USB 3.0 güncellemesi "güç" kazanıyor!

Thunderbolt'un 20 Gbps'lik atağına anında cevap veren USB 3.0, hızdan daha fazlasını sunmaya hazır!

  • Ercan Uğurlu
USB 3.0 güncellemesi "güç" kazanıyor!
Resim: Neowin

Yılsonu piyasaya sürülmesi beklenen Thunderbolt'un 20 Gbps gibi inanılmaz bir hıza ulaşabilecek olması elbette en çok USB'yi vuracak gibi görünüyor. Fakat USB 3.0'da da şu sıralar bir takım hareketlilikler söz konusu. Şu an kullanımda olan USB 3.0 portlarının 5 Gbps hıza ulaşabildiğini biliyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde bu hızın ikiye katlanacağı duyurulmuş ve USB 3.0'ın veri transfer hızının 10 Gbps hıza erişeceği bahsedilmişti hatırlarsanız. Ayrıca yeni standardı kullanan cihazların mevcut USB 3.0 arabirimini kullanabileceği de açıklamalar arasında yer bulmuştu. Ancak şimdi standartla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Yeni USB SuperSpeed standardında güç kablolarına veda ediyoruz. Yenilenmiş USB 3.0 SuperSpeed'in karşımıza 100 watt'a kadar güç taşıma özelliği ile gelmesi bekleniyor. Ayrıca yeni USB standardının 2014'ün başında hazır olabileceği de söylenenler arasında. İddialar karşılanacak mı, bekleyip göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Thunderbolt çok mu yaygında hala bir kıyaslamaya gidiliyor? En azından Türkiye için

Olay anakartta H61 bir anakart ile Maximus IV arasında USB 3.0 hızının aynı CPU, GPU, HDD ve belleğe rağmen performansta Maximus IV alır.

Usb 2.0 vardı yine usb 3.0 dönücez

20 Gbps = 1.25 GB/s. Tabii olaya half duplex olarak bakmak lazim. Saniyede 625 MB yapar. Iyiymis. SSD yi tam performansta external kullanabilmek demek. Isletim sistemini at icine her yerde yaninda tasi. Koca notebook u tasimaya gerek yok. Gittigin yerdeki makineyi reboot etmek zaten o hizla 10 sn surer. Daha ne olsun.

Sen de yorum yaz