Videoları Susturan Chrome 66 Yayınlandı!

Chrome 66, otomatik olarak başlayan sesli videoları susturan işleviyle birlikte yayınlandı...

  • Zeynel A. Öztürk
Videoları Susturan Chrome 66 Yayınlandı!

Chrome'un yeni sürümü Chrome 66, bugün Windows, Mac, Linux ve mobil platformlar için yayınlandı. Yeni sürüm, masaüstünde otomatik çalan videoları varsayılan olarak susturuyor.

Otomatik olarak başlayan videoları susturma işlevi, aslında Ocak'ta çıkan Chrome 64 için planlanıyordu. Bununla birlikte Chrome 64, siteleri tek tek susturmanıza izin veren bir işlev sunuyordu.

Testlerimizde ise karışık sonuçlar aldık - bazı sitelerde videolar sessiz olarak oynatılırken bazılarında hiç başlamadı. YouTube videoları ise bazen otomatik olarak başlatılırken, bazen başlatılmadı.

Bu farklar, Media Engagement Index (MEI) adlı puanlandırmadan kaynaklanıyor. Chrome, her web sitesini, siteyi nasıl kullandığınıza göre puanlandırıyor. Bu puanlandırmaya chrome://media-engagement adresinden ulaşılabiliyor.

Chrome 66, geliştiricilere yönelik CSS Typed Object Model, ImageBitmap Rendering Context gibi bir dizi yenilik de sunuyor.

Chrome'un son sürümüne yükseltmek için Menü > Yardım > Google Chrome hakkında ekranını ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Chrome 66 sürümünü dün akşam indirdim. Tarayıcıda site açılınca videoların otomatik olarak ve sesi açık olarak çalma durumunda bir değişme yok. Bu özellik çalışmıyor. Zira bu sitedeki reklam da otomatik olarak ve sesi de açık olarak oynatıldı ve diğer sitelerde olduğu gibi sayfada sesi kapatmak için sesin kaynağı olan videoyu aradım. Bu, çoğunlukla iş ortamında sıkıntı oluyor. Haberlere vs. bakarken birden reklam vs. yüksek sesle başlıyor. Sıkıntı oluyor çoğunlukla…

@19 Nisan 2018 12:22 Bende de aynı sorun. Umarım ses açık otomatik başlayan videolara bir çözüm bulunur.

"Disable HTML5 Autoplay" eklentisini tüm tarayıcılarda indirin, kurtulun.

Sen de yorum yaz