Ubuntu'da değişmesini istediğimiz 14 şey!

Ubuntu'nun son sürümü yayınlandı ama hala değişmesi gereken 14 şey daha var...

  • Zeynel A. Öztürk
Ubuntu'da değişmesini istediğimiz 14 şey!
Ubuntu, renklerinde biraz daha tutarlı olabilir

Linux tabanlı popüler dağıtım Ubuntu, birçok yazılım gibi tamamen kusursuz değil ve hem yazılım alanında, hem de işleyişinde bazı geliştirmeler yapılabilir. İşte Ubuntu'da geliştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz bazı şeyler:

1. Daha iyi renk seçimleri:
Ubuntu'nun kullandığı renklerde daha tutarlı olması daha hoş olabilir. Bu sayede rengi sevmesek bile zamanla alışabiliriz.

2. Bir giriş bölümü ayarlansın: Verileri kök bölümde depolamak kulağa iyi bir fikir gibi gelmiyor.

3. Yayımlama döngüsünü uzatın: 6 aylık döngü, geliştiricilerin kod hazır olmadan onu yayınlamalarına neden oluyor. Bu ise ticari yazılımı kötü etkiliyor.

4. Değişiklikler açıklansın:
Bir yükseltmede veya önceki Ubuntu'nun üzerine yapılan tam bir yüklemede değişikliklerin bir listesi ve bu değişikliklerin neden yapıldığı gösterilmeli.

Yeni bir test branşı, RPM paketleri...

5. Yeni fikirleri daha fazla kullanıcı test etsin: Ubuntu'nun Wayland, Unity gibi alternatifleri denemesi oldukça hoş, ancak bunları test edecek bir branş oluşturularak tam dağıtım yayınlanmadan önce sınanması mümkün hale getirilebilir.

6. Devamlı yayım yapmayı düşünün: Sabit noktalı yayımlar, dağıtımın pazarlama ve tanıtımı için faydalı olabilir. Ancak sabit yayımlar, sisteminizi kurduktan sonra işinizi zor bir hale getiriyor.

7. LVM bölümlendirilsin: Ubuntu bizi bölümlendirme uğraşından kurtarmak istiyorsa diski kurulum varsayılanı olarak LVM ile biçimlendirebilir.

8. RPM kullanılsın: RPM'nin Debian'a göre daha iyi bir paket biçimi olduğunu artık herkes biliyor. RPM'lere geçmenin zamanı artık geldi.

9. Kullanıcıya minimal veya ağ kurulumu seçeneği sunulsun: Hızlı bir bağlantıya sahip olanlar için live Desktop'lı tam bir CD'yi indrmek gereksiz olabilir. Debian, küçük bir CD ile boot edip gerekli paketleri indirmek gibi bir işleve sahip. Bu, Ubuntu'ya da uygulanabilir ve yükleyiciyi açmadan önce 700MB'lık dosyayı indirmemize ihtiyaç bırakmayabilir.

Codec yüklemeleri, oyunlar ve diğerleri

10. Açgözlü olunmasın: Rhythmbox'dan Banshee'ye geçiş iyi bir hareket olabilir ancak Amazon MP3 indirmelerinden sağlanan gelirlerin yüzde 75'inin Gnome yerine Ubuntu'ya gitmesi şaşırtıcı. Ubuntu'nun Gnome olmadan nerede olacağını düşünmesi gerekli.

11. Codec yükleme basitleştirilsin: Ubuntu, üçüncü parti kaynaklardan codec yüklemeyi önerirse kullanıcılar sorunsuz bir şekilde medyalarını çalabilir.

12. Disk UUID'leri kullanılmasın: fstab dosyasının Ubuntu'da karmakarışık göründüğünden şüphe yok. Disk UUID'leri otomatik yüklemelerde işe yarayabilir ancak takip edilmeleri oldukça zor. Çözüm olarak dosya sistemi etiketleri sunulabilir (en azından seçenek olarak).

13. Oyunlar: Linux için çok az şirketin oyun geliştirmeyi seçmesinin nedeni, işletim sisteminin piyasa potansiyelinin tanıtılmaması. Ubuntu ise bunu yapabilecek bir pozisyonda.

14. Lubuntu: Ubuntu'nun Lubuntu'yu artık resmi bir alternatif haline getirmesi gerekiyor

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Ubuntu 8 sürümlerinin donanım tanıma proplemlerinden sonra ubuntu 9 sürümleri ile ubuntunun donanım tanıma sorunu ortadan kalkmış 10 sürümlerinde ise performans ve stabilite gözü çarpmıştı. Tamam demiştik ubuntu yalnız başına az-çok kullanılabilecek bir işletim sistemi oldu. Oysa ubuntu 11 tam anlamıyla bşr rezalet olarak karşımıza çıktı. Donanım ve sürücü proplemleri geri geldi, alıştığımız gnome panel işe yaramaz bieşeye dönüştü , mac windows 7 arası ÇALINTI fikirle tamamen ne idiğü belirsiz bir dock mu desek görev çubuğumu desek bir şey geldi, bildiğimiz menü, başlat tuşu ve menü çubuğu kayboldu gitti. Bir işletim sistemi ancak bu kadar rezil edilebilirdi. 10 sürümlerini kullananlar değişiklik yapmadan devam etmeli, yeni tanışacak olanlar emeklerini ubuntu için heba etmemeli, gelecek bahara tanışırlar artık.

9. seçenek zaten mevcut. https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD adresinden detaylı bilgileri görebilirsiniz.

-Codec yükleme basitleştirilsin-

sudo apt-get install ubuntu-restrickted-extras

.

Unity'ye geçiş ile, şu an Windows'a geçtim. Bakalım 11.10 sürümüne kadar neler olacak, Gnome 3.0'sız olur mu...

Çok güzel bir analiz olmuş. tebrik ederim. yanlız Gnome'u eskiden kimse bilmezken bir anda Ubuntuyla popülerleşmişti. eskiden millet hep KDE kullanıyordu ama artık Gnome'nin ezici bir üstünlüğü var Ubuntu sayesinde. Wayland'e geçmesi kolay değil daha en az 2-3 senesini alır tamamen geçmesi. Unity'yi kurdum ve beğenmedim diyebilirim. ama Unity mi veya Gnome Shell derseniz Unity derim çünkü Gnome Shell i hiç beğenmedim.

13. Oyunlar: Linux için çok az şirketin oyun geliştirmeyi seçmesinin nedeni, işletim sisteminin piyasa potansiyelinin tanıtılmaması. Ubuntu ise bunu yapabilecek bir pozisyonda.
--------------------------------------------------
oyun konusunda gelişmek istiyorsa bir kere X'i terkedip Wayland'e geçmesi şart. X ile çok berbat sonuçlar alınıyor. Ubuntunun zaten böyle bir planı var Mark Shuttleworth'un dediğine göre. milletin de destek çıkması lazım tabii. Ubuntu herşeye önderlik yapıyor açık ara en çok kullanılan Linux dağıtımı olduğu için. tebrikler.

daha 11.04 ü yükleyemedim kurulum sorunu yüzünden

1. Bu seferde herkes diyecek mi bu renkler hiç olur mu vs. Ben de iu an 11.04 unity desktop kullanıyorum.
2. Katılmıyorum bu maddeye.
3. Bence de 6 ay çok kısa. Bu birazdan Gnome'un çıkış tarihine denk geliyor. Fedora'dan tutun Linux Mint'e kadar hep bu tarihte çıkıyor. Ancak ileride GNOME'un komple bırakılıp Unity'e geçilmesi sonrası artık 6 ayda bir yazılım çıkartmak gereksiz olabilir. 1 yılda bir çıksa yeterli. Zaten Ubuntu'da sonu .04 ile biten sürümler yeni özelliklerin denendiği sürümler olurken sonu .10 olarak biten yazılımlar ise kararlılığı artmış bir şekilde geliyor.
4. Esasında alpha ve beta sürüm döngüsünü takip edenler her seferinde hangi değişikliklerin yapıldığını tam bir liste olarak görmese de çoğunu görebilir.
5. 6 Ayda bir yayınlanırsa bu mümkün olamaz. Zaten isteyen gerek daily sürümler gerek de beta ve alpha sürümleri istediği an indirip takip edebilir.
6. Bu dediğiniz Windows'da veya Mac OS'de var mı acaba? Zaten mevcut programlar ile ilgili güncelleştirmeleri, güncelleştirme yöneticisinden alabilirsiniz.
7. Bu maddeye bende katılıyorum.
8. rpm olsun demişsiniz ama ubuntu debian tabanlı. Zaten Ubuntu'nun kurucusu Mark Shuttleworth'de eski bir Debian geliştiricisiydi.
9. 700 Mb'lık CD içerisinde her türlü özelliğin ve programın olduğu full-cd'dir. Zaten artık herkesin hızlı internet bağlantısı var demişsiniz. O yüzden 700 Mb indirmek sorun olmamalı. Zaten indirince hızlı bir şekilde isterseniz hızlı bir şekilde USB Flash Disk'e yazdırabilirsiniz. Ve sisteminize USB'den kurmak isterseniz 20 dk'yı geçmeden sisteminize kurabilirsiniz.
10. İyide artık Ubuntu, GNOME'u bırakmak üzere. Zaten 10.10'da komisyonun çoğu Gnome Vakfı'na gidiyordu.
11. Synaptic Paket Yöneticisi'nden çok basit olarak kurulabiliyor. Ayrıca VLC programını da kurarsınız her türlü codec'i barındıran ortam dosyasını çalıştırabilirsiniz.
12. Bu öneriye de katılıyorum.
13. Oyunlar: Bu ancak önümüzdeki dönemde olabilir. Hatta 5 yıl içerisinde bu gerçekleşebilir. Yalnız dediğiniz gibi 6 ayda çıkarsa her yeni sürüm bu iş olmaz.
14. Buna bende katılıyorum. Yalnız sistemi çok az kullanıyor olması, herkesin bu tür dağıtımlara yönelmesini sağlayabilir. Bu da belli standartların gelişmesini engelleyebilir.
İmza: Football Mania

Bu konuda uzman bir kisi bilgi versin lütfen, rpm paketlerini direk kurabilen linux hangisi ? kubuntu da 6 saat ugrasipda bir flash player kuramamak linux kullanma isteginin ölmesine sebep olabiliyor.

Affedersiniz ama yazıda birçok hata var;

1.Bir giriş bölümü ayarlansın: Bunda tam olarak ne kastedildi?
3. Yayımlama döngüsünü uzatın: Her 6 ayda bir yayınlanan sürüm dışında her 2 yılda bir yayınlanan "LTS" sürüm de devcut.
4. Değişiklikler açıklansın: Değişiklikler Ubuntu geliştiricilerinin gizli tuttukları birşey değil ki.
8. RPM kullanılsın: RPM'in Deb'den daha iyi olduğunu ilk defa sizden duydum.
11. Codec yükleme basitleştirilsin: Codec yüklemek zaten çook basit bir iş. Daha ne kadar basitleştirilebilir bilmiyorum.
12. Disk UUID'leri kullanılmasın: Tek hdd'li bilgisayarlar için sorun yok fakat 2 veya daha fazla hdd'ye sahip bilgisayarlarda BIOS'dan değiştirilecek olan en basit bir açılış sıralaması başınızı ağrıtabilir UUID kullanılmazsa
14. Lubuntu: Lubuntu 10.10 versiyonundan beri resmi bir Ubuntu sürümü zaten.

güzel makale

Gerçekten denildiği gibi Ubuntulnun eksileri var ancak kullanımıni ne derecede etkiler tartışılır

Bu konuda uzman bir kisi bilgi versin lütfen, rpm paketlerini direk kurabilen linux hangisi ? kubuntu da 6 saat ugrasipda bir flash player kuramamak linux kullanma isteginin ölmesine sebep olabiliyor.

Bu konuda uzman bir kisi bilgi versin lütfen, rpm paketlerini direk kurabilen linux hangisi ? kubuntu da 6 saat ugrasipda bir flash player kuramamak linux kullanma isteginin ölmesine sebep olabiliyor

RPM paketleri direk kurulamaz önce derlenmesi gerekiyor sonra kuruluyor ancak deb paketlerini windowstaki exe dosyaları gibi tek tıklamayla açabiliyorsan
Bu da debianın güzelliği

Bence öncelikli olarak donanım uyumu ve kararlılık üzerinde durulmalı.
10.04 sürümü bilgisayarımda gayet stabil çalışırken 10:10 ve 11:04 sürümleri her nedense çok fazla hata vermekte sık sık çökme ya da program kararsızlığı gözlemlenmektedir.
Eğer yeni sürümlerde yeni donanımlar referans alınıyorsa eskiye dönük sistemlere de uyumluluk incelenmelidir.

Birtürlü nvidia gtx 295 sisteme tanıtamadım. bir açılıyor sonra hep xorg.conf ayarlarını tekrar tekrar deneyip duruyorum ama nafile. nomodeset işe yaramıyor. Anlamadığım ilkinde açılana x ortamı bir kaç defadan sonra neden sistemi tekrar açtığımda çalışmıyor. sadece vesa sürücüsü tepki veriyor. noveau sürücüleride aynı rezatte. Unity için glx mdüllerini çalıştırmam şart ama bu 11.04 bana saç baş yoldurtuyor 2 günden beri.

kısacası kullanımı çok vasat..kurdum ağır geldi sistem..windowstaki gibi exe uzantılı dosyalar tıklanıp nasıl kuruluyorsa aynı şekildede tüm linux sistemlerde bu şekilde bir kurulum olmalıydı.yok köke at ordan kur bi dünya hikaye bazı programları..kurmak..En basit kullanıcınıın bile kullanacağı kadar basit olmadıkça ubuntu ancak kendi sevenlerinin işletim sistemi olarak kalır.değişiklik yapmak adına başlat cubuğunu yukarı almak sola yaslamak gibi şeylerden daha öncesi mutlak kolay erişim ve kullanılabilirliktir.neyi nerde arayacağınızı bulamıyorsunuz yeni kullanıcıysanız ..muazzam bir karışıklık var sürümler arasında da..işin kısası artık tek tıkla kurulabilir olmalı indirdiğiniz herşey..uğraşmadan çok vakit harcamadan..yoksa belirli kullanıcıları arasında yaşayan bir işletim sistemi olarak kalır..

kubuntu bu sefer lmuş gayet stabil çalışıyor. ubuntu'nun bu versiyonunu beğenmeyenler kde masaüstüne sahip kubuntu kurabilirler.

RPM paketleri direk kurulamaz önce derlenmesi gerekiyor sonra kuruluyor ancak deb paketlerini windowstaki exe dosyaları gibi tek tıklamayla açabiliyorsan
Bu da debianın güzelliği
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Rpm paketleri de derlenmiş paketlerdir ve tıpkı deb paketleri gibi rahatlıkla kurulabilir.

Rpm paketlerini ilk kez Red Hat Linux kullanmıştır. Zaten Rpm, Red Hat Package Manager'in kısaltmasıdır. Günümüzde Rpm paketlerini kullanan başlıca Linux dağıtımları Fedora (eski Red Hat), Suse ve Mandriva'dır.

Bu mesajı da size Rpm kullanan Mandriva Linux ile yazıyorum. Bilgisayarımda ayrıca deb paketlerini kullanan Ubuntu da mevcut.

Linux'tan istediğim şey stabiliteydi ve Ubuntu bunu başarmış gibi görünüyor.

Ubuntu şu anda tek eksiği 3. parti yazılımlardır ama unutmasınlar:Linux'ta stabiliteyi sağlamak bir derttir.Stabiliteyi muhafaza etmek ise ayrı bir dert; çünkü Linux sürekli gelişme halinde ve gelişimin de Linux'ta belli bir prosedürü ne yazık ki yok.Bu da yeni buglar demek oluyor.

Yani şu şekilde özetleyebiliriz:.Ubuntu bugün stabil olabilir ama örneğin küçük bir güncellemeden sonra durumun ne olacağını tanrı bilir.

Unity'nin ise biraz daha geliştirilmesi gerekiyor.Özellikle ergonomi açısından.

Darısı Pardus'a...

bende tam kuracam diyordum ubuntuyu ama yine kararsız kaldım şimdi :S

Valla yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ben netten 9.0 indirdim ve yüklediğimde anında güncelleme yaptı yani sürümüm 10.4 e yükseltti ve diğer driverleri kendisi yükledi sadece ekran kartımın 3d bölümü için bir yazılım yüklememi istedi bunuda ben yapmadım kendi kendine aradı ve buldu. Benim bilgisayarım P4 2,4 ghz ve inanılmaz animasyonlu vaziyette gayet net kullanıyorum ram 1,512 ubuntu bence bir harika sadece açılış ekran görüntüsü biraz sinirimi bozuyo :) .
Win7 de kullandım bu bilgisayarda ancak habire donmalar yaşamıştım vede şu sinir bozucu virüslere uyuz oldum çareyi ubuntu linux da buldum virüs yok rahatım yani :D ancak tek sıkıntım autocad ve 3d max grafik programları onuda virtualboxla çözmeyi düşünüyorum..

Yani kısacası bu kadar düşük işlemcili bir makinada harika animasyonlu şekilde kullanabiliyosam yazılımı geliştiren arkadaşlarada teşekkürlerimi sunarım.

Servette ödemiyorum işletim sistemine böylece .

Sizlere tavsiyem yüklemeyi deneyipte yükleyemeyenler öncelikle internetten indirirken sitenin eksiksiz paylaşması ben kendi sitesinden indirdim ilk seferde kullandım pardusta kullandım ama ubuntu daha kolay kullanımı.

Emeklerine sonsuz saygımı sunarım Ubuntuya :)

crysis 2 çalıştırsın

Pek çoğumuz online drivelar kullanıyoruz ama hepimizin online drivelar'da tutmak istemediğimiz dosyalar vardır.Bu dosyaları yalnızca bilgisayarımızda tutmak isteriz.

Pardus'u Android ile evlendirelim.

Android için bir uygulama geliştirelim ve bu uygulama ile Android'ten Pardus'taki dosyalarımıza internet üzerinden erişebilelim, Android'ten de Pardus'a dosya aktarabilelim.

Kısaca Pardus için Android'te çalışacak bir uzaktan erişim uygulaması geliştirilebilir.

Ubuntu, Apple, Microsoft, Google ve diğerleri; bu fikri sizlere de gönderiyorum...

http://ubuntu-tweak.com/

Bu sitede ki programı mutlaka kullanın. Başta ubuntu için pek iyi şeyler düşünmüyordum. Ama geleceğini şimdi daha parlak görmeye başladım.

Bence de Unity olayını daha da geliştirmeli. Sistemi kapatma hızı mac os x gibi çok hızlı e tabi kde gibi yavaşlatıcı unsurlar temizlenmiş. Gnome aynı şekilde uzaklaştırılmalı. Mac os x gibi arayüzü daha gelişmiş gözü yormayan gtk arabiriminden daha iyi yada geliştirilmiş windows'u andıran ama tema olmayan bir masa üstü olursa bu işletim sisteminin benimsenmesini daha da kolaylaştıracaktır.

Wireless usb adaptör ve raid sürücülerinin hala olmayışı küçük bir eksiklikmiş gibi görünsede bu ubuntu gibi geniş bir kitleye hitap etmeye aday bir işletim sistemi için büyük bir handikap !

Ben görmeyeli iki senede çok yol kat edilmiş ama hala windows kullanıcılarını tam anlamıyla cezbedek adam akıllı bir adım atılamamış buna üzüldüm. Ama bu Microsoft gerçeğini göz ardı ettiğim anlamına gelmesin.

pardusun son surumu ubuntuya kesınlıkle fark atar kullanısı cok daha kolay 3 yıldır ubuntu 6 aydır pardus kullanıyorum tek eksik oyunlar internet ve diğer işlemler windowtan cok cok daha hızlı ve stabil

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play