Uydudan terabit'lik internet geliyor!

İnternete ulaşamayan ülkeler, gelecekte bizi kıskandıracak bir internet hızına kavuşabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Uydudan terabit'lik internet geliyor!

İnternet çoğumuzun elimizin altında ancak Dünya üzerindeki her ülke, internete bu kadar kolay ulaşamıyor. İnternet bağlantısının ulaşmadığı bölgelerde geleneksel yöntemlerle bağlantı sunmak çok pahalıya geldiğinden, farklı yaklaşımlara ihtiyaç duyuluyor.

Örneğin Google'ın Project Loon balonları, bu yaklaşımlardan sadece bir tanesi. ViaSat adlı bir başka firma ise Boeing ile ortak çalışarak uzak bölgelere uzaydan süper-hızlı internet dağıtma planları yapıyor. Henüz duyurulan ViaSat-3 uydusu, saniyede 1 terabit'lik bant genişliği sunacak.

Ancak duyuru, hizmetin hemen başlayacağı anlamına gelmiyor. Öncelikle ViaSat-3'ün yaklaşık üçte biri bant genişliği sunan ViaSat-2'nin yörüngeye gönderilmesi gerekiyor. Gayet hızlı olan bu uydunun birkaç ay içerisinde fırlatılması planlanıyor. ViaSat'a göre bu iki uydu hizmet vermeye başladığında, dünya etrafında dönen 400 ticari iletişim uydusunun toplam kapasitesi iki katına çıkabilecek.

1Tbps elbette çok hızlı bir bağlantı ancak bu bağlantıyı bir kişi tüketmeyecek. ViaSat, ev kullanıcılarına yaklaşık 100Mbps'lik bağlantılar dağıtmayı planlıyor. Uydu internet bağlantısından faydalananlar, bu bağlantının kısıtlamalarına yine maruz kalacaklar (kabloya göre daha yüksek gecikme süresi ve görüş açısı gerekliliği gibi). Videolu ve sesli sohbet uygulamalarını kullanmak, gecikme süresinin yüksekliği yüzünden muhtemelen pek mümkün olmayacak. Ancak internet bağlantısı hiç olmayan yerler için bunlar önemli sorunlar sayılmayacaktır.

Yerleşim birimlerine dağıtılacak internet bağlantısı, işin sadece tek bir yanı. ViaSat, kurumsal olarak 1Gbps hızlar dağıtmayı planlıyor.

Şu an üzerinde çalışılan iki ViaSat-3 uydusunun 2019 sonunda fırlatılmaya hazır hale geleceği söyleniyor. Planlar yolunda giderse ViaSat, Elon Musk'un binlerce mikro-uyduyu yörüngeye yerleştirme ve bu şekilde internet dağıtma planından önce davranmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Uydu çanak antene iki yönlü çalışan LNB'ler takıldığında bunlar, uçakların telsiz haberleşme spektrum sahasına enterferans oluşturur gerekçesi ile LNB'lerin telsiz yönetmeliğine aykırı bulunarak yasaklanması sözkonusu olabilir. Malum, burası Türkiye. Sözde sınırsız(AKN) kotalı internete mahkum edecekler ya milleti. Yoksa bu kazık, sözde sınırsız(AKN) tarifeli interneti kime satabilirler ki başka?

@Metinolmetin 1.çalıştıkları sinyal aralıkları farlı firma bunu bilmeyecak kadar cahil değil 2. Öyle kafana göre bu tarz iletişim uyduları atamıyorsun uzaya. Belgelendirillp onay alman gerekli. 3. Baz istasyonlarıda buna benzer bir çok cihaz gibi uydularla iletişim halinde.

300ms ile 1gbit traş

1Terabitps hıza hdd yetişemez bize gelmesede olur...

@grezimonk Yazıyı okursanız terrabit hız tek bir kullanıcıya verilmeyecek. Fakat verilseydi bu hızda yazma hızına sahip ssd ler mevcut

@grezimonk her konuda çıkırıyorsun ama bit daha bit ile byte kavramlarını ayıramıyorum. Saniyede 128 mi veri ediyor. O hızı tüm ssd'leresimleri ve hdd'ler destekliyor. Hem internet hızının depolama hızından yüksek olması sistemin daha kararlı çalışmasına neden olur.

@13 Şubat 2016 12:03 espiri anlayışınız yokmuş... adamların hedefi 1tbps olmalı her kullanıcıya verecek teknoloji üzerine çalıştıklarını unutmayın gbps içinde öyle dediler unutmayın...

Uydudan internetin latency miktarı oldukça yüksek. Düşürmek için dalga boylarını uzatmak gerekiyor. Bunun içinde daha fazla enerji gerekir. Saniye içerisinde aynı salınım sayısını daha uzun dalga boyunda yakalamak için yanlış hatırlamıyorsam daha fazla enerji gerekiyor (fizikçiler göreve :) ) Sanırım uydular çok fazla enerji sarfiyatı yapmasın diye db'larını kısa tutuluyorlar.

@13 Şubat 2016 05:34 aslında tam tersi; dalga boyu kısalınca enerjisi yüksek olur. Şöyle kafanda canlandırabilirsin; enerji o kadar yüksek ki, dalga karakterinden bir ip gibi doğruya yaklaşıyor, kafasını kaldıramıyor. Mesela :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost