Türkiye'de Bulut Hizmetleri Nereden Alınıyor?

Türkiye'de bulut hizmetleri yerel veri merkezlerinden alınıyor

Türkiye'de bulut hizmetleri nereden alınıyor?

Türkiye'nin en hızlı büyüyen veri merkezi Radore'nin desteğiyle M2S araştırma şirketi tarafından farklı sektörleri temsilen 100 ve üzeri çalışanı olan toplam 250 kurum ile anket yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre, her dört kurumdan biri buluta yatırım yapmayı planlıyor.

Yatırım yapılacak konuların başında ise veri yedekleme ve felaket yönetimi ilk iki sırada yer alıyor. Yatırım kararında ise göz önünde bulundurulan kriterlerin başında, yüzde 71 ile "hizmet verenin güvenilirliği" geliyor. Bulut servislerini satın almak için tercih edilen şirket tipleri arasında ilk sırada veri merkezleri yer alıyor.

Bulut bilişim kullanımının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla arttığına değinen Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, "Şirketlerin ihtiyaçlarına göre tercih edecekleri bulut hizmetleri değişmekle birlikte, bulut bilişimin temel faydaları adaptasyonu kolaylaştırıyor. Araştırma sonuçları gösteriyor ki işletmelerin yüzde 57'si bulut servisleri kullanımının maliyetleri düşüreceğini öngörüyor. Bu da önümüzdeki yıllarda bulut hizmetlerinin kullanım oranının hızla artmaya devam edeceği anlamı taşıyor" dedi. Abalı'nın verdiği bilgilere göre, işletmeler bulut servislerini şu üç nedenle tercih ediyor:

  • Verilerin güvenli ortamda saklanması
  • Operasyonel kolaylık
  • İş sürekliliği
  • Verilerin güvenliği
  • Öngörülemeyen gizli maliyetler
  • Performans sorunları

İşletmelerin henüz yüzde 36'sı bulut kullanıyor

Şu anda bulut bilişim kullandığını açıklayan işletmelerin oranı ise yüzde 36'da kalıyor. En fazla alınan bulut hizmetlerinin başında yüzde 68 ile e-posta hizmetleri geliyor. Katılımcıların yüzde 41'i sunucu barındırma ve sanallaştırma hizmetini bulut üzerinden aldığını belirtirken veri yedekleme hizmetini bulut üzerinden kullananların oranı ise yüzde 39.

İşletmelerin bulut hizmetlerini kullanmaktan çekinmesinin sebepleri ise şu şekilde sıralanıyor:

Yüzde 99,99 uptime garantisi sunan Radore Veri Merkezi'nin bulut hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi için radore.com/cloud-server adresini kullanabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost