Ultra HD Blu-Ray hakkında her şey!

Blu-ray diskleri Ultra HD'ye yükselten Ultra HD Blu-Ray hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda!

  • Zeynel A. Öztürk
Ultra HD Blu-Ray hakkında merak ettiğiniz her şey

Bu senenin Tüketici Elektronikleri Şovu'nda (CES 2016) en çok öne çıkan teknolojiler, sanal gerçeklik başlıkları ve birbirine bağlı akıllı ev aletleriydi. Fuarın bir başka önemli odak noktası, TV dünyası ve ev sineması teknolojileri oldu. Bu alanda fuarda en çok sarf edilen sihirli sözcük ise şuydu: Ultra HD Blu-ray.

Ultra HD Blu-ray, sadece heyecan yaratmaya yönelik bir terim değil, 2016'da gerçekten fark oluşturabilecek ev sineması trendleri arasında yer alıyor. Başta teknolojik jargonla dolu, karmaşık bir terim gibi görünse de endişe etmeyin, çünkü Ultra HD Blu-ray o kadar karışık bir şey değil.

İşte Ultra HD Blu-ray hakkında bilmeniz gerekenler, onun hayatınıza getirecekleri.

Ultra HD Blu-Ray nedir?

Bugünkü Blu-ray diskleri ve teknolojisini muhtemelen zaten tanıyorsunuz. Günümüzün Blu-ray filmleri, Full HD çözünürlükle sınırlılar (1920 x 1080 piksel).

Son birkaç sene içinde yeni bir yüksek çözünürlük standardı kabul görmeye başladı: 4K olarak da bilinen Ultra HD (tam olarak aynı olmasalar da 3840 x 2160 piksel). Bugün TV alırken de dikkat etmeniz gereken bu terime halen yabancıysanız, artık onu yakından tanımanın zamanı geldi.

TV'lerde giderek daha sık kullanılmaya başlanan Ultra HD, Full HD'nin kabaca iki katı çözünürlük sunuyor. Ancak Ultra HD içeriği bugün yalnızca Ultra HD Blu-ray disklerde satın alabiliyorsunuz. Yani Ultra HD Blu-ray, 4K videoları depolayıp çalabilen tek kompakt disk türü olma özelliğine sahip.

Devamı, sonraki sayfada.

Ultra HD Blu-Ray ve normal Blu-Ray karşılaştırması

Piyasadaki Blu-ray film diskleri genellikle tek katmanlılar. Tek katmanlı bir Blu-ray ise 25GB veri saklayabiliyor. Ultra HD Blu-ray film diskleri, genellikle 66GB'a kadar veri saklayabilen çift katmanlı Blu-ray disklerini kullanıyorlar. Ancak bazen 100GB'a kadar veri tutabilen 3 katmanlı diskleri de kullanabiliyorlar.

Yani Ultra HD Blu-ray diskte saklanabilen verinin şu anki Blu-ray'in kabaca iki katı olduğu söylenebilir. Bu, görüntülerin iki kat daha iyi olacağı anlamına gelmiyor ancak göreceğiniz detaylar tabi ki daha çok olacak.

Ultra HD Blu-ray'in önemli bir özelliği, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) desteği sunması. HDR destekli TV'ler daha yüksek kontrast ve daha zengin renkler sunabiliyorlar. Ultra HD Blu-ray, HDR'yi desteklediği için ev eğlencesi deneyiminiz çok daha iyi olacak.

Ultra HD Blu-Ray, 4K akış karşısında

Netflix gibi hizmetler Ultra HD çözünürlüklü videolar sunmaya başladılar. Ancak tüm uzmanların da söylediği gibi iyi video kalitesinin tek koşulu, yüksek çözünürlük değil.  Örneğin Netflix, 4K akış için saatte 7GB veri akışı tahmininde bulunuyor. Bu, iki saatlik bir filmin 14GB olacağı anlamına geliyor. Ancak az önce belirttiğimiz gibi Ultra HD Blu-ray diskler, aynı süredeki bir film için çok daha fazla veriyi üzerlerinde saklayabiliyorlar; yani daha yüksek kalitede video sunuyorlar.

Bunun nedeni, video kalitesinin "bitrate" (bit oranı) ile belirlenmesi. Bitrate ne kadar yüksek ise elde edeceğiniz video kalitesi, o kadar yüksek olacak demektir. Bunun nedeni basit: Yüksek bitrate, bir saniyede daha çok verinin aktarılacağı anlamına geliyor. En yüksek bitrate'i elde etmek için 4K filmleri Ultra HD Blu-ray ile seyretmeniz gerekiyor. Netflix'in 4K video için 25Mbps internet bağlantısı istediğini de hatırlatalım. Bu hız herkesin evinde bulunmadığı gibi, kotanız birkaç filmle birlikte bitebilir.

Devamı, sonraki sayfada.

Yeni Blu-ray Player'a ihtiyacınız var

Şu anki Blu-ray oynatıcılar, Ultra HD Blu-ray diskleri desteklemiyor. CES'te gösterilen yeni Ultra HD Blu-ray player'ların en pahalısının fiyatı ise 400 dolardı. Şimdilik biraz pahalı görünseler de cihazların fiyatlarının zamanla düşmesini bekleyebiliriz.

Ultra HD 4K Blu-ray Player satın alırken "4K Upscaled Blu-ray player" almamaya dikkat edin. "Upscaled" ifadesi, oynatıcınızın normal Full HD  Blu-ray'leri dijital olarak Ultra HD'ye büyüteceği anlamına geliyor. Gerçek Ultra HD için "4K Blu-ray Player" olma özelliğine sahip bir cihaz satın almaya dikkat edin.

Ultra HD Blu-ray'de geriye yönelik uyumluluk var

Film koleksiyonunuz için endişe etmenize gerek yok. Yeni Ultra HD Blu-ray player'nız, Full HD çözünürlüklü Blu-ray diskleri de çalabilecek. Az önce bahsettiğimiz gibi bazı Ultra HD Blu-ray player'lar, Full HD filmleri 4K'ya genişletebiliyor. Bu elbette gerçek Ultra HD'nin yerini tutmayacaktır ancak yine de bir avantaj sayılabilir.

Yeni player'ınız, tüm Blu-ray'leri, DVD'leri, VCD'leri çalabileceğinden sıkılmanızı gerektiren gereken bir durum yok.

Tüm bunlar, henüz 4K TV'niz olmasa bile yeni bir Ultra HD Blu-ray player alabileceğiniz anlamına geliyor.

Ultra HD içeriği

Elbette en önemli sorulardan bir tanesi, bugün Ultra HD Blu-ray player satın aldığınızda onunla izleyebileceğiniz içeriğin olup olmadığı. Hollywood stüdyoları bu yeni formatı desteklemek istiyor, ancak tüm filmlerin Ultra HD olarak yayınlanmasını beklemeyin.

"4K" filmlerin hepsi 4K kameralarla çekilmediğinden, "upscaled 4K" ve "gerçek 4K" olarak ikiye ayrılıyorlar. Film yapımcıları çoğu zaman 2K kameraları kullanıyorlar. 4K kameraları kullananlar ise özel efekt işini 4K çözünürlükte yapmayabiliyor. Bununla birlikte 35mm veya 70mm ile çekilen filmler, 4K'ya müthiş bir kalitede dönüştürülebiliyorlar. 2K'dan 4K'ya "büyütülmüş" filmlerin de oldukça iyi göründüğünü söyleyelim.

Çıkacak 4K filmleri merak edenler, Blu-ray konsorsiyumunun 4K filmlerin yayınlanma tarihlerini listeleyen bu takvimine göz atabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ya anlamadığım bir şey var. Bitrate önemli demişsiniz. x264 değil de HEVC ile kodlansa videolar hem bitrate düşürebilir hem de %60 falan yerden tasarruf olur ve kalite kaybı olmaz. Yani 24gb UHD bir filmi HEVC ile 10gb verebilirler aslında. Yeni televizyonlar HEVC destekliyor.

Bluray alamiyor insanlar bunu nasil alsin

pahalı bir teknoloji netten MKV film indirmelere devam.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play