Ubuntu'lu cihazlar 2016'da kasıp kavuracak!

Telefonlarını yaygınlaştırmakta zorlanan Ubuntu, 2016'da sıkça karşımıza çıkacağını söylüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Ubuntu'lu cihazlar 2016'yı kasıp kavuracak mı?

Ubuntu, cep telefonlarıyla ilgili hayallerini bir kenara bırakmış değil. The Register ile konuşan Canonical CEO'su Jane Silber, Android üreticilerinin Google'ın yüksek denetiminin farkına varmaya başladığını söyledi. Silber, birçok Android üreticisiyle Ubuntu'lu telefonlar için sıkça konuştuklarını da doğruladı.

CEO, hangi üreticilerle iletişim halinde olduklarını söylemedi, ancak Samsung'un bunlardan biri olma ihtimali yüksek. Samsung'un Android'e alternatif olarak kendi geliştirdiği Tizen'i düşündüğü biliniyor. Firma, Tizen'in yanında Ubuntu'lu telefonları da denemeyi düşünmüş olabilir.

Ubuntu şu an sadece bazı BQ ve Meizu cihazlarında kullanılıyor. Silber, Ubuntu'lu telefon ve tabletlerin Firefox OS'u kullananlardan farklı olduğundan emin, çünkü Ubuntu'lu cihazınıza klavye ve fare bağlayarak tam donanımlı bir masaüstü bilgisayar elde edebiliyorsunuz. CEO, tam bu noktada Ubuntu'nun fark yaratacağına inanıyor.

Canonical'ın rakipleriyle baş edebilmesi için donanım seviyesinde Android'li cihazlarla ve Apple'ın ürünleriyle benzer seviyede olması gerekecek. BQ'nun bugüne kadarki cihazları, bu gereksinimi karşılamıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Ubuntu telefonlara girmeden önce küçük bir kullanıcı birimi değişikliği yapmayı denese iyi olur. ön temada küçük telefon değişiklikleri..

tizen sadece geliştirilmek için geliştirilmiş bir sistem galiba. zira 3 yıldır geliştiriliyor.

@13 Şubat 2016 02:13 Tizen = Bada = ÇÖP

Ubuntu'yu seviyoruz ve başarılar diliyoruz...

@cleverman kendi adına konuş genelleme yapma...

@13 Şubat 2016 06:07 Sizi kastetmiyor zaten, ..RUZ derken biz anlamında kullanılmış ve yazan kişiler kendilerini kastediyor.

@13 Şubat 2016 06:07 hey zıyaretcı renkler ve zevkler tartısılmaz sen neden genelleme yapıyorsun kı Ubuntudan ıyısı mı var

Ancak telefonunda çalınması milyon dolar zarara uğratacak verileri taşıyan şirket hissedarları, ceo'ları, ar-ge başkanları ve baş mühendislerine hitap ediyor. Zaten onların sayısı ne ki. Zaten onların Windows Phone'u tercih edeceğini düşünüyorum. Android'te root işlemi virüslü uygulama kadar basitken Windows'ta System Administration'u aşmak için bilgisayara bağlamak ve güçlü yazılımlar kullanmak gerek. O da bir saatten fazla sürüyor ve her babayiğit yapamaz.

@13 Şubat 2016 05:46 Ne anlatıyorsun sen yahu? Konuyla ne alakası var?

@13 Şubat 2016 09:35 Aksiyon filmlerinden çıka gelmiş; iş adamlarının, örgütlerin vb. telefonlarını hackletti :D

@13 Şubat 2016 05:46 ne alaka mal ms botu... androidde root o kadar kolay olsa sayfalarca nasıl konusu açılmazdı...

@grezimonk Evet canım. Anlıyorum. Microsoft botu olsam neden Macbook Pro, Galaxy Tab A, Linux Mint ve Remix Os kullanayım ki? Sen önce kendi üretmediğin halde aşırı fanatiği olduğun işletim sistemleriyle ilgi yorumlarına bak. 1 yıldır senin o yalan yanlış bilgelerle dolu yorumlarından gına geldi.

@13 Şubat 2016 23:11 hoşt... git sen kum havuzunda oyna... hoşt...

Windows'un yapamadığını siz yapın. Sana güveniyorum UTOS

@mobilinsan Windows 10 Mobile'da mouse takarak ekranda beliren fare imlecini kullanabildiğinizi biliyor muydunuz? Ayrıca birkaç işlemin ardından birkaç sürümde .apk dosyaları yüklenebiliyor. Mağaza baştan aşağı yenilendi, Lumia serisinin sonlanmasıyla yerine gelecek olan Surface Phone'lar (bkz. surfacephone.com ) için de tekrardan yenilenecek olan Windows 10 Mobile, arm işlemcilerden uzaklaşarak 32 bit üzerine konumlandırılacak. Bu da 32 bit uygulamalarının .exe gibi çalışması anlamına geliyor.

@mobilinsan Ayrıca Surface Phone'lara mini klavye takılabileceği de soylentiler arasında. Telefon bilgisayar isteyenler şimdi hangisini alır?

ubuntunun en çok arayüzünü beğeniyorum. masaüstü düzenli ve muntazam geliyor bana nedense

Satın alıp deneyip de tanıtsanız da biz satın alıp zarara girmesek...

Mağaza baştan aşağı yenilendi, Lumia serisinin sonlanmasıyla yerine gelecek olan Surface Phone'lar (bkz. surfacephone.com ) için de tekrardan yenilenecek olan Windows 10 Windows 10Mobile, arm işlemcilerden uzaklaşarak 32 bit üzerine konumlandırılacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost