2014 22:04 Sen internette film izlemiyorsun galiba dostum sunucular ve depolama hep facebook yüklemesi üzerinden ve milyarlarca uygulama ve resim nerde duruyor sence facebook depoları ve sunucuları ne is yapıyor sanıyorsunuz.

Destek vermeli

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir