Turkcell Superonline sonuçları açıkladı

Turkcell Superonline, 2014 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Turkcell Superonline sonuçları açıkladı

Dijital dünyada hayatı kolaylaştıran vazgeçilmez teknoloji ortağı Turkcell Superonline, 2014 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Yıl bazında yüzde 35 büyüme

Turkcell Superonline, 2014 yılının ilk üç çeyreğinde sergilediği başarılı performansı son çeyrekte de aynı ivmeyle sürdürdü. Dördüncü çeyrekte gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artırarak, 336 milyon TL'ye çıkardı. Böylece şirketin 2014 gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 35 artışla 1 milyon 250 bin TL'yi aştı. Amortisman, vergi ve faiz öncesi kârında (AVFÖK) yıllık bazda yüzde 37,6 artış sağlayan şirketin AVFÖK marjı ise 0,4 puan yükseldi ve yüzde 26,1'e çıktı.

1,2 milyon internet müşterisi

Fiber yatırımların başladığı 2008 yılından bu yana toplam yatırım miktarı 2,7 milyar TL'ye ulaşan Turkcell Superonline'ın fiber ağı 33 bin 500 kilometreye ulaştı. Türkiye'nin 75 iline değen bu ağ üzerinden 14 ilde 2,1 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti ulaştırıldı. Yılsonu itibarıyla toplam internet müşteri sayısı 1,2 milyon oldu. 2014 boyunca toplam 165 bin yeni fiber müşteri kazanan Turkcell Superonline, yılın sonunda 735 bin fiber internet müşterisiyle pazar lideri oldu.

Bireysel, kurumsal, toptan segmentlerde dengeli gelir dağılımı

İş modelini bireysel, kurumsal ve toptan segmentler arasında dengeli bir dağılım çerçevesinde geliştiren Turkcell Superonline, 2014 yılında bireysel gelirlerinde yıllık bazda yüzde 53,2, grup sinerjisinin de etkisiyle kurumsal segment gelirlerinde yüzde 32,2 artış sağladı. Bireysel ve kurumsal segmentlerin gelirler içindeki payı 2013 sonunda yüzde 63 seviyesindeyken, 2014 sonu itibarıyla yüzde 67'ye ulaştı. Turkcell Superonline gelirleri içinde grup dışı gelirlerin payı ise yıllık bazda 3 puan artarak yüzde 77 oldu.

"2015'te büyüme ivmemizi koruyacağız"

2014 finansal sonuçlarını değerlendiren Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, "2008 yılında başladığımız fiber yatırımlarıyla Türkiye'yi rakiplerimizden önce fiber internetle tanıştırdık. 2014 yılını da rakiplerimizi geride bırakarak, fiber pazarın lideri olarak kapatıyoruz. Yalnızca son çeyrekte 49 bin fiber müşteri kazandık ve toplam fiber müşteri sayımız 735 bin'e ulaştı. 2014 sonu itibarıyla fiber pazarında tekrar kazandığımız birinciliği kimseye bırakmayı düşünmüyoruz. 2015 yılında da müşteri bazımızı genişleterek büyüme ivmemizi korumayı ve daha fazla altyapı ile ulaştığımız hane sayısını artırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

"3 bine yakın iletişim noktasını fiberle bağladık"

Murat Erkan Turkcell Superonline fiber yatırımlarının 4G teknolojisine sağlayacağı faydayı ise şöyle aktardı: "Turkcell Superonline olarak Türkiye'yi sabitte ultra genişbant ile biz tanıştırdık, mobilde de Türkiye ultra geniş bantı Turkcell ile tanıyacak. Bu yıl içerisinde hayata geçmesi beklenen 4G teknolojisi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2014 sonu itibarıyla 4G'ye hazırlık kapsamında 3 bine yakın iletişim noktasının fiberle bağlantısını sağladık. 4G teknolojisinde fiber internetin önemli rolünü göz önünde bulundurduğumuzda, yeni dönemde mevcut başarılı iş modelimizin daha da güçleneceğini öngörüyoruz"

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

komşum 100mbit internet aldı verdikleri hız 24-25Mbit..

Superonline'ın fiber ağı 33 bin 500 kilometre deee Kadıköy ün göbeğinde oturuyorum daha fiber falan göremedik superonlinenin fakat herede yse tüm firmaların fiberi mevcut burada.. böyle devam ederse Kadıköy gibi bir semtte çok müşteri kaybeder .. mesela ben yıl sonunu sözleşmemi bekliyorum ayrılmak için !!!

ttnet ten iyidir.

@23 Şub 2015 14:17 aman ha ttnet ten vazgeçme süperonline pişmanlıktır

superonline fiber mi? aman allah yazdıysa bozsun. ben yaptım siz yapmayın aynı hatayı...

biri samimi olarak söylesin ttnet adsl yi superonline fiber e geçireyimmi.sebep de belirtirseniz çok iyi olur .arada kaldım iyice

sermaye kazanc guzel 49 tl dersınız 70 tl fatura yaparsınız bır aydan berı internet arzasını yapmasınız bıde iyi hızmet bızde dersınız amanda ne hızmet bı hatıma bakın allah rızası içın kopmalara böyle hızmetmı olur telın başında garıbanlar oturur derdın anlat dur kımın umrunda bıde super onlıne

Helal olsun Superonline'a. Adamların fiberi ulaştırmadığı yer kalmayacak yakında. Bu konuda Türkiye'de bir numara oldukları aşikar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play