Ubuntu 14.10 indir: Yenilikler ve fazlası!

Ubuntu'nun önemli yeniliklerle gelen 14.10 sürümü hazır. Yenilikler ve indirme bağlantısı içeride!

Ubuntu 14.10 indirmeye hazır!

Docker sanallaştırma teknolojisi, platform hizmetlerine özel Cloud Foundry yığını ile gelen yeni Ubuntu 14.10 yayınlandı. Canonical, yeni sürümün bir ara sürüm olduğunu ve 9 ay süresince destekleneceğini söylüyor. Bir önceki sürüm olan 14.04 ise, 5 yıl desteklenen, uzun dönemli bir yayındı.

Canonical bulut ve sunucu ürünleri müdürü Mark Baker, yeni Ubuntu için şunları söyledi: "Çok da uzak olmayan bir geçmişte kullanıcılar, sadece belirli işletim sistemleri veya veritabanı ortamları tarafından desteklenen uygulamalar geliştirip, bunları belirli uygulama sunucusu ortamlarında çalıştırıyorlardı. Seçenekleri kısıtlıydı." Yeni Ubuntu ise kullanıcılara iş yükünü dağıtmaları için daha geniş özgürlük sunuyor.

Ubuntu 14.10, giderek popüler hale gelen sanallaştırma teknolojisi Docker'ın 1.2 sürümüyle geliyor. Docker, uygulamaları çok hafif sanal konteynerler içerisine yerleştirmeye olanak tanıyor. Baker, "konteynerler şu an çok ama çok popüler" diyor.

Cloud Foundry'nin önizleme modu da Ubuntu 14.10'da yer alıyor. Cloud Foundry, sunucunun veritabanı hizmetleri veya Django, Spring gibi framework hizmetleri içinde platform hizmetlerini çalıştırmaya izin veriyor. Cloud Foundry gibi platform hizmetleri, örneğin birden çok sunucuda yoğun olarak kullanılan uygulamaların yönetimsel işlerini üstleniyor. Cloud Foundry, direkt olarak sunucuda veya OpenStack altyapı hizmeti yazılımı üzerinde çalışıyor.

Canonical, yeni sürümde Metal-as-a-Service'i de güncellemiş, böylece onu Microsoft Windows Server ile çalışabilir hale getirmiş. Bu sayede ağ yöneticisi, aracı kullanarak Windows'u ağ üzerinden sunucuya yükleyebiliyor. Aracın önceki sürümleri, sadece Linux dağıtımlarını yükleyebiliyordu.

Bunların yanında yeni Ubuntu, bcache desteği sayesinde SSD'li sunucularda performans artışı ve daha hızlı bir tepki süresi sağlıyor.

İndirin: Ubuntu 14.10

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Windows Vista bile daha iyidir.

@24 Eki 2014 20:35 Vistayı bırak Windows 98 bile daha iyi :) aksini söyleyebilecek varsa programları yükleyelim, karşılaştırırız. Win 98 = 600 MB

@24 Eki 2014 20:35 Linux türevleri kullabilene çok iyi bir işletim sistemi. Keşke sende kullanabilsen

@25 Eki 2014 09:13 kurdum kullanıyorum deniyorum öğretiyorum.Linuxcuların elinde iki argüman var 1.si açık kaynak(son kullanıcının işine ne derece yarar) 2.ücretsiz oluşu.Onun haricinde tırt

Windows wista , windows me , windows 2000 buna bin basar

Windows XP işinizi Ubuntu' ya göre daha fazla görür...

Mouse tekerleği hızını hala ayarlayamıyor muyuz? Bunun bilgisini verebilir misiniz?

eski bilgisayarıma linux mint kurdum , sorunsuz çalışıyor , beklediğimden çok iyi . linuxla tanışmak isteyenlere ısrarla tavsiye ederim.

Windows 98 ile karşılaştırmış hiper zeki arkadaşlarım bırakın win 98 win7 ile bile karşılaştırılamaz açık kaynak kodunun ne olduğuna dair en ufak fikri olmayan zekiler size diyorum hiç bir emeğede saygıları yoktur kurdukları windows'ta zaten korsandır. tüm programları kendi haznesinde barındırır program için + bir site aramınıza gerek yoktur programların büyük kısmı ücretsiz , virüs nedir bilmez linux kullanıcıları birşeyi övecekseniz önce ikisi hakkındada bilginiz olsun

Linux nedir önce bunu öğrenin sonra windows la kıyaslamaya çalışın. Windows Linux un yanında saçma bir işletim sistemi olarak kalıyor. Hiç Linux kullanmayanlar kalkıp burada atıp tutmasın. Yerli işletim sistemimiz olan Pardus da bir Linux türevidir ve bir çok kurumda sorunsuzca kullanılmaktadır. Mesela gidin bir askerlik şubesine ve sorun bakalım hangi işletim sistemini kullanıyorlarmış. Dediğim gibi önce Linux nedir bunu öğrenin. Bir de bilgisayarın sırf oyun oynamak için üretilmediğini farkedin. Asıl işi oyun olan bir konsol alın oyunu orada oynayın.

Windows = Para Linux = Özgürlük :)

Klasik Turk milleti. Hemen muhafelet olun. Ubuntu dediginiz isletim sistemi acik kaynak kodlu olmakla beraber, ucretsizdir...

1 ay dayanabildim..malesef sadece güvenlikle olmuyor bu işler..

yahu her şeyi geçtim ubuntu diye işletim sistemi ismi mi olur? :)

@25 Eki 2014 15:42 ''Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde "insanlık" anlamına gelir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. Buradan hareketle Ubuntu, İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır.'' (Referans Wikipedia)

@26 Eki 2014 08:54 Ben buna kapak derim... :)

@25 Eki 2014 15:42 insan bir açar bakar be birader :S ah cehalet ah

Herkesin elinde olan android telefonların temel taşı diyebiliriz linux tabanlı işletim sistemi noob kullanıcı windows 7 mükemmel diyor ama android telefon kullanıyor onada mükemmel diyor ama wp yüklü telefona kötü diyor neyin kafasını yaşıyor anlamıyorum :)

Ubuntu sizde yutkuntu yapıyor anlaşılan, yeni sürüm diyor, alo...

ya boşuna burda lunix diye cırlamayın yukliyenler goruyor kullanışlı falan değil

her konuda olduğu gibi yine bilgisayarı birtek facebook veya online tavla için kullananlar sarmış. ah ah bu kıskançlık yokmu; Windows 7 gibi mükemmel bir işletim sistemini bana kötülettiriyor! 1. kaspersky deneme sürümü kullanmıştım sonra kaldırmaya çalıştım ama kasperky`de bütün program ve dosyalar tam olarak silinmiyor (para ödemeye ikna etmeye çalıştığı birine bu yapmadı çok acayip ama konumuz kaspersky değil), bende program files bölümündeki dosyaları silmek için giriştiğimde "bu dosyaları silmek için yönetici konumda olmanız gerekir" diye uyarı verdi ki bu uyarıyı bilgisayarda yönetici konumda olan birine vermesi acayip kere acayip bir durum ayrıca yönetici şifresi gibi birşeye hiç yönlendirmedi kısaca hiçbir şekilde silemiyorsunuz! kötü niyetli firmaların bilgisayarınızda silinmesini istemediği dosyaları silinmesi için hiçbir yöntem sunmadığı gibi üstüne kendi acayip yöntemi ile koruma altına alıyor! Windows işte böyle müthiş bir işletim sistemi! (hemde bir aero görünüşüne bakıp yere göğe sığdırılamayan Windows 7`den bahsediyorum!). 2. bilgisayarınızda herhangibir sorun oldu bilgisayarınızı güvenli modda başlat ile kullanmak zorundasınız sorunlardan birincisi Windows deneyimsiz kullanıcıyı güvenli modda başlat seçeneğine yönlendirmiyor bu konuda hiçbir bilgi sunmuyor (hani çok pratik ya) ikincisi: Microsoft güvenli başlat gibi en önemli özelliğine işletim sisteminin hiçbir yerinden ulaşamıyorsunuz, bunun için size sadece tek bir seçenek sunuyor; bios ekranında ard arda f5 veya f8`e basıp durmak, herhangibir sebepten dolayı bu işlemi yapamıyorsanız (ki milyonda bir yaşanacak bir olay değil çünkü benim başıma geldi hatta bu yüzden gereksiz yere bana 120 tl ödeterek klavye satın aldırdı ki buda bir işe yaramadı) Windows işte böyle müthiş tasarlanmış bir işletim sistemi! al sana saçma sapan tasarımdan dolayı gereksiz yere format yolu göründü bütün önemli dosyalar gitti birde onları kurtarmak için ekstra uğraş dur. 3. Windows task host diye bir şahaser var, bu program açıkçası Microsoft için bile sıra dışı bir şey, Microsoft bu programı bilgisayarınızda size sormadan çalıştırıyor ve çok basit bir görevi var ancak buna rağmen çift çekirdek 3.0 ghz 2 gb sistemde hiçbir işlem yapılmayan bilgisayardaki işlemciyi %100 oranda kullanarak ramdende %58 oranda kullanıyor işin 1. tiksinç yanı bu programın çalışmayı durdurmasını hiç boşuna beklemeyin çünkü siz bilgisayarı kapatıncaya kadar hiç durmuyor ikinci tiksinç yanı format atınca bile düzelmiyor hatta defalarca format atıp temiz kurulum yapanlar bile kurtulamıyor 3. tiksinç yanı Microsoft bu sorun için sadece tek boyutlu tek bir çözüm sunuyor haliyle herkeste işe yaramıyor. millet o kadar çaresiz ki bilgisayarı aero görünümünü açıp kapatmayı bile deniyor. internette bunu bir araştırın ne kadar çok insan bu sorundan yakınıyor bir görün.

İllâki alternatif işletim sistemi kullanacağım diye bir takıntınız varsa Hackintos'a geçin. Zira Linux beş para etmez !!!

'hackerler linuxla ilgilense linux diye birşey kalmaz' diyorlar açık kaynak kodlu bir sisteme virüsmü yazılır.

Windows Vista ile hiçbir sıkıntım yokken meraktan Ubuntu 12.04 kullanmaya başladım. 13 serileri çıkarken KDE temelli Kubuntu'yu kullandım. Ubuntu'nun yanında çok daha hızlı ve seri çalışıyordu. Bir daha da Kubuntu'dan vazgeçmedim. Yalnız bu Ubuntu 14.10 sürümü dağıtımın onuncu yılı olsa da çok önemli yenilikler içeren bir sürüm değil, tam tersi çok basit pek yenilik içermeyen bir sürüm . Yani sistemi stabil çalışan birine sistemini 14.10'a güncellemesini söyleyemem. Ha Linux olarak ise arada Windows'u kullandığım zamanlar aklıma gelince acıyorum kendime. Oyun bile oynamayan bir insanım. Bir Linux kullanıcısı Windows'u sadece oyun oynamak için ister. Oyun bile oynamıyorsam ne işim vardı Windows'ta! Ki birçok oyunda Wine ile oynanıyormuş da. Şu an Windows ile tek alakam SSD'yi güncellemek için geçen gün 14.10 kurmadan önce yaklaşık yarım saatliğine yükleyip silmiş olmam ve Internet Explorer ile E-okula girmek için VB sanal makinede 3GB bir alana Win XP kurmuş olmam.

linux kullanışlı değil diyenlerin hepsi bilgisayarı sadece oyun oynamak için birde facebook'a girmek için kullananlar. ben windows 8 ile linux ubuntuyu güvenlik testine tabi tuttum linux açık ara farkl ile birinci oldu üstelik bide windows 8 de kaspersky pure 2015 yüklüydü ve büyün güvenlik ayarları en üst seviyedeydi dostum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir