USB Type C'nin asıl geliştiricisi Apple mı?

Yakın gelecekte yeni PC'lerde, ceplerde ve fazlasında yer alacak olan USB Type-C'de asıl emek kimin?

  • Cem Şancı
Apple, USB Type C kullanımına başlıyor

USB'nin yeni formatı olan Type C'nin geliştirme sürecinde olduğuna dair bir süredir haberler alıyorduk. 

Apple'ın geçen hafta San Fransisco'daki Spring Forward isimli etkinliğinde tanıttığı yeni MacBook'un kasasında sadece tek bir giriş portunun bulunuyordu. Yeni MacBook'ta USB Type C kullanmış olan Apple, böylece hem cihazın şarj işlemini hem de veri transferini aynı port üzerinden yürütecek. 

Bu gelişme aynı zamanda, Apple'ın USB Typle C standardını geliştirip kullanıma almış olduğunu da ispatlıyor. Bir Apple blogger'ı, firmanın USB Type C'yi geliştirip, standardın kullanımını herkese açtığını dile getirerek tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı. Blogger'ın duyumuna göre, yeni USB Type C standardı aslında baştan sona Apple'ın bir projesi olarak hayat bulmuş. Ancak onu şimdi tüm dünya kullanacak.

Google da, USB Type C standardını kullanan Pixel 2 isimli Chromebook'u yeni duyurmuştu. Öyle görünüyor ki, bundan sonra çok daha fazla  Type C USB cihazlar ve arayüzleri göreceğiz. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Daha önce tunderbolt u da apple geliştirdi diyorlardı geçiniz efendim. Apple kendi başına bir arabirim geliştirecek bunu da herkese açacak hmm ok.

200 kadar mühendis USB type C projesine katılmış. Sadece 16 tanesi Apple dan. Karşılaştırmak gerekirse Intel den 24, JAE den 21 mühendis USB type C standardına katkıda bulunmuş. O blogger ne dediğini bilmiyor.

iphonelarda kullanacakmı ?

Apple-mi yapmis ucb type c-yi???

Apple geliştirip patentlediği bir ürünü bütün dünyanın kullanımına açıcaktı ha bu günleri de gördük. Apple'a olmayan saygım birazcık artmış oldu.

Aranan beyin bulundu.. Yok artık USB Type C'yi de mi Apple buldu? Patent alsın bari hemencik.

Usb type c ile duyurulan ilk cihaz Nokia'nin tableti N1 Kasım 2014 de duyuruldu. Apple Nokia'ya kendinden önce verdi teknolojiyi desenize.

herkesin kullanımına açılmış Apple' ın gelişimine katkıda bulunduğu icatlardan bazıları: wi-fi, mouse, ALAC kayıpsız ses formatı, nano sim kartı, thunderbolt...Tabii bunlar yalnızca tek başına geliştirilmiş olması gerekmiyor; mesela thunderboltu IBM ile birlikte geliştirmişlerdi.

@16 Mar 2015 19:55 Thundrbolt Apple'ın değil, Intel'in icadıdır ve orijinal versiyonu fiber kablo içermektedir. Ama ne hikmetse, Intel bakır kablo ile üretmiştir.

Bi standarta baglanamadi

Yemezlez elma bedavaya günahını paylaşmaz

Apple kobay olsun diye diğer markalarada kullandırtmış... yoksa asla kullandırtmazdı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play