VGA, DVI ve HDMI'ın birbirinden ne farkı var?

Bilgisayarlar ve TV gibi cihazlarda bulunan bu ekran bağlantılarının birbirinden ne farkı var?

VGA, DVI ve HDMI'ın farkları

Bir süredir bilgisayar kullanıyorsanız, onların VGA, DVI ve HDMI gibi farklı video bağlantı portlarıyla geldiğini farketmişsinizdir. Bunun nedeni, video bağlantısında hala tek bir standartta karar verilememiş olması. Bu yazımızda VGA, DVI ve HDMI girişlerinin arasındaki görsel ve teknik farkları size anlatacağız.

VGA

Açılımı "Video Graphics Array" ("Video Grafikleri Dizilimi") olan VGA, ilk olarak 1987'de ortaya çıktı. Biraz eski kalmış olsa da bugün hala birçok PC'de görebileceğiniz VGA girişi, analog sinyallerle çalışır. VGA, kullandığı yüksek frekanslar sayesinde nispeten yüksek çözünürlüklere ulaşabilmektedir. Ancak videonun kalitesi, kablonun kalitesine bağlı kalacaktır.

Bir VGA konnektörü, 3 sıraya ayrılmış 15 pin içerir ve bir yamuk şekline sahiptir. VGA konnektörlerinde genellikle mavi renk kullanılmaktadır.

VGA'nın halefi DVI

DVI

VGA'nın haleflerinden biri olarak görülen DVI, giderek daha çok bilgisayarda ve ekranda yer alıyor. VGA kadar ünlü olmayan DVI'nın farklı konnektörleri bulunuyor. Nadir bulunan DVI-A konnektörü dışında tümü, sıkıştırılmamış dijital video ile çalışabiliyor. Bu ise görüntü kalitesinin kablonuzun kalitesine çok fazla bağlı olmadığı anlamına geliyor.

DVI-D'de konnektörün bir yanında yatay bir pin bulunuyor ve bu yatay pinin üzerinde veya altında herhangi bir pin bulunmuyor. Sadece dijital video aktarımında kullanılan DVI-D'yi yukarıda görebilirsiniz.

DVI-I ise DVD-D'ye oldukça benzer bir konnektöre sahip olmakla beraber, düz olan pinin etrafında dört tane pin barındırıyor. Bu pinler, VGA standardıyla uyumluluk için analog sinyal taşırlar. Bu sayede DVI-I konnektörleri, dijital ve analog sinyali aynı anda taşıyabilirler.

DVI-D ve DVI-I konnektörleri ikiye ayrılırlar. İlk resimde gördüğünüz konnektörün ortasında bir bölüm eksiktir, bunlara Single-link konnektör olarak adlandırılır. Dual-link konnektörler ise ek pinler sayesinde çok daha yüksek çözünürlüklere ulaşabilirler.

Ve hızla yaygınlaşan HDMI

HDMI

HDMI da DVI'nın halefi olarak kabul edilen bir teknolojidir. Yüksek çözünürlüklü televizyonlarda sıkça yer alan HDMI, belki de bu nedenle hızla popülerlik kazandı. HDMI, küçük boyutu, yeni televizyonlarla uyumu sayesinde giderek PC'lerde de daha çok rastlanır hale geldi.

HDMI da DVI gibi sıkıştırılmamış veriyi dijital olarak aktarmak üzere tasarlanmıştır. Video sinyalinden öte, HDMI 8 kanal sıkıştırılmamış veya sıkıştırılmış dijital ses de taşıyabilir.

5 çeşit HDMI konnektör türü bulunmaktadır. En ünlü olan A (yukarıda gördüğünüz), bugünkü cihazların çoğunda kullanılıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Display port da olsa yazıda sanki daha iyi olurdu:)

Display port da olsa yazıda sanki daha iyi olurdu:)

VGA çıkışı sadece düz bir görüntü iletir. görüntü tv ye geçtiğinde kare kare olur. ses gitmez. HDMI: adı üzerinde HD görüntü sağlar ve seside iletir. bağlantı yapıldığında ses bilgisayardan kesilir tv ye verilir, sizde filmlerinizi hem en iyi kalitesinde hemde tv kumandasından sesi ayarlayarak rahatça seyredersiniz.

displayport 'u unutmuşsunuz onu da eklesiniz çok güzel bir makale olacaktır.

DVI kullanılır mı bilmem ama 2 yıl içerisinde HDMI neredeyse her bilgisayar da kullanılabilir duruma gelecek.Tabi yeni bilgisayar veya ekran alanlar için benim gibi bir ekranı 10yıl kullananlar hala VGA kullanacaklar :D

@netrunner 2 Yıla kalmadan 1 yıl için HDMI tamamen tedahülden kalkmış olacak.. Cünkü HDMI görüntüde derin kesit özelliği çok zayıf ve max 1920x1080 yani 1080P Full HD ye kadar çözünürlükle sınırlı.. Bu zaafı gidermek için önce DVI çıkartıldı ve bu suan gayet başarılı.. Şimdi Display port her 2 sininde yeri almak için hazırlanıyor. Display Port'un tek dezavantajı çok ciddi maliyeti.. Kısacası DVI tüm grafik, çizim, tasarım, text ile ilgili herşeyde kullanılan ve tercih edilen yegane şey.. Fakat o da artık yerini yavaş yavaş maliyetler düştükce Display Port 'a geçiş yapacak.. Saygılarımla..

Hdmı çünkü ekranın çözünürlüğüne göre ayarlıyor kendini

HDMI yaygınlaşmasını istiyorum. Halen VGA kullanıyoruz... -_-

Şu vga yı hdmı yapan bir aparat olsa monitörüm için hiç fena olmazdı yaa...

@06 Eyl 2012 14:20 dönüştürücü kullanabilirsin ama ne kadar randıman alırsın bilmem?

@06 Eyl 2012 14:20 Hdmi dijital, vga analog görüntü olduğundan küçük aparatlar işe yaramayacaktır. Dijital görüntüyü analoga çeviren bir sistem gerekiyor onlarda yüksek fiyatlıdır. Alper

Bu makaleyi yazan arkadaş Displayport diye birşey duymamış galiba. HDMI halefi olur kendileri.

@06 Eyl 2012 14:46 sanırım seninde thunderbolttan haberin yok :)

Bu yazıyı yazan arkadaş DisplayPort diye birşey duymamış mı yazacaktım benden önce yazmışlar :) Fakat DisplayPort HDMI 'ın halefi değil. DisplayPort DVI 'ın halefi HDMI ise paralel gibi birşey, o daha çok TV lerin dünyasına air bir standart.

HDMI ne kadar iyi bir teknolojidir bilemiyorum, laptoptan televizyona HDMI ile görüntü aktarmak isterken ikisi birden yandı. Laptop ve TV aynı marka ve hatanın bende olduğunu söylediler. Hayatım boyunca böyle birşey yaşamamıştım.

@06 Eyl 2012 18:33 senin bilgisayarda bir problem ar. biz yapıyoruz gayetde güzel oluyor

Makaleyi yazan arkadaş Halefleri biraz karıştırmış.. HDMI , DVI'ın halefi falan değil bilakis Tüplü TV teknolojisinden Plazmaya geçiş döneminde 4:3'ten 16:9 a geçiştir tamamen.. DVI da HDMI ile paralel olarka geliştirilmiştir.. Çünkü HDMI bir görüntü aktarımında Kesit alanlar yeterince derinlik ve keskinlik sağlayamamaktadır.. Bu nedenle tüm Grafik işlemlerinde, text çalışmalarında kesin olark HDMI önerilmez.. Bu duruma alternatif DVI vardır.. DVI üzerinde Ses taşıyamaz ve bu veri için kullanılan bit'ler HDMI 'ın aksine DVI 'da bu kesit yüzeylerin netliği için kullanılır.. HDMI max 1920x1080 çözünürlüğe izin verir yani 1080P Full HD imkani tanır.. DVI da ise bu 1920x1080 çözünürlük sınırı çok daha ileri noktalara taşınmaktadır. Eyefinity gibi Sanal Ekran görüntüsü çoğaltmalarda HDMI bu görüntüyü sabit çözünürlük yapısıdan dolayı bölememektedi ve bu konuda gene imdada DVI yetişir... Şuan Hem HDMI hemde DVI 'a halef olarak gelen hatta gelmiş DisplayPort mevcuttur.. Fakat bu sistemde kablo ücretleri vs çok yüksektir.. Çünkü içinde kullanılan elementler şuan bu sistemi pahalı kılan en temel özelliktir.. Fiyatlar düştükçe tamamen tüm bu sistemler Displayport a geçiş yapacaktır ki Avrupanın %70'i DisplayPort , ABD'nin ise neredeyse %100'ü Display Port'a geçiş yapmıştır..

@07 Eyl 2012 00:02 kısa bir ilave henüz standartlaşmamakla beraber dvi üzerinde de ses taşınabilmektedir. Alper

Teknolojik gelişmelerden bir an kopmaya gör:arkadaş yukarda öyle güzel kısa makale tadında anlatmış, bir solukta okudum, içimden kendime 'Display port filan...biz bu işin ucunu kaçırmışız dedim.' (Gerçi o kadar da değil canım. :))

selam dostlat ben pc topluycam internet cafe için bana konfikrasyon yazarmısınız...

o zaman bu soru şart oldu.. Samsung BH2430'da DVI mı daha verimli olur HDMI' mı ? Ekran kartı Ati hd 5770

evet bence de. önceki 1.233.789 arkadaşın da bahsettiği gibi display port yazılsaydı daha iyi olurdu:):) yazdığına pişman ettiniz adamı:)

mrb arkadaşlar bana küçük bi konuda yardımcı olursanız sevinirim bilgisayarı lcd ye taktım VGA çıkışlarıyla ama masa üstune sitelerde hafif titremeler oluyor yada bir siteye girdiğimde yazılarda bu titreme daha netleşıyor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. bu arada lcd PHILIPS 34 inch pc ekran kartı ise Nvıdıa GeForce 9400 gt....

slm Lütfen yardımcı olurmusun arkadaşlar bilgisayarı ekran kartından vga çıkışından lcd nin vga çıkışına taktım ve masa üstündeki simgelerde titremeler oluyor acaba ekran kartının dvı connectorü takıpta vga kablosunu ona taksam o titreme sona erermi ???

vga girişiyle tv ye bağlandım görüntü çok iyi fakat ses tv ye gitmiyor pc den ses çıkıyor bütün ayarları yapmama rağmen ses gelmiyor acaba ses için ayrı bir kablomu gerek tşkrlerrr...

@07 Oca 2014 20:05 evet ses için ayrı kablo gerek vga sesi taşımaz sadece hdmı taşır

slm arkadaşlar arkadaşlar bnm bir ödevm varda görüntü aktarma porları nelerdir bn bu dersivanlatcamda acaba yardımcı olurmusuz

@15 Aralık 2014 21:52 oluruz.Tabikide .

merhaba admin benim simdi bilgisayarimda gigabyte anakart ve amd ekran karti var ben su an ekran kartindaki dvi girisini kullaniyorum ekran icin ama benim iki ekranim var ben simdi anakarttaki vga girisini kullanarak diger ekrani kullanabilirmiyim?

bılgısayar ankartındakı vga dvı hdmı portlarını monıtor icin nasil kullanabilirim?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir