USB-C Girişli Bir iPhone Nasıl Görünürdü? Sorunun Cevabı Bu Videoda!

Eğer bir iPhone, USB-C bağlantısı ile gelseydi, nasıl olurdu? Gerçek hayatta bunun nasıl çalışacağını gösteren oldukça ilginç bir çalışma, bu soruya net bir cevap veriyor?

USB-C girişli iPhone işte böyle çalışıyor!

Markası Apple olmayan hemen hemen her akıllı telefon ve diğer taşınabilir aygıtların çoğu USB-C üzerinden şarj olurken, Apple kendi üretimi Lightning bağlantısına inatla takılıp kaldı. Ancak böyle olması gerekmiyor. Yetenekli bir robotik öğrencisi, bir iPhone'da USB-C bağlantısı olsaydı, neler olabileceğini göstermek için özel bir çalışma yaptı ve videosunu da çekip yayınlandı.

Ken Pillonel bir süredir bir iPhone'u USB-C üzerinden hem şarj edecek hem de veri aktaracak şekilde modifiye etmeye çalışıyordu. Sonunda projesini tamamladı ve çalışır hale getirdi. Elde ettiği sonucu, aşağıdaki YouTube videosundan izleyebilirsiniz.

Videodaki iPhone bildiğimiz iPhone, tek farkı altındaki bağlantı noktasının Lightning değil USB-C olması. Şarj kablosu takıldığı anda da şarj olmaya başlıyor.

World's First USB-C iPhone #shortsWorld's First USB-C iPhone #shorts
Do you know about an interesting RESEARCH PROJECT? I'm looking for a Master's thesis project, starting March 2022, academia or industry! ------- This is it. I've finally built the World's First iPhone with a USB Type-C port. It supports charging and data transfers. The first part was about getting the electronics to work. Then the next step was to reverse-engineer the Apple C94 connector and make my own PCB with a female USB C port. Then the schematics for the project were set and tested and the final was to make it fit inside the iPhone! I'm very happy to show you this mod in the form of a Youtube Short. The full length video is coming out soon, I've started the editing. Blog post for some background: The Strange Parts channel is a good channel you need to check out. Scotty Allen speculates about if the Type C iPhone is feasible. I made that hack happen. #StrangeParts?

Elbette, bu tür bir modifikasyonu evde kendi başınıza yapmanız mümkün değil. Oldukça zorlu ve hassas, teknik bilgi isteyen bir işlem olduğu çok açık ve videodan da zaten anlaşılıyor. Ancak en azından bunun mümkün olduğunu, ve ileride Apple inadından vaz geçip artık mobil cihazlar için bir bağlantı standardı olan USB-C'ye geçerse ne olacağını biliyoruz...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz