Uzay çöpü 58 senede böyle birikti!

Sanırız uzayı çöplüğe çevirmeyi başardık. İşte 58 senede biriken çöpleri 1 dakikaya sığdıran video!

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Uzay çöpü 58 senede böyle birikti! Sanırız uzayı çöplüğe çevirmeyi başardık! İşte 58 senede biriken çöpleri 1 dakikaya sığdıran video.

Uzay çöplerinin önemsiz bir sorun olmadığını duymuşsunuzdur. Bu sorunun nasıl bu kadar büyüdüğünü gözünüzün önünde canlandırmanız zor olabilir. Merak etmeyin çünkü üniversite öğretim görevlisi Stuart Grey'in yayınladığı video size yardımcı olacak.

Tepemizde yaklaşık 20 bin uzay çöpü dolaşıyor. Grey'in 1 dakikalık videosu ise Sputnik'in ilk uçtuğu yıl olan 1957'den 2015'e uzay çöplerinin nasıl çoğaldığını gösteriyor. Uzay çöpleri uzun bir süre 1.000'ler seviyelerinde dolaşmış olsa da, füze denemeleri ve uydu çarpışmaları, mevcut çöplerin arasına binlercesini eklemiş bulunuyor.

Gravity filmini seyretmiş olanlar, bu başıboş çöplerin nasıl bir tehlike oluşturabildiğini bilirler. Dünya'nın etrafında 27.000 km/saatten daha yüksek bir hızda turlayan bu nesneler, yanlış bir hesaplama sonucunda astronotları ve uyduları büyük bir risk altında bırakabilir.

Anlaşılan o ki uzay atıklarını temizleyecek ciddi bir çalışma yapılana kadar astronotların çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ulan koca uzayı 3 5 tane çöp ile mi kirleteceksiniz. neden bunlar uzaya salınmıyor da yörüngede bekletiliyor. uzayda sürtünme yoksa salsınlar dışarı gitsin nereye giderse

@24 Aralık 2015 19:36 Uzayda diye tabir edilenler, Dünyanın yörüngesindeki çöplerdir ve hızları adeta bir mermi çekirdeği kadar hızlıdır. Şimdi bunları nasıl toplayacaklar ortak akıl yürütelim; bir Belediye çöp arabası gönderelim, çöpçüler ellerindeki ağla camı açıp bir bir yakalayıp arabaya doldursunlar yalnız önce uyaralım bunları saat 20:00 den evvel dışarı koymasınlar ve poşetleri sıkıca bağlasınlar. Bu kadar basit mi?! Bu konuda biraz makale okuyun Hz. Google'da ciddi yanıtlar oldukça çok.

En azından ülkece katkıda bulunmadığımız tek pisliğin bu olduğuna emin olabiliriz.

@24 Aralık 2015 21:32 tespitin dibi

@24 Aralık 2015 21:32 hee eski TürkSAT 'ları da hurdacıya satıyoruz zaten :D

@25 Aralık 2015 09:38 Cevabı güzel çakmışsın tebrikler! Hurdaciii hurdaaa , demir, bakır, alumiyum, eskimiş satelit ne varsa alırım, hurdaciii geldi hurdaciii

Görsellik sağlayabilmek için boyutlar abartılmış uzaydaki çöpün toplam ağırlığı veya hacmi Manhattan adası kadar bile değil

uzaylılar gelirse çöpe çarpar düşer çöp olur :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost