USB 3.0'dan daha hızlısı geliyor!

USB arabiriminin hala yeterince hızlı olmadığını düşünüyorsanız, işte sizi sevindirecek bir haber!

USB 3.0'dan daha hızlısı geliyor!

Şu an kullanımda olan USB 3.0 portları, 5 Gbps hıza ulaşabiliyor. Intel tarafından geliştirilen ve yılsonu piyasaya sürülmesi beklenen Thunderbolt ise 20 Gbps gibi inanılmaz bir hıza ulaşabilecek. Bu ciddi rakip karşısında sektör hâkimiyetini koruması için USB standardının daha da hızlanması gerektiğini fark eden üreticiler, bir yandan mobil cihazlar için microUSB 3.0 girişleri üzerinde çalışırken bir yandan da yüksek çözünürlüklü videolar gibi büyük dosyaların çok hızlı transferini mümkün kılacak teknolojiler geliştiriyor.

USB standartlarını belirleyen USB Implementers Forum'un Pekin'de düzenlenen IDF 2013 (Intel Developer Forum) etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre yakın zamanda standart USB veri transfer hızı 10 Gbps olacak. Yeni standardı kullanan cihazlar mevcut USB 3.0 girişlerini kullanabilecek. Ancak hız farkından faydalanabilmek için yeni kablolar kullanmak gerekecek. Yeni standardın ne zaman hazır olacağı ve kullanıma sunulacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Bu thunderbolt ara birimi büyükler tarafindan zaten 2 yildir kullaniliyor.biz halen uyuyalim

işte rekabetin faydaları, fireware rekabet edemediği için usb 3`ü 10 sene beklemiştik yoksa bunu da 10 sene bekleyecektik.

Thunderbolt fiyatı makul olursa usb piyasaya dan kaybolur

@14 Nis 2013 14:04 Intel'in yaptığı ucuz ne gördün?...

apple candır boşuna dememişler ;)

@14 Nis 2013 14:14 Seni çılgın, hadi oradaan.

@14 Nis 2013 14:14 Apple ile ne alakasi var super zekali? Bu kadar katiksiz saf fan boy olunurmu? Olunuyormus demekki...

@14 Nis 2013 14:14 aynen apple candır :D

@14 Nis 2013 16:40 THUNDERBOLT dan dolayı diyor. Apple cihazlarda uzun zamandır var da ;)

Apple salata , samsung yoğurt olsa yine bir cacık olmaz n900 bile s4 ten iyi

thunderbolt teknolojisi zaten usb 3 ün çok üzerinde. siz bunu yenimi biliyordunuz. günaydın yani.....

bunlar güzel fakat 10mblık dosyayı 10 gbps de atsan 1 gbps e de atsan sana değişmeyecektir. bununla beraber dosya kapasiteleri artarttığı zaman iş görür.

işte kalite işte Apple farkı.. ama tabi ki thunderbolt teknolojisinde Intelin yardımlarınıda göz ardı etmeyelim....

@14 Nis 2013 16:41 Hepsi aynı terane bence, uzun yıllar pc kullanan biri olarak maalesef mac kullanmak zorunda bırakıldım ve 1 yıl olmadan bıktım usandım. Heleki birde Intel temelli, pc'de ne problem varsa aynısı mac'e geçmiş. Rezil, rüsvan oldum. Kullanırken neredeyse hergün küfür eder oldum. Apple (bu kadar meth edilen) gibi bir firma nasıl oluyorda 3 bin liralık (en az 5 bin lira lazım iyi bir mac için bu da hiç cazip değil, iki tane pc alır işi ikisi üzerinden hallederim daha iyi) makinesine Intel'in en düşük (giriş) seviyesi işlemcisini koyabiliyor? Üstelik bu cihaza birde 2650*1440 HD ekran takılıyor, böyle bir cihaz nasıl oluyorda APU'daki gpu'ya emanet edilebiliyor? Tek taktir edebildiğim özelliği bir notebook'un 16GB ram çalıştırabilmesi, oda hasbel kader, versiyonunuz destekliyorsa. Al birini vur ötekine, kimse bana mac pc'den, pc mac'ten daha iyi hikayesini yutturamaz. Ama şu bir gerçek, pc ile yapabileceğiniz iş çeşidi mac ile yapabileceğinizden daha fazla, o yüzden benim tercihim pc'den yana...

kablo firmaları yaşadı daha bunun da minisi ayrı microsu ayrı çıkacak

Apple kullanıyorum,daha yeni çıkacak diye haber verdiğiniz bu bağlantıyı 2 yıldır kullanıyorum :) Apple ve diğerleri :D

@14 Nis 2013 18:12 ne diyeyim bilemedim ya sabır.

yahu gerçekten çok güldüm şu fanboyların mesajlarına. hadi diyelim ki macbook pro kullanıcısısınız hepiniz (sanmıyorum ya), olabilir. ee, o macbook prodaki 5400 rpm harddiskin yazma/okuma kapasitesi nedir evladım? 100-120 mb/s olsun. thunderbolt'un hızı ne? 900 mb/s, yeni thunderbolt 1.8 gb/s. usb 3.0 kaç? 450-500 mb/s. ister thunderbolt, ister usb 3.0 kullan, hdd yazma hızına mahkumsun. bilgisayarınızda ssd de olsun hadi. kapasitesi ne? 2 dakikada thunderboltla, 4 dakikada usb 3.0 ile ağzına kadar doluyor zaten, nedir yani? hepinizin evinde ssd'li macbooklar var, bir de ilaveten ssd özellikli thunderbolt harici hdd'ler var. hey yavrum hey. ileride yaygınlaşır mı bilinmez, ama şu an için inanılmaz gereksiz bir teknoloji.

@14 Nis 2013 20:57 Bu cevaba kısmen katılıyorum. Dış bağlantı türleri/hızlarına çalışmak yerine, pc'nin temelini oluşturan bağlantı sistemini fibere geçirmek için çalışılsa daha mantıklı olmaz mı? Böyle bir değişikliğin birincil disklerin SSD'lere, ikincil disklerin HDD'lere kaymasını sağlamaz mı? Böylece SSD'lerin fiyatları ucuzlamaz mı, dolayısı ile Maliyet/Hacim oranı hacime doğru artmaz mı?

@14 Nis 2013 20:57 Bu arada thunderbolt sadece veri depolama için kullanılmıyor. Görüntü aktarımıda yapabiliyor. Yani sen usb yi sadece Hdd içinmi kullanıyosun. Ek donanımlar nolacak. diyelimki hız gerektiren ve ramlerinin veri hızıyla alakalı bir cihazda nolacak ;) Eğer düz mantıkla bakarsan olmaz. Bakış açını genişlet.

@14 Nis 2013 20:57 VERİ OKUYUP YAZMADA TAMPON BELLEĞİ HESABA KATMAMIŞSIN. yani veri kopyalarken sadece bilgisayarın hdd hızına bakılmaz. veriler ilk önce ram de tamponlanacağını düşünürsen 900mb/sn hızları sistem neden kullanamasın..

@15 Nis 2013 10:24 bakıyorum herkes yanlış anlamış yazdığımı. thunderbolt'a gereksiz demiş olabilirim, evet. ama dikkat ederseniz şu an için gereksiz diyorum, zira yaygınlaşmamış bir teknoloji kimsenin işine yaramıyor. Yoksa inanılmaz bir teknoloji 1,8 gb/s'den bahsediyoruz. görüntü aktarımı diyorsunuz, şu mesaj yazan apple fanatiklerinin kaçı bu teknolojiyi kullanıyor allah aşkına? mesaj yazanların çoğu zaten macbook pro sahibi değildir ona eminim, sahip olanlar da thunderbolt'un varlığından haberdardır sadece, hiç kullanmamışlardır. bir laf da "tampon bellek"çi arkadaşa. tampon belleğin thunderbolt'un 1 saniyelik verisini tutacak, ee sonra? bilgisayar dışına hızlı aktarım yapmak istiyorsanız, öncelikle bilgisayar içindeki aktarım hızınız maksimum olmalı.dış bağlantınız istediği kadar hızlı olsun, en yavaş olanın hızına mahkumsunuz.

@15 Nis 2013 10:24 Bence sen beni yanlış anlamışsın. Elbet diğer donanımlar içinde faydalı olacaktır ama böyle devam ederse, hala GHz'e para döküyor olmaya devam edeceğiz. Şu an yeni çıkan CPU'ların bile tam performans çalışamıyor.

IDF 2013 "Intel Developer Forum" olmasın sakın?

daha 3 ü göremedik siz neyden bahsediyosunuz

Thunderbolt kulana gigabyte anakartlar 1yıldır piyasada zaten bayat haber.

sony nin betamaxı ya da memorysticki neyse intelin thunderbolt u da o.. apple dışında kimse desteklemiyor o değil o kadar bellekler yazıcılar var usb uyumlu.. intel boşuna kürek çekiyor..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir