USB-C hakkında bilmeniz gerekenler!

MacBook'un üzerindeki portların yerini alan USB Type-C portu hakkında bilmeniz gerekenler, burada!

  • Zeynel A. Öztürk
USB-C hakkında bilmeniz gerekenler!

Apple, yeni bilgisayarı 12 inç'lik MacBook'uyla kullanıcıları daha az portla yetinmeye zorluyor. Yeni MacBook, çevrebirimleri, monitörleri ve şarj adaptörünü bağlayabileceğiniz tek bir USB-C portuyla geliyor.

USB 3.1 standardını destekleyen porta henüz çok az sayıda cihazda rastlanıyor. USB 3.1, teknik olarak 10Gbps hızlarına ulaşabiliyor, yani USB 3.0'dan iki kat hızlı. Ancak MacBook'taki USB 3.1 portu, şimdilik maksimum 5Gbps veri aktarabiliyor. Bunun yanında bilgisayarın kullandığı USB-C kablosu, her iki yönde de takılabiliyor.

İncelen laptop'lar, daha az port anlamına geliyor ve Apple'ın yeni MacBook'unda sadece bir USB 3.1 portu sunmasının sebebi de bu. İşte yeni 12 inç'lik MacBook'taki USB 3.1 portu ve portun geleceği hakkında bilmek isteyecekleriniz.

USB 3.1, geriye doğru uyumlu

USB 3.0 ve USB 2.0'ı kullanan tüm cihazlar, MacBook'taki port ile bağlanabiliyor, ancak bunun için ek bir adaptöre ihtiyacınız var.

USB 3.1'li çevrebirim henüz yok

USB 3.1 halen geliştirilme ve test aşamasında olduğundan, onu kullanan cihazların ortaya çıkması birkaç ay alabilir. USB 3.1 bağlantısı, tam kapasite olan 10Gbps'ye ulaşmasalar da bu, yonga setlerinin ve denetimlerin sorunlarından arındırılmasıyla gerçekleşecek.

Thunderbolt'a hemen veda etmeyin

Thunderbolt'a hemen veda etmeyin

Apple, Mac'lerinde hızlı bağlantı noktası olarak Thunderbolt'a geçmiçti, ancak USB 3.1 bu portun yok olacağı anlamına gelmiyor. USB Implementers Forum yetkilileri, henüz geride bıraktığımız MWC'de Thunderbolt protokolünü USB 3.1 bakır ve optik kabloları üzerinden taşımanın mümkün olduğunu, Intel'in bu fikri bir kenara atmadığını söylemişlerdi. Ancak Thunderbolt 20Gbps'de çalıştığı için hızda düşüş yaşanabilir.

Hub'a ihtiyacınız var

USB 3.1 portunu şarj için kullanırken başka bir cihaz bağlamak için uzatma kablolarına, hub'lara veya dönüştürücülere ihtiyacınız olacak. Apple, USB Type-C'yi USB'ye dönüştüren adaptörleri 19 dolara, uzatma kablolarını 29 dolara satıyor.

USB bağlantısı hızlanabilir

USB-IF, USB 3.1'in yeterince hızlı olduğunu düşünse de, bakır tel üzerinden 20Gbps'ye varan simule edilmiş hızlara ulaşabiliyor. Böyle bir hıza ulaşılması, USB 3.1'i Thunderbolt ile aynı seviyeye getirecektir. Ancak kuruluşun şu anki önceliği, USB 3.1'i laptop'ları, mobil cihazları ve ev eşyalarını şarj edilebilen bir port haline getirmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bunun 512 gb ssd'li olanını alacağınıza, aynı fiyata intel'in şu ana kadar tanıttığı 5. nesil notebook işlemcileri arasında en güçlülerinden birine (5287u) sahip 13 inç retina macbook pro alınabilir.

"MacBook'taki USB 3.1 portu, şimdilik maksimum 5Gbps veri aktarabiliyor" yani 3.1 görünümlü 3.0 sahip çok komik 3.1 var ama hızdan faydalanamıyorsunuz klasik apple ürünleri işte var ama kısıtlı eksik adı varmı var .

Vaaayyyy, internette iyi gezersin bu bilgisayarda, başka bir işe de yaramıyor zaten...

Herşey çok güzel, fansız küçücük anakart bile yapmışlar ancak cihaz şarjda iken usb yi kullanamıyacaksın. Apple politikası gereği aksesuar almak lazım. Şunu anlarım aksesuar satmak isteyebilirsin ama basit bir işlem olan şarjda iken usb portunu kullanamamak bunun için ek ürüne ihtiyaç duymak bence saçma. en azından şarjda iken bağlantı kurabilecek bir port daha olsa daha iyi olmaz mı? Tamam ilk nesil air larda da tek usb vardı ama şarj soketi ayrıydı.

@12 Mar 2015 09:38 Amaç daha çok ürün satmak şunu bir anlayın.

@12 Mart 2015 09:38 bari kutusunda usb 3.0 dönüştürücü yollasalar

İyi bahaneymiş. "İncelen laptop'lar, daha az port anlamına geliyor ve Apple'ın yeni MacBook'unda sadece bir USB 3.1 portu sunmasının sebebi de bu."

@12 Mar 2015 12:18 Kesinlikle bende UX302 var 3 tane USB 3. 1x Display port sanirim yada mini HDMI kart okuyucusu var. Yeni cikan Mac Air kadar ince hatta.

@16 Mart 2015 12:34 macbook 900 gram bide :D incelik kadar hafifliğide bi düşşünseniz bide

thunderbolt kablosu bir kere usb type c nin 4 katı kalındır -_- tabi hızlı olacak bin tane bakır kablo koymuşlardr içine

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play