Ubuntu 10.04: Yeni Ubuntu hazır; İndirin!

Ubuntu'nun 10.04 LTS sürümü nihayet hazır: Tüm yenilikler ve indirme bağlantısı burada...

  • Ayhan Döşlü
Ubuntu 10.04: Yeni Ubuntu hazır; İndirin!
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx Ben Menüsü

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS nihayet hazır ve indirilmeye sunuldu.

Bir süredir merakla beklenen yeni Ubuntu sürümü, beraberinde pek çok yenilik getiriyor. İşte Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS'nin sunduğu belli başlı yenilikler:

* Açılış Hızı: HAL sistemini kaldırılmasıyla hemen her makinada çok daha hızlı sistem açılışı sağlanıyor. Özellikle hızlıca internete ve tarayıcıya erişmek isteyenler için öncelikli açılış sağlanmış...

* Daha başlarken sosyal: Yeni "Ben Menüsü" (Me Menu) Facebook, Digg, Twitter ve Identi.ca gibi sosyal ağlara hızlı erişim ve güncelleme imkanı veriyor. Ayrıca Ben Menüsü MSN, Google Talk ve IRC gibi diğer sohbet kanallarına da erişimi sağlıyor.

* Ubuntu One: Geliştirilmiş servisleriyle dosyalar ve klasörler bulut sistemine daha rahat kaydedilebiliyor. Yer imleri ve Kişiler artık paylaşılabiliyor.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı burada...

* Ubuntu One Music Store: iTunes'a benzer şekilde müzikleri satın alabileceğiniz bir dükkan açılmış Ubuntu'da. iTunes'dan daha ileri yanı, müziklerin istediğiniz kadar cihaza kopyalanabilmesi.

* Ubuntu Software Centre 2.0: Yazılım bulmak yeni arabirimle daha basitleştirilmiş, ayrıca artık Canonical ve Ubuntu'ya özel yazılımları ayrıca listeleyebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz..

* Sürücüler: Nvidia sürücüleri için geliştirilmiş destek.

* Gnome 2.30, KDE 4.4.2

Download: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Sanalda denedim.bayağı hoşuma gitti.Acaba harddiski 10 gblık 5 parçaya bölüp hepsine kafama göre işletim sistemimi yüklesem.Alışkanlık yapıo bunlar ya.

nefis olmuş

indiriyorum bakalım nasıl olmuş :)

sabırsızlıkla bekliyordum cdmi istedim bekliyorum

harika tasarim

türkçesi cıkmadı galiba yada ben bulamadım : )

hakikaten güzel görünüyor şimdi indiriyorum.

ATI kartımı tanısaydı belki yükleyebilirdim. Ubuntu ekran kartımı tanımadı bende onu tanımadım.

Türkçe için gerekli dil dosyalarını kendisi otamatik olarak indiryor.Ancak kurarken Türkçe dilini ve klavyesini seçerek kurarsanız sorun olmuyor.Ubuntu çok yakında inanılmaz bir başarıya imza atıcak gibi gözküyot.Linux gerçekten çok yol katetti ancak hala çok çalışması lazım Windows kadar kullanılabilir olması için.Eğer iş yeri sahibi olsaydım ve bilgisayarlarımda sadece ofis işleri için gerekli bilgisayara ihtiyaç olsaydı Ubuntu kullanırdım.Gercekden temel ihtiyaçların hepsini sorunsuzca karşılıyor.Gelecek Linuxun...

Nedense ATI opensource a daha yakinken bunlar nvidia icin yirtiniyorlar neden cok merak ediyorum ve kiniyorum ...

KDE'nin tüm ama tüm fazlalıklardan arındırılmış bir Basic KDE oluşturmasının stabilite ile ilgili sorunların çözümünde çok faydalı olacağı görüşündeyim.Bu basic sürüm ile sorunların temeline inileceği, sorunların daha rahat tespit edileceği kanaatindeyim.

Tabii ki KDE'nin gelişimini kullanıcı geri bildirimlerine bırakmayacak şekilde kod yazılması ve yayınlanması gerektiğini de unutmamaları gerekir.

KDE'nin olgunlaşmasında ve kullanılabilir hale gelmesinde KDE'nin bir basic sürümün oluşturulması çok faydalı olacaktır.

ben indirince cd/dvd'ye değil usb belleğe kurup kurulumu ordan yapacağım çok daha hızlı oluyor. bunun için fedora'nın aracını kullanıyorum tavsiye ederim

ATI kartımı tanısaydı belki yükleyebilirdim. Ubuntu ekran kartımı tanımadı bende onu tanımadım.
=====================================

Kararınıza saygı duyuyorum fakat acaba şikayetinizi buraya yazmak gibi ATI'ye de yazdınız mı? Çünkü bu durumdan sorumlu olan ATI'nin kendisi. İngilizce biliyorsanız ingilizce, olmadı türkçe bir mail atmanız etik bir davranış olur. Eklemek isterim; açık kaynak sürücülerle ATI kartınızı Ubuntu da kullanabilirsiniz. Ubuntu forumlarında nasıl yapılacağı detaylı şekilde var. Saygılar.

12:40 :
nvidia opensource konusunda ati'den daha yakın linux camiasına.. Ayrıca bu sürümde nvidia'nın opensource driverları ile gelmekte fakat isterseniz nvidianın sürücülerini de kullanabiliyorsunuz..
Fakat ati'nin sadece opensource driverlerı bulunmakta, Ati'nin kendi sürücüleri eski ekran kartlarını desteklememekte ve sürücüleri çoğu zaman hatalara sebep olmaktadır.
Ben ati'yi daha çok sevmeme rağmen bu tutumlarından dolayı yeni ekran kartı alımı yapacak olursam nvidia almam gerekecek gibi duruyor....

"Sanalda denedim.bayağı hoşuma gitti.Acaba harddiski 10 gblık 5 parçaya bölüp hepsine kafama göre işletim sistemimi yüklesem.Alışkanlık yapıo bunlar ya."

gayet güzel oluyor öneririm

8gb kingston flash bellek üzerinden masaüstü sürümünü beta1 aşamasından beri kullanıyorum gayet memnunum her yere götürebiliyorum da bende sorun olmadı herşeyi otomatik tanıdı gerekli birçok programı barındırıyor compiz fusion ayar paketini yükleyerek sayesinde görsellikte doruğa ulaştım mükemmel ya :^)

Wubi adli uygulama ile kurdum merakla gene wifi anahtarini tanimadi senelerdir ayni olay Linuxlerin hepsinde olay drivers yoksa aramak zorundasin buldun diyelim tar paketlerin icinde sacma sapan komut vs vs
2000 lerden 2010 lara hic bir ilerleme olmamis malesef.
Yani internete baglanamayan bir aleti ne yapacaksin ha windows üzerinden arayip buldun vs vs ugrasmaya degmez kimse kusura bakmasin

usb ye kurup heryere görütmek yerine, virtualbox'a kurup heryere götürmek daha uygun. Çünkü gittiğiniz yerde donanım problemi olur. Sanallaştırma çok moda bu aralar.

@ 13:37

nvidia opensource konusunda ati'den daha yakın linux camiasına.. Ayrıca bu sürümde nvidia'nın opensource driverları ile gelmekte fakat isterseniz nvidianın sürücülerini de kullanabiliyorsunuz..
=======================================
Nvidia 3B hızlandırma destekli sürücülerini açık kaynak olarak geliştirmiyor. Ama yine de ATI'ye göre çatır çatır ve kararlı bir şekilde çalışıyor. Açık kaynaklı olarak geliştirdiği sürücü Nouveau olması lazım. Gündelik basit işler için yeterli oluyor genelde.

sanallaştırmayla hiç uğraşamam hdd ye kurar gibi kurdum kullandığım bilgisayarlarda şu an bir sorun çıkmadı donanım tanımama gibi kendimce kullanıyorum hiç flash bellekten açmış hissi vermiyor bilgisayara kurulum gerçekleştirmiş gibi ayrıca windows açılmadığı zaman takıp şifresini bilmene gerek yok istediğin pc den dosyaları çekebilirsin normal kurulum yaptım bence süper de oldu cairo dock ve compiz de kullanıyorum ve şu anda flash belleğe kurduğum ubuntu üzerinden yazıyorum insanlar için linux

önce unetbootin ile 2gb flash belleğe kurulum yaptım sonra da o kurduğum flash bellekten 8gb flash bellleğe bildiğin normal masaüstü kurulum şeklinde kurdum pintilik ettim hiç cd harcamadım da :^D

chip dergisi pardus veya ubuntu cd si versin görelim nasıl bir şeymiş.ben de iki masaüstü bilgisayar var.eski bilgisayarıma kurarım.cd olması lazım.benim tanıdığım çevremde 2-3 bilgisayarı olan çok kişi var.insanlar devamlı kullandıkları bilgisayarlarına pardus veya linux yüklemek istemezler.parduscular bunu anlasın.pek fazla kullan madıkları eski bilgisayarlarına kursalar bu bileönemlidir padus % 10 lara çıkabiliir.fakat bu olmuyor.neden bunu düşünsün parduscular.

Sen de yorum yaz